Manchester Citys nye avtale med Puma er historisk god.
Andreas Hopen, VG
Publisert: 16.07.2025 00:00
Erling Braut Haalands klubb har inngått en ny avtale med utstyrsleverandør Puma som er verdt minst 13,7 milliarder norske kroner. Avtalen strekker seg til minst 2035 og er verdt svimlende 1,3 milliarder årlig, melder The Guardian.
Avtalen er historisk da den omtales som den første milliardavtalen i engelsk fotball og setter ny rekord for årlig verdi for en Premier League-klubb.
Manchester City har hatt Puma som draktleverandør siden 2019. Den avtalen var verdt 900 millioner kroner i året og skulle vare i ti år.
Til sammenligning signerte Manchester United en tiårsavtale med Adidas verdt rundt 1,2 milliarder kroner i juli 2023. Liverpools avtale med samme produsent har en verdi av 820 millioner per sesong.
– Vi slo oss sammen med Puma med ambisjonen om å utfordre oss selv og overgå forventningene. Vi har oppnådd dette og mer til over de siste seks sesongene, sier Ferran Soriano, administrerende direktør i City Football Group.
Siden City startet samarbeidet med Puma i 2019, har Pep Guardiolas mannskap vunnet fire Premier League-titler og blitt det andre engelske laget som har sikret seg en trippeltriumf.
I tillegg til Manchester City er Puma også partner med flere andre klubber i City Football Group, inkludert Girona, Palermo og Melbourne City.