Svar til Marie Sneve Martinussen.
Publisert: 18.02.2026 01:00
Arbeidsgiverne «tjener på Deltids-Norge», skriver Rødt-leder Marie Sneve Martinussen i Aftenposten 10. februar. Det blir for lettvint. Under 15 prosent av dem som jobber deltid, ønsker å utvide stillingsprosenten sin. De fleste av disse får en høyere stillingsprosent etter ikke altfor lang tid. For sykepleiere i sykehus er den gjennomsnittlige stillingsprosenten i dag nær 90 prosent.
Martinussen hevder at deltid er «en lettvint måte å fylle hullene i turnusene på». Det er å snu situasjonen på hodet.
Behovet for deltid oppstår blant annet fordi vi har velferdsordninger som gjør at ansatte kan redusere arbeidstiden sin i en periode. I tillegg har flere offentlige utredninger pekt på en annen viktig årsak til deltid, nemlig at flere fagforeninger stiller krav om langt mindre helgearbeid enn det som er tillatt i arbeidsmiljøloven. Dermed oppstår det behov for deltidsstillinger for å sikre at det er nok personell på jobb også i helgene.
Jeg har aldri hørt en leder i Spekters medlemsvirksomheter hevde at det er en fordel med mange deltidsansatte. Tvert imot. Kompetansen og kontinuiteten er bedre ivaretatt med flest mulig i heltid.

2 hours ago
2





English (US)