Kortversjonen
- Politiet har endelig avhørt en italiensk IT-mann om en datamaskin relatert til forsvinningen av Anne-Elisabeth Hagen.
- 49-åringen har status som vitne og ga verdifull informasjon.
- Datamaskinens spesielle oppsett er interessant i etterforskningen av Lørenskog-saken.
Nå er avhøret tatt, bekrefter politiadvokat Guro Holm Hansen i Øst politidistrikt til VG.
– Vi gjennomførte avhøret som planlagt. Det gikk fint. Vi antok at han hadde informasjon som var av interesse for oss – og vi fikk mye informasjon, uten at jeg ønsker å kommentere detaljer, sier politiadvokaten.
Tirsdag i forrige uke satt den 49 år gamle italieneren seg ned i noen lokaler, som italienske myndigheter hadde ordnet, utenfor Milano i Italia. 49-åringen var ikke alene. En tolk var med for å oversette.
– Han var samarbeidsvillig og syntes avhøret var greit. Det hele var uproblematisk og han stilte opp og ville hjelpe til med det han kunne, sier politiadvokaten.
Påtaleansvarlig i Øst politidistrikt
Bakgrunnen for avhøret var en datamaskin som 49-åringen skal ha brukt i 2018.
Maskinen var allerede den gangen i søkelyset til Øst politidistrikt, som etterforsket forsvinningen av Anne-Elisabeth Hagen i all hemmelighet.
Dette politisporet handler om aktiviteter på kryptobørser, en konkret IP-adresse og et helt spesielt oppsett på en datamaskin.
– Han har kun status som vitne og vi har ingen mistanke mot ham. Men han ga oss som sagt informasjon i den digitale delen av etterforskningen og forsøkte å svare etter beste evne, sier Holm Hansen.
Les også: Lørenskog-saken: Det ukjente Italia-sporet
Mannen fra Etiopia
Den italienske IT-mannen er født i Etiopia, men har bodd i Italia i hele sitt voksne liv. 49-åringen bor i dag i en liten landsby sør for Milano, sammen med sin samboer.
VG er kjent med at 49-åringen har studert ved et universitet i Milano, at han i mange år har jobbet i et IT-firma og er ustraffet. Politiet har antatt at han har høy IT-kompetanse og at etterforskningen har avdekket en spesiell interesse for kryptovaluta, ifølge VGs opplysninger.
En e-post-adresse, som knyttes til italieneren, har også brukerkontoer hos vekslingsbørsene Binance, Huobi og Coinbase – alle relevante for etterforskningen av Lørenskog-saken.
– Han har hatt en del tekniske komponenter, men vi har ingen indikasjon på at han har en rolle eller at han er misbrukt, sier politiadvokaten.
En ukjent bil kjørte på gangveien før forsvinningen – se video:
«Fingeravtrykk»
Politiet har ønsket avhør av den italienske 49-åringen siden desember 2018, da forsvinningssaken fortsatt ble holdt skjult for offentligheten.
En rekke forsøk på avhør har blitt gjort gjennom såkalte rettsanmodninger til italienske myndigheter for å finne ut mer om datamaskinen og hvem som kan ha brukt den.
Svarene fra Italia har imidlertid uteblitt – inntil i våres.
I løpet av alle disse årene har politiet hentet inn informasjon i saken, blant annet fra en kryptobørs.
Denne informasjonen vakte oppsikt:
Hvordan kunne det ha seg at oppsettet på en datamaskin i Italia var svært lik – som et «fingeravtrykk» – av den som ble brukt i planleggingen av bortføringen av Anne-Elisabeth Hagen (68)?
– Han uttrykte at han ikke har noe kunnskap om Norge eller Lørenskog-saken i det hele tatt, sier politiadvokaten.
Opprettet kontoer
Da Anne-Elisabeth Hagen forsvant fra hjemmet sitt i Lørenskog 31. oktober 2018, lå det igjen et trusselbrev i huset med krav om nærmere 100 millioner kroner i løsepenger. Kravet skulle betales i kryptovalutaen Monero.
I tillegg fikk Tom Hagen en slags bruksanvisning for hvordan familien kunne kommunisere med forhåndsbestemte koder ved å betale små summer i kryptovalutaen Bitcoin.
Etterforskningen av det såkalte kryptosporet avdekket etter hvert en e-postadresse og en brukerkonto hos en vekslingsbørs som åpnet opp helt ny informasjon:
Blant annet en IP-adresse, et mulig navn og en by i Italia.
Undersøkelser har vist at det ved opprettelsen av to ulike og sentrale brukerkontor i saken er brukt en datamaskin med det nøyaktig samme operativsystemet, de samme oppdateringene og innstillingene, samt den samme versjonen av nettleser.
Når oppsettet og likhetene er så store, kalles det et «fingeravtrykk».
Likevel anses ikke et slikt «fingeravtrykk» å være 100 prosent unikt, men ifølge VGs opplysninger har norsk politi gjort grundige undersøkelser av likhetene.
– Hvor sentralt er dette oppsettet i denne delen etterforskningen?
– Det er viktig i forhold til at vi mener det kan gi informasjon i andre deler av saken som kan ha en bevismessig betydning opp mot en eller flere gjerningspersoner, svarer politiadvokaten.
Viktig tidsrom
Politiet sitter også på informasjon for når de to brukerkontoene har vært aktive i kryptobørsenes systemer, som knyttes til planleggingsfasen av forsvinningen:
- På den ene fra 11. februar til 9 juli 2018.
- På den andre fra 8. september 2017, og en innlogging 9. juli 2018. Deretter var det ingen aktivitet før 7. november samme år.
Starten av juli 2018 – altså nesten fire måneder før Anne-Elisabeth Hagen forsvant, er et svært viktig tidsrom, fordi etterforskningen har slått fast at flere planleggingsskritt skjedde da.
Vil du lese flere sterke kriminalsaker fra virkeligheten? VGs papirmagasin Krim er på 100 sider og kan kjøpes i vår nettbutikk (fri frakt!)