Om alt går etter planen, vil 80-millionershallen trolig åpnes igjen på senhøsten.
Johannes Strand
Publisert: 07.07.2025 19:52
Men fortsatt er det ikke satt en endelig dato.
– Den forpliktende datoen får vi først over ferien. Leverandøren estimerer forsendelse i slutten av september, og at slutten av oktober eller tidlig november kan være realistisk tidspunkt for ferdigstillelse.
Idrettsbyråd Trond Åm (V) bekrefter til Adresseavisen at marerittet i Granåsen nærmer seg en slutt.
Etter at Adresseavisen kunne fortelle om marerittet til skyttermiljøet i september i fjor, ble det tatt grep og gjennomført en testskyting i oktober. Den var ikke tilfredsstillende.
Tar regninga
Bakteppet for problemene er ventilasjonsproblemer i hallen. De offentlige forskriftene for sivile skytebaner sier at luften i Granåsen skal skiftes ut tre ganger i timen. Det må også være tilstrekkelig lufthastighet til at kruttrøyken forsvinner og går forbi skytterne.
– Det er enighet blant aktørene at dette er en god løsning for skytehallen, sier Åm og viser til at det skal installeres aggregat for å få bukt med problemet.
Pressesjef Tor Heimdahl i NCC NCC entreprenør i den store Granåsen-utbyggingaskriver dette i en e-post:
– I dialog med Trondheim kommune har vi nå kommet frem til en løsning som skal bidra til å løse utfordringene i skytehallen. Vi er i gang med planleggingen av arbeidet og har startet nødvendige bestillinger for å kunne gjennomføre tiltakene utover høsten. Det er inngått en avtale med kommunen om kostnadene knyttet til arbeidet.
Åm opplyser at det er entreprenøren som tar regninga for arbeidet.
– Vårt utgangspunkt er at entreprenøren har ansvaret. De har fått en bestilling på noen krav og har erkjent at løsningen de kom med ikke svarer til de kravene
– Drar ut i tid
Granåsen skytehall kostet over 80 millioner kroner og er integrert i hoppanlegget.
– Skytehallen var i bruk under VM for tiltenkt formål. Etter det har det tatt tid med å finne en løsning, men det viktigste er at det er enighet mellom de ulike aktørene at løsningen er god. Kommunen har lagt betydelige midler i anlegget, og hallen skal tjene flere formål, sier Åm.
Karl-Henrik Brinch i Granåsen skytehall ASGranåsen skytehall ASeies av tolv ulike aktører reagerer på at det vil ta nye måneder før anlegget er lovlig å ta i bruk.
– Det går utrolig seint. Om løsningen er klar, burde arbeidet startet allerede. Dette drar ut i tid og det vil nærme seg to år når hallen trolig ferdigstilles.
Han har fortsatt ikke sett de tekniske spesifikasjonene og sier det derfor er vanskelig å si noe om løsningen.
– Men vi er blitt forespeilet å bli invitert for en orientering hos kommunen.
Uenig: – Tvilsomt
På spørsmål om hvorfor arbeidet har tatt halvannet år, svarer Åm:
– En kan si mye om tidsforløpet, og det kan stilles spørsmål ved om hallen i det hele tatt burde blitt åpnet i utgangspunktet den gangen.
– Hva mener du med det?
– Den gangen var ikke skytehallen klar, men det var et ønske fra flere hold om å fremskynde åpningen. Etter en kort stund viste det seg at hallen ikke var klar, og i etterkant har det vært et langt løp med tautrekking og uenigheter. Hadde en hatt litt is i magen og ikke åpnet hallen den gangen, ville nok historien sett annerledes ut, sier Åm.
Brinch er uenig med byråden.
– Det er heller tvilsomt at historien ville sett annerledes ut. Hadde vi ikke åpnet hallen den gangen og arrangert stevnetstevnetåpningsstevnet i februar 2024, ville vi ikke avdekket de forholdene som var. I utgangspunktet var entreprenøren ansett ferdig med arbeidet og hallen var overlevert. Sånn sett ville historien bare blitt forskjøvet og problemene oppdaget senere.
Skytteren sier det langvarige marerittet får konsekvenser for miljøet og rekrutteringen.
– Vi kan ikke planlegge noe, verken arrangementer eller treninger. Vi har kjøpt inn skyteskiver som skal betales, men vi mister inntekter. Vi kan heller ikke søke om spillemidler når vi mangler en leieavtale. Ettersom vi har mange aksjonærermange aksjonærertolv ulike aksjonærer eier selskapet, har vi tilgang til kapital for å holde det gående, men dette kan ikke vare i evigheter, sier Brinch.
Om alt går etter planen, vil skytterne kunne ta i bruk det som i sin tid ble stemplet som «Norges beste» anlegg før jul.