Både Helse- og omsorgsdepartementet og Helsedirektoratet har fått mange henvendelser fra folk som er forvirret av markedsføringsforbudet som trådte i kraft i oktober i år.
Det nye forbudet sier at markedsføring av usunn mat og drikke særlig rettet mot barn og unge under 18 år ikke lenger er tillatt.
Dermed må Waagans Bakeri og Konditori på Tynset i Innlandet avlyse det tradisjonsrike pepperkakeverkstedet de har arrangert for barn og foreldre i lokalmiljøet.
Bakeriet har arrangert pepperkakeverkstedet i sju år, men nå er det altså slutt.
Bakeri.net skrev om denne saken først.
– Det har vært veldig populært. Vi har hatt fra 30 til 50 unger med foreldre og besteforeldre her hvert år. Disse kveldene er ikke noe vi tjener penger på. Vi tenker at vi kan gi noe tilbake til lokalsamfunnet, sier Anne Flemsæterhaug Waagan.
– Absolutt ikke en markedsføring
Hun synes intensjonen med forskriften er god, og er enig i at noe må gjøres med vårt økende folkehelseproblem. Men:
– Å gå så drastisk til verks synes jeg er voldsomt. De må heller gå inn i dagligvarebutikkene og sette godterier høyere opp. Staten kan sette ned momsen på frukt og grønt. I tillegg mener jeg staten kan bidra med penger til kommunene, sånn at de kan gi næringsrik kost til barna som går på skolen, sier bakeren.
– Men kan ikke denne kvelden gi «goodwill» hos kundene, sånn at flere kommer tilbake til bakeriet?
– Nei, dette er absolutt ikke en markedsføring. Det er ikke barn som kommer og kjøper noe her. Og dette er ikke den kvelden vi tjener penger på.
Tror det vil ramme lokalsamfunn
Bakeren frykter at den nye forskriften vil ramme lokalsamfunn over hele landet.
– Det er mange arrangementer rundt om som er avhengig av spons for å få ting til å gå rundt. Jeg tror dette vil gå hardt utover lokalsamfunn, sier hun.
– Så koselig at det er sunt
En av gjestene TV 2 møter på bakeriet er Kristin Aas Berntsen. Hun har tidligere hatt med barna sine på pepperkakeverksted her, og reagerer sterkt på at tradisjonen nå må droppes.
– Det er veldig mye jeg tenker at barna mine bør beskyttes mot, men pepperkakeverkstedet på Waagans, det er ikke en av tingene. Det er faktisk så koselig at jeg tenker det er sunt, sier Berntsen.
Hun mener den nye forskriften er så unyansert at den nesten framstår som useriøs.
– Hadde det vært utdeling av Red Bull i skolegården, så kunne jeg forstått det, men dette er pepperkakepynting. Det er kjempesosialt, gratis, åpent for alle og en veldig fin juletradisjon.
Se hva Helsedirektoratet svarer lenger nede i saken.
– Veldig trist
Da bakeriet ble kjent med den nye forskriften, tok de på eget initiativ kontakt med NHO for å høre om pepperkakeverkstedet var «innafor». Det var det ikke.
– Jeg ble rådet til ikke å avholde pepperkakeverkstedet, sier Anne Flemsæterhaug Waagan.
– Nisseland
At bakeriet på Tynset må droppe juletradisjonen sin har vakt reaksjoner også på Stortinget. Stortingspolitiker Erlend Svardal Bøe (H) er ikke nådig i sin beskrivelse av hvordan den nye forskriften slår ut:
– Nå må vi slutte å være et nisseland som lager nye forbud og regler som gjør pepperkakeverksted for barn kriminelt. Høyre er for at vi skal ha flere og bedre tiltak som verner barn og unge mot markedsføring av usunn mat og drikke, men svaret på det er ikke bare nye forbud og regler, sier han og fortsetter:
– Vi lager firkantede lovverk som slår feil ut og som ikke fungerer i praksis. Det er denne saken et veldig godt eksempel på. Dette skaper unødvendig byråkrati, og er det en ting vi ikke trenger mer av i dette landet, så er det akkurat det, sier Svardal Bøe til TV 2.
– Ikke moralens voktere
Helsedirektoratet er ikke enig med Erlend Svardal Bøe om at forskriften er unødvendig byråkrati.
– Nei, det er jeg ikke enig i. Samtidig kan slike enkelteksempler gi inntrykk av at vi skal være moralens voktere. Det er vi ikke, vi er barn og unges beskyttere, sier Linda Granlund, divisjonsdirektør for folkehelse og forebygging i Helsedirektoratet.
– I løpet av året utsettes de for mye markedsføring fra kommersielle aktører, og det ønsker vi å gjøre noe med, sier hun videre.
– Kan virke rigid
Hun kan likevel forstå at forbudet virker strengt.
– Hovedhensikten med markedsføringsforbudet er å beskytte barn og unge mot markedsføring av usunn mat og drikke. Så ser man at det kan virke litt rigid når man plukker ut enkelthendelser.
Granlund sier til TV 2 at ikke dreier seg om å ta livet av pepperkakeverksteder eller å ta julegleden fra folk, men å redusere markedsføringstrykket av usunn mat og drikke overfor barn og unge.
– Det er det store trykket de utsettes for i alle kanaler, både når de er i butikken, på ulike arrangementer og spesielt i sosiale medier, at det er veldig mye markedsføring av usunn mat og drikke, sier Granlund, og fortsetter:
– Det er mulig å dele ut ting som er sunnere. Samtidig er vi enige i at én eller to pepperkaker ikke velter folkehelsen. Det er summen av dette vi vil til livs, og det er det forbudet handler om.
– Ikke til hensikt å ødelegge julen
– Så Helsedirektoratet er ikke den norske versjonen av Grinchen som skal ødelegge julen for barna?
– Vi har ikke til hensikt å ødelegge julen for barna i det hele tatt. Dette er et tiltak som anbefales av Verdens helseorganisasjon, og som foreldre og foresatte sier at de ønsker velkommen. Men det får noen rare utslag nå i jula, hvor det kan virke som om vi skal ta julegleden fra folk, sier Granlund til TV 2.
– Vurderer Helsedirektoratet å åpne for unntak i forskriften?
– Det finnes ulike unntak, men det er markedsføring direkte rettet mot barn vi vil til livs. Hvis næringsaktører ønsker å dele ut pepperkaker, er det fullt tillatt å dele ut til voksne, og så kan de velge om de vil gi dem videre til barna.
– Treåringer kommer ikke alene
I bakeriet på Tynset rister både ansatte og gjester på hodet over Helsedirektoratets forslag om at de kan gi pepperkakene til de voksne, som så kan gi dem videre til barna.
– Foreldrene har jo valgt å ta med barna til bakeriet. Det er jo ikke sånn at en treåring kommer tuslende inn døra her og setter seg for å ha pepperkakeverksted alene, sier Anne Flemsæterhaug Waagan i Waagans Bakeri og Konditori.
Håper på endringer
Hun håper Helsedirektoratet gjør noen endringer, slik at det blir mulig å gjennomføre denne typen arrangementer.
– Det virker som om de har tenkt seg litt om og ser at forskriften har kommet litt skjevt ut. Jeg håper de tar det til etterretning og gjør endringer.
– Burde det vært noen unntak her?
– Ja, absolutt.












English (US)