Marokko-avtale signert: – Et viktig steg

1 hour ago 1



Tirsdag ble en sentral avtale signert i Marrakesh. Den skal hjelpe norsk politi å stoppe kriminelle aktører som skjuler seg i Marokko.

 PolitietHer underskriver generaldirektør Abellatif Hammouchi og politidirektør Håkon Skulstad under avtalen. Foto: Politiet
Oppdatert onsdag 26. november kl. 14:47

Denne uken avholdes Interpols generalforsamling i den marokkanske storbyen. Hit reiste både Kripos-sjef Kristin Kvigne og politidirektør Håkon Skulstad. Sistnevnte hadde med seg et viktig dokument i bagasjen:

Et utkast til en intensjonsavtale om politisamarbeid med Marokko. Målet er å hindre trygge frihavner for kriminelle som unndrar seg straff - og samtidig ramme disse der de befinner seg.

Politidirektoratet (POD) bekrefter at denne avtalen nå er signert av Skulstad og generaldirektør Abellatif Hammouchi.

Bilde av Håkon SkulstadHåkon Skulstad

Politidirektør

– Det er samarbeid mellom kriminelle aktører i Marokko og Norge. Samarbeidsavtalen med Marokko er viktig for å styrke politiets innsats mot disse miljøene, og vi er veldig godt fornøyd med at den bilaterale avtalen nå er signert, sier Skulstad i en uttalelse.

– Prioritert oppgave

Direktoratet opplyser at de i flere år har hatt et godt samarbeid med Marokko, men at denne avtalen sikrer et enda tettere samarbeid - spesielt i konkrete saker og mot enkeltpersoner som befinner seg i Marokko.

Det vil være Kripos som blir det internasjonale kontaktpunktet med marokkanske myndigheter i kampen mot transnasjonale kriminelle nettverk.

– Å kunne ramme bakmenn som det ikke er mulig å få utlevert, er en prioritert oppgave for norsk politi. Denne samarbeidsavtalen som nå er signert er et viktig steg mot det målet, sier Kripos-sjef Kristin Kvigne i en uttalelse.

Bilde av Kristin KvigneKristin Kvigne

Kripos-sjef

Hun opplyser at norsk politi har et nært samarbeid med en rekke land, og at det er få land som ønsker å være trygge havner for denne typen kriminelle.

I fjor inngikk norsk politi en lignende avtale med Colombia.

18–19 personer

Kripos har tidligere uttalt at de samarbeider med marokkanske myndigheter angående 18–19 personer som befinner seg i Marokko. Dersom disse også har marokkansk statsborgerskap, er det mer komplisert:

Marokko utleverer ikke egne borgere, men det kan finnes andre måter å stoppe disse personene på.

En av de som har dobbelt statsborgerskap er Zakariya Rahali.

 PrivatFoto: Privat

Han, som er født og oppvokst i Norge, flyktet til Marokko i 2017 i forbindelse med en straffesak. Der skaffet han seg marokkansk statsborgerskap i tillegg til sitt norske.

Politiet mener at han styrer et narkotikanettverk som pumper enorme mengder narkotika inn i Norge.

Selv er Rahali siktet for å ha hatt befatning med cirka 250 kilo kokain og 5,7 tonn cannabis fra april 2020 til mars 2022.

Les også: – Han føler seg ganske uover­vinnelig

Tips oss illustrasjon

Har du tips?

Send oss informasjon, bilder eller video.

Read Entire Article