– Det er helt mesterlig. Han er akkurat nå verdens beste skiskytter, sa NRK-ekspert Ola Lunde om lørdagens vinner.
Lørdag vant nordmannen herrenes jaktstart i Otepää og tok samtidig sin åttende strake individuelle pallplass. Med stafettene regnet med var det hans tiende pallplass på rad.
Det var heller ikke noen knapp seier. Da Lægreid gikk i mål, tok det ytterligere 2.33,4 minutter før Emilien Jacquelin kom inn som nummer to.
Seiersmarginen var også rekordstor.
Den tidligere rekorden sto Ole Einar Bjørndalen for, da han vant jaktstarten i Hochfilzen 9. desember 2006 med 2.08,1 ned til russiske Dmitrij Jarosjenko på andreplass.
– Det var kult. Jeg gikk kanskje litt for en slags rekord hvis det finnes, sa Lægreid om å slå rekorden.
Og når Lægreid fikk bekreftet at rekorden var slått var han godt fornøyd med å være ny rekordholder.
– Det er gøy. Da har jeg i hvert fall en verdensrekord i noe
BUKK: Sturla Holm Lægreid takket etter lørdagens rekordløp.
Foto: Henrik Myhr Nielsen / NRKI kanonform
– Hvordan form er det han har funnet både på standplass og i løypa, spurte NRK-kommentator Ingrid Sørli Glomnes.
– Det kan du si. Han er i kanonform, svarte Ola Lunde.
Lægreid fikk en drømmestart på jaktstarten. Etter sprintseieren torsdag gikk han ut først også lørdag, og i de krevende vindforholdene beholdt han roen på standplass.
– Det blåser ganske bra her, uten tvil. Det er tøffe forhold, sa Lunde før start.
FLAGG: Sturla Holm Lægreid sin estiske fanklubb fikk mye å juble for lørdag ettermiddag
Foto: Henrik Myhr Nielsen / NRKLikevel lot ikke Lægreid seg ikke prege. Han skjøt fullt på de to første skytingene, og franske Emilien Jacquelin gjorde det samme.
Dermed utviklet det seg tidlig til en duell mellom de to som gikk først ut.
– Den var deilig. For banken, den. Det var en gøy duell med Jacquelin. Jeg gikk litt raskere, han skjøt litt raskere, og vi gikk nesten sammen, så det var et morsomt renn, sa Lægreid.
Jacquelin sprakk
Etter andre skyting økte Sturla Holm Lægreid forspranget til Emilien Jacquelin ute i løypa og fikk et enda bedre utgangspunkt før den første stående skytingen.
Der beholdt nordmannen roen i den sterke vinden og skjøt fullt hus, mens Jacquelin bommet to ganger. Dermed fikk Lægreid et solid grep om seieren i Otepää.
– Det er tøff vind, men på stående var taktikken å ta meg god tid, puste godt og roe ned før skytinga. Jeg visste at det kom til å bli vanskelig, sa Lægreid.
Bom på siste skyting
På siste skyting kom også Lægreids eneste bom, men forspranget var så stort at det fikk lite å si. Nordmannen kunne kontrollert gå inn til seier.
– Det er helt enormt. Han leverer, sa NRK-ekspert Ola Lunde etter siste skyting.
BOM: Siegfried Mazet kunne se Lægreid bomme kun en gang lørdag, og det var på siste skyting.
Foto: Henrik Myhr Nielsen / NRKMed seieren forlenger Lægreid både pallrekken og storformen inn mot sesongavslutningen.
Dobbel norsk på pallen
Det var flere nordmenn som skulle få noe å juble for i lørdagens renn. For Martin Uldal som kjempet seg tilbake etter å skutt tre bom på første skytingen til å ta tredjeplassen i lørdagens renn etter å ha spurtslått Campbell Wright ved målstreken.
– Det var veldig gøy. Det er en av pallplassene som har smakt aller best i år, sier Uldal etter løpet.
TREDJEPLASS: Martin Uldal ga alt på slutten, og med det sikret han seg pallplass lørdag ettermiddag.
Foto: Henrik Myhr Nielsen / NRKJohannes Dale-Skjevdal ble nummer 9, Johan-Olav Botn ble nummer 10, Vetle Sjåstad Christiansen 12, Isak Leknes Frey ble nummer 17.
Publisert 14.03.2026, kl. 14.04 Oppdatert 14.03.2026, kl. 14.51















English (US)