- Donald Trump la ut et AI-manipulert bilde av seg selv som Jesus, men slettet det etter 13 timer.
- Velgere i Georgias bibelbelte er kritiske og mener Jesus er den eneste frelseren.
- Trump hevder at bildet skulle fremstille en Røde Kors-lege.
Trump i hvit kjortel med et rødt klede over skuldrene. Med én helbredende hånd over en syk manns panne, og den andre hånden full av lyset selv.
Slik fremstilte presidenten seg selv i det AI-manipulerte bildet han la ut på Truth Social mandag:
Trump-administrasjonen slettet bildet. Ikke i tolvte time, men etter 13 timer. Det kan ha vært for sent for flere.
Trump hevder han skulle fremstille en Røde Kors-lege på bildet, ikke en Messias.
Men i hjertet av USAs bibelbelte, i den konservative sørstaten Georgia, tror ikke hans egne velgere på forklaringen.
– Ærlig talt ...
– Jeg er ikke enig med det bildet. Det finnes bare en frelser, og det er Jesus Kristus. Ikke noe menneske foruten Jesus kan hele andre, sier John Cobb (19).
Vi møter ham på et politisk arrangement med organisasjonen Turning Point i studentbyen Athens.
Rundt halsen bærer han et kors. I likhet med nesten 80 prosent av befolkningen i Georgia, er han kristen. Et flertall av dem stemte på Trump.
– Jeg så at Trump forklarte at han mente han var en lege for Røde Kors. Ærlig talt ... Jeg tenker alle må kjenne i sitt eget hjerte hva de synes, sier Cobb, som er glad for at Trump fjernet bildet.
Leste du? Iran-krigen slår sprekker i Trumps base
Venninnene Addy Brown (18) og Olivia Dover (18) har også fått med seg Jesus-bildet. De likte det ikke.
– Det er ikke sånn vi kristne vil bli representert. Trump burde ha mer filter, sier Brown.
De holder opp plakater med hodet til visepresident JD Vance. Han er trekkplasteret til arrangementet med Turning Point denne kvelden, og har en høy stjerne hos mange evangelikale kristne i USA.
Kommentar: Trump i Jesu bilde
Onsdag la Trump ut nok et Jesus-bilde på Truth Social.
Men denne gangen er han ikke frelseren selv. Nå får han en omfavnelse av Jesus.
– De gale venstreradikale vil kanskje ikke like dette, men jeg synes det er ganske fint, skriver presidenten.
Kaller JD Vance en «god kristen»
Venninnene Brown og Dover har startet en egen undergruppe av Turning Point på den kristne videregående skolen de går på – i kjølvannet av drapet på den politiske aktivisten og evangelikale kristne Charlie Kirk.
– Det viktigste for oss er å ta valg basert på Bibelen, også i politikken, forteller jentene.
De synes at republikanerne er partiet som best reflekterer Guds ord. For eksempel med strenge abortlover, som her i Georgia med et kontroversielt abortforbud etter seks ukers svangerskap.
– Men vi er ikke helt «Trump, Trump, Trump», påpeker Brown.
De håper JD Vance blir USAs neste president. Han er en god kristen, sier de.
Den vordende firebarnsfaren og katolikken Vance bruker mye tid på å appellere til USAs kristne, som er en enormt viktig og stor velgergruppe, og gir ut bok i juni om sin egen vei tilbake til troen.
På scenen i Athens snakket Vance en hel del om religion – og konflikten mellom Trump-administrasjonen og Paven, som heller ikke satte pris på Jesus-bildet.
– Jeg synes politiske ledere kan snakke om religion, og at Paven kan snakke om politikk. Men alle har sin rolle; presidenten skal lede en administrasjon, Paven skal forkynne evangeliet. Som visepresident prøver jeg å bringe moral og sannhet inn i jobben min, forklarte Vance.
Trump som pave – og konge
Leelo (33) og moren Mel Lokey (67) var også på Turning Point-arrangementet for å se Vance.
De «elsket ikke» Trumps første Jesus-bilde, sier de til VG.
– Og jeg vet at han har gjort lignende ting før, sier Leelo.
Hun tenker tilbake på da Trump la ut et AI-manipulert bilde av seg selv som pave, etter at Pave Frans døde i fjor og Vatikanet skulle velge ny pave.
– Men jeg verdsetter at Trump lytter til støttespillerne sine. Da vi sa at Jesus-bildet var blasfemi, fjernet han det, sier Leelo, som sier at hun tilgir Trump.
– Trump tror han ikke han er Gud. Jeg tror riktignok at han tror på Gud mer enn noen annen, etter at han ble skutt og nesten drept, skyter moren inn.
– Men tror han at han er en pave? Eller konge? Kanskje, smiler hun.
Under «No kings»-protestene i fjor høst, la Trump ut en AI-manipulert video av seg selv med kongekrone på hodet, der han fløy over New York og slapp avføring over demonstrantene.
Konge eller ikke, Mel Lokey slår i alle fall en ting fast:
– Trump føler han har mye makt. Og det har han.

2 hours ago
6





English (US)