Matthew Perrys dødsfall:
Legen Salvador Plasencia må sone for å ha gitt skuespiller Matthew Perry ketamin.
Publisert 03.12.2025 22:02 Sist oppdatert 26 minutter siden
Det var en overdose med ketamin som førte til at Friends-stjernen døde i 2023, men den nå dømte legen, Salvador Plasencia, var ikke anklaget for å ha solgt den dødelige dosen som tok livet av Perry.
Legen skulle egentlig stilles for retten i august, men sa seg i juli skyldig i fire tilfeller av ulovlig distribusjon av ketamin i forbindelse med dødsfallet.
Plasencia nektet tidligere straffskyld, men gikk med på en tilståelsesavtale for å frafalle fem andre tiltalepunkter. De fire punktene Plasencia erklærte seg skyldig i, har en strafferamme på inntil 40 års fengsel.
Påtalemyndigheten ba imidlertid bare om tre år i fengsel.
Hans forsvarere mente at legen bør unngå fengsel fordi han allerede hadde blitt straffet nok ved å miste legelisensen.
Fem tiltalt
Matthew Perry ble funnet død i sitt eget svømmebasseng 28. oktober 2023., kun 54 år gammel. Obduksjonsrapporten viste «akutt ketamin-påvirkning» og påfølgende drukning.
Totalt fem personer er tiltalt for dødsfallet, og samtlige av dem har inngått avtaler om tilståelsesdom. Plasencia er den første som har fått sin straff.
Det er Jasveen Sangha, kjent som «Ketamindronningen», som skal ha gitt Perry skuddene som førte til at han døde.
– Hvor mye vil idioten betale?
Påtalemyndigheten har tidligere lagt fram tekstmeldingen sendt mellom Plasencia og Mark Chavez høsten 2023.
«Jeg lurer på hvor mye den idioten vil betale», lød en av meldingene fra Plasencia til kollegaen.
Perry slet i mange år med rusproblemer, og hadde tidligere fått ketamin til bruk mot depresjon, men da fastlegen hans sluttet å skrive ut legemiddelet, vendte han seg til Plasencia.
– I stedet for å gjøre det som var best for Perry – en person som har slitt med avhengighet i brorparten av livet – ønsket han å utnytte Perrys medisinske sårbarhet for profitt, skrev påtalemyndigheten i sitt straffeutmålingsnotat.












English (US)