Lys i tunnelen for Demokratene

13 hours ago 2



Donald Trumps jerngrep om USA kan bli svekket – takket være en overraskende delstat.

 Andres Kudacki / AFP / NTB
NY VIND: Påtroppende borgermester Zohran Mamdani sammen med Bernie Sanders. Foto: Andres Kudacki / AFP / NTB

Publisert 16.12.2025 09:29 Sist oppdatert 9 minutter siden

Donald Trump har så mye makt som én person kan ha i USA.

Han er landets president.

Trump styrer dessuten over partiet som har flertall i begge kamrene i Kongressen.

God sjanse i Huset

Demokratene håper naturligvis å vinne tilbake begge kamrene når amerikanerne holder sitt neste mellomvalg – om et snaut år.

– Huset har demokratene en god sjanse på, sier Eirik Løkke til TV 2.

 Jan Helge Rambjør / TV 2
HUSET KAN SNU: Civita-rådgiver Eirik Løkke mener flertallet kan snu i Representantenes hus. Foto: Jan Helge Rambjør / TV 2

Civita-rådgiveren påpeker at det ikke er så mange seter Demokratene må ta fra Republikanerne (GOP) for å vinne der.

– De har gode sjanser, både fordi Trump og GOP sliter på målingene, samt at historisk er det første mellomvalget etter presidentvalget et tøft valg for partiet til presidenten, mener Løkke.

Samtidig påpeker han at «gerrymandering» kan gjøre dette vanskeligere. Les mer om gerrymandering her.

Fakta om gerrymandering

Hva er det? Manipulering av valgkretsgrenser for å gi politiske fordeler til ett parti eller en gruppe. Begge partier har brukt denne taktikken.

Navnets opprinnelse: En kombinasjon av navnet Elbridge Gerry (guvernør i Massachusetts i 1812) og salamander – etter en valgkrets han godkjente som så ut som en salamander.

Hvordan gjøres det?

  1. «Packing» – konsentrere motstanderens velgere i noen få kretser

  2. «Cracking» – splitte opp motstanderens velgere mellom mange kretser, så de ikke får flertall noe sted

Konsekvenser:

  • Mindre representativt demokrati

  • Partier kan få makt uten flertall av stemmene

  • Økt politisk polarisering

Vanligst i: USA, men prinsippet finnes også i andre land med flertallsvalg i enkeltkretser

Er det lov? I noen land er det tillatt innen visse rammer. I USA er det omstridt, men i mange delstater fullt lovlig. Enkelte former kan bli dømt som grunnlovsstridige i retten.

Faktaboksen er lagt ved hjelp av kunstig intelligens og faktasjekket av TV 2.

– Ja, det gjenstår å se hvilke distrikt man faktisk skal stemme over, erkjenner Løkke.

Han tror imidlertid at Demokratene i California klarer å utligne Republikanerne i Texas.

– Jeg vil si at demokratene har en god mulighet til å vinne Huset, selv med endrede distrikter.

TV 2s USA-ekspert Eirik Bergesen påpeker at Trump generelt sliter med at mange amerikanere har dårlig økonomi for tiden.

– Trump sliter veldig med «affordability»-problematikken. Nå prøver han jo å gå til angrep ved å si at dette er «en hoax», en bløff. Det mener jeg mildt sagt er gal strategi, sier Bergesen.

 Goran Jorganovich / TV 2
TRUMPS VERDEN: USA-ekspert Eirik Bergesen. Foto: Goran Jorganovich / TV 2

Han tror levekostnader blir den store saken i valgkampåret og viser til at tidligere presidenter har mislyktes med å bortforklare dette temaet i tidligere valg.

– Hvorfor skulle Trump lykkes? Jeg ser ikke det, sier Bergesen.

Alaska snur?

Når det gjelder Senatet, er konsensus at Republikanerne kommer til å beholde dette.

– Jeg er enig i den vurderingen nå, sier Løkke til TV 2.

Han har imidlertid et «men»:

– Men den baserer seg på nåværende målinger. Hvis velgerne opplever enda mer frustrasjon med økonomien og Trumps håndtering, så kan GOP gå på et skikkelig tap. Og da ser det fort annerledes ut også i Senatet.

35 av Senatets 100 seter skal velges på nytt i 2026.

Republikanerne har et klart flertall i dag, med 53 senatorer mot 47 for Demokratene (hvis man inkluderer de to uavhengige som stemmer med dem, Angus King og Bernie Sanders).

Nettstedet 270towin skriver at man regner med at Demokratene vinner to seter. Det vil ikke være nok til å overta flertallet.

Kommentator Frank Bruni i The New York Times skriver imidlertid at Alaska kan overraske.

 Mark Thiessen / AP / NTB
KAN SNU: Delstaten Alaska er et av stedene hvor ting kan snu, tror kommentatoren i New York Times. Her et bilde fra delstatshovedstaden Anchorage. Foto: Mark Thiessen / AP / NTB

Fjorårets guvernørvalg i Alaska ble jevnt. Kun to prosentpoeng skilte partiene der. Bruni påpeker at dette var mens klimaet var kjølig for Demokratene.

Nå er Demokratene på fremmarsj, og dessuten flytter demografien i Alaska seg i retning Demokratene.

– Jeg er enig med Bruni. Dersom Trump og GOP fortsetter å slite på meningsmålingene, er Alaska absolutt innafor rekkevidde, sier Løkke til TV 2.

– Blir vanskelig

Bruni påpeker at Demokratene har en utfordring i at de må beholde to senatorer i delstater som Trump vant sist, Michigan og Georgia, og samtidig ta fire seter som Republikanerne besitter i dag.

Han tror likevel at Demokratene kan vinne flertall i Senatet.

Det begrunner han med at guvernørvalgene i Virginia og New Jersey var så lovende for Demokratene, samtidig som misnøyen med Trump stadig øker, ikke minst blant latinamerikanske velgere.

– Jeg er enig med Bruni. Valgene i november var veldig oppløftende for demokratene, også borgermestervalget i Miami. Og Trump har rekordlav oppslutning på målingene, især når det gjelder hans håndtering av økonomien. Det kan bli katastrofe for GOP, sier Løkke. 

Read Entire Article