Kontrasten er brutal: 18 strake mesterskapsgull til de norske langrennsherrene – tidenes svakeste OL for de svenske herrene.
1 av 3Foto: Bjørn S. Delebekk / VG
Bjørn S. Delebekk (foto), VG
Publisert: 21.02.2026 15:40
Det bekymrer svenske Calle Halfvarsson.
Han ble nummer 24 på OL-femmila – nesten 13 minutter bak Johannes Høsflot Klæbo, som tok sitt 12. strake mesterskapsgull. Nærmest fulgte landsmennene Martin Løwstrøm Nyenget og Emil Iversen.
– Alt føles bare rart. Det føles som om det har skjedd noe med langrennssporten. For 10 år siden så det ikke ut på denne måten. Da var det riktignok Petter Northug som spurtet hjem det, men nå er de jo flere minutter foran i dag, tre stykker. Jeg synes det er litt merkelig, jeg forstår ikke helt hva som har skjedd, sier Calle Halfvarsson.
En svensk journalist spør om han tror det har med doping å gjøre i Norge. Svaret fra Halfvarsson blir «nei».
– Men jeg synes det er merkelig.
– Er det urovekkende for sporten med den norske dominansen?
– Ja, på ett vis er det jo det. Det er ingen som synes det er gøy å se på når tre norske går i mål først. Det eneste som er gøy er å se Klæbo i siste bakken fordi det ser spektakulært ut når han løper, men ellers er det ikke noe gøy. Folk blir irriterte, og fremfor alt på våre prestasjoner så klart, men det er ikke bra for sporten at det ser slik ut, sier Halfvarsson.
De svenske herrene har hatt sitt verste OL noen gang. En 7. plass var det beste.7. plass var det beste.Truls Gisselmann på 20 km med skibytte
De klarte ikke å stable fire mann og fullt lag til siste øvelse. Kritikken ett år før VM på hjemmebane i Falun har vært enorm.
– Jeg vet ikke hva det er de norske gjør. Er det bare at de trener mer, eller hva gjør de? Jeg har vanskelig for å se hva som har skjedd med sporten nå kontra for 10–15 år siden, for da gikk det faktisk an å slå nordmennene. Nå går det ikke. Så noe rart har skjedd, sukker Halfvarsson.
Halfvarsson er ikke den eneste som har reagert på den norske dominansen.
I desember slo britiske Andrew Musgrave alarm, og mente at hvert renn så ut som en Norgescup.
Er herrelangrenn blitt kjedelig fordi Norge vinner alt?
Nei, det er så gøy!
Ja. Jeg er helt enig med Halfvarsson!
Skjønner poenget hans, men det er fremdeles gøy å se på.
Logg inn for å stemme i denne meningsmålingen
Norge og Klæbo tok alle gullene både her i OL i Milano/Cortina på og i VM på hjemmebane i Trondheim. I Planica-VM 2023 tok Norge også alle seks gullene.
Det er 18 på rad siden Russland og Aleksandr Bolsjunov ble utestengt etter OL i Beijing 2022.
I verdenscupen i vinter har Norge vunnet 16 av 18 renn. I fjor 26 av 30 verdenscupløp.
– Sverige er inne i en dyp dal på herresiden. Jeg er usikker på om vi redder sporten ved å legge oss på sofaen og trene dårligere. Det er ganske åpent hva det er vi gjør og hvordan vi trener, så jeg tror Calle må begynne med det – å se på det, sier Eirik Myhr Nossum, norsk landslagstrener.
– Hva er din oppfordring til de utenlandske? For det er ikke første gang du får spørsmål om den enorme norske dominansen.
– Jeg vet og hører at det er mange nasjoner som er interessert i norske impulser inn i sine landslag, og det tror jeg ikke er dumt. Og så er det klart det er kulturforskjeller. Det er ikke så enkelt som å ansette norske trenere og så blir du automatisk like god, sier Nossum og fortsetter:
– Vår største fordel oppi dette her er nivået under de beste. Tar du han som blir nummer 30, 40, 50 i NM, så er han fryktelig mye bedre enn han som blir nummer 30, 40, 50 i svensk mesterskap eller fransk mesterskap.

1 hour ago
2




English (US)