MDG vil øke bompengene for å hindre kollektivkrise

1 day ago 7



– Det er en kollektivkrise under oppseiling, sa Oslos miljø- og samferdselsbyråd Marit Kristine Vea (V) i forrige uke.

Da hadde Ruter-sjef Bernt Reitan Jenssen nettopp tegnet et dystert bilde av den økonomiske situasjonen for kollektivtrafikken i Oslo og Akershus.

Han fortalte Oslos samferdselspolitikere at Ruter mangler 370 millioner kroner å kjøre buss, trikk, båt og bane for neste år.

Om lag 270 av millionene er Oslos problem.

Rutekutt og dyrere billetter

Ifølge Marit Vea er det fem måter å dekke gapet på:

  • Mer penger fra staten
  • Mer penger fra kommunen
  • Kutt i rutetilbudet
  • Økte billettpriser
  • En kombinasjon av disse

Men det fins en mulighet til, påpeker MDGs Sirin Stav. Hun er partiets gruppeleder i bystyret og leder også samferdselsutvalget.

Nemlig mer bompenger.

Stav benytter anledningen til å kritisere byrådet for å gi fra seg handlingsrom ved å kutte eiendomsskatt og gi etter for asfaltkrav fra Fremskrittspartet.

– Og så vi håper selvfølgelig at staten og regjeringen stiller opp med penger. Men dersom ikke det skjer, må vi se på muligheten for å justere bompengene for å unngå kutt.

– Negativ spiral

Hun sier at et dårligere og dyrere kollektivtilbud vil føre til en negativ spiral med mer biltrafikk.

Og mer kø, kork og kaos, ifølge Stav.

– Vi må snu alle steiner for å unngå det. Da kan ikke bompenger være fredet.

en travel gate med biler og lastebiler

MEST TIL KOLLLEKTIV: 96 prosent av bompengene går allerede til kollektiv, sykkel og gange.

Foto: Rolf Petter Olaisen / NRK

– Men hvis problemet er at kollektivtrafikken mangler penger, er det ikke mer naturlig at de kollektivreisende betaler mer, og ikke bilistene?

– Det er helt avgjørende at vi får til et styrket tilbud for de som reiser kollektivt. Tre av fire reiser i Oslo er med kollektiv, sykkel eller gange. Økt trafikk i byen skaper problemer for alle, sier Sirin Stav.

Gapet vil øke

Ifølge Ruter-sjef Bernt Reitan Jenssen skyldes pengetrøbbelet i kollektivtrafikken ekstraordinær høy prisvekst kombinert med underfinansiering fra staten over tid.

Ruter selv tror de skal klare å effektivisere for 500 millioner kroner årlig fra 2027.

Likevel sa Bernt Reitan Jenssen at gapet bare vil øke i årene som kommer.

Oslopakke 3

Marit Vea ble spurt om mulighetene for å dekke deler av dette med bompenger i møtet sist onsdag.

Venstrebyråd for miljø og samferdsel i Oslo

KANSKJE PÅ SIKT: Miljø- og samferdselsbyråd Marit Kristine Vea (V).

Foto: Roy Pettersen

Det vil kreve en ny runde med forhandlinger om den store bompengepakken Oslopakke 3.

Der er Oslo- og Akershus-politikerne allerede enige om at bilistene må ut med 93 milliarder kroner i bompenger de neste 20 årene.

– Jeg tror på lengre sikt at vi også må se på bompengebidraget. Det sier seg nesten selv.

– Men nå ble den avtalen reforhandlet i fjor. Jeg tror ikke det er klokt å sette i gang en reforhandling av avtalen umiddelbart, sa samferdselsbyråden.

Normalt blir Oslopakke 3 forhandlet på nytt hvert fjerde år.

Publisert 11.06.2025, kl. 06.43

Read Entire Article