- En kinesisk kvinne er pågrepet for forsøk på spionasje og PST aksjonerte torsag mot hus på Otta og Andøya.
- Vågå kommune sier de varslet om selskapet til en Singapore-mann involvert i saken i 2022.
- Singapore-mannen avviser dette og mener prosessen med PST var helt ordinær.
– Vi var urolige. Vi tok kontakt med PST tidlig i prosessen, sier Harald Sve Bjørndal til VG.
Han er ordfører i Vågå kommune.
Fire år etter at kommunen varslet om mistenkelige datasenterplaner, gikk PST til aksjon mot to hus, et på Otta og et på Andøya, torsdag.
En kinesisk kvinne er pågrepet og siktet for forsøk til medvirkning til grov etterretningsvirksomhet.
PST mener et norsk selskap knyttet til en mann fra Singapore har blitt brukt som dekke for «en kinesisk statlig aktørs forsøk på å etablere en mottager for satellittnedlasting».
Allerede i 2022 varslet Vågå kommune PST om Singapore-mannens utbyggerplaner om et datasenter. I dag er mannen sentral i PSTs spionsak.
På telefon med VG, hevdet han torsdag å være ført bak lyset.
Fattet mistanke
Tilbake i 2021 forsøkte mannen fra Singapore å etablere et datasenter i Vågå kommune. I ryggen hadde han et stort selskap fra Singapore.
– Det var mye som ikke stemte. Disse planene som de skisserte, virket ikke troverdig, sier Vågå-ordfører Bjørndal i dag.
– Vi hadde ikke vært borti datasenteretablering før. Så vi satt oss grundig inn i det.
Bjørndal sier kommunen forholdt seg til en undersøkelse som hadde blitt gjort av Kommunaldepartementet, som viste hvor stort kraftforbruk man kunne regne med per kvadratmeter og hvor stor bygningen skulle være.
– Det harmonerte ikke i det hele tatt i forhold til det de hadde ressurser til og den tomten de hadde, sier ordføreren.
I tillegg begynte det lokale nettselskapet å stille spørsmål.
– Det ble gjort noen undersøkelser og da fant vi ut av at det var ting som ikke stemte med bakgrunnen deres. Det var da vi tok kontakt med PST, sier ordføreren.
Ordføreren sier at kommunen hadde en rekke møter om datasenterplanene våren 2023 med PST, Nasjonal sikkerhetsmyndighet (NSM), NVE og Statsforvalteren.
– Det var ikke noe som tilsa at de hadde kinesiske myndigheter i ryggen. Men vi fikk inntrykk av at historien deres ikke stemte, sier Bjørndal.
Etter møtene med PST og NSM, hørte ikke kommunen mer om saken, ifølge ordføreren.
Singapore-mann: – Normal prosess
VG var lørdag kveld i kontakt med den 43 år gamle Singapore-mannen om denne saken.
Han avviser at det var noen grunn til å varsle PST om ham eller datasenteret han jobbet med å etablere.
– Det er et krav i forbindelse med etablering av et datasenter at man må opplyse om sluttbrukerne, sier 43-åringen.
– Så det var vi som kontaktet PST, deretter tok PST kontakt med kommunen, sier han videre.
Han mener dette er en normal prosess, men at «Vågå er et distriktssted med folk uten kunnskap».
– Den eneste industrien der er en potetvirksomhet drevet av ordføreren. De er redde for datasentre og tror datasentre stjeler dataene deres. Og spionerer, mener Singapore-mannen.
– Gjorde det vi kunne
VG er kjent med at et norsk selskapet tilknyttet Singapore-mannen kjøpte et hus på Andøya tidligere i år.
Andøya Space, et av Europas viktigste oppskytningssteder for satellitter, ligger på Andøya, men det er uklart hva som skal ha vært det angivelige målet til den siktede kvinnen.
PST aksjonerte mot huset på Andøya og mot huset i Otta, der selskapet er registrert.
Selv hevdet Singapore-mannen i et intervju på torsdag å ikke ha noe med spionasje å gjøre. Han fortalte at han avviste forsøk på å sende signalutstyr til Norge under navnet til sitt selskap, men at ble tilbudt 60.000 kroner i månedsleie – dersom han kunne skaffe et hus på Andøya.
– Litt oppgitt
Datasenterplanene i Vågå stoppet til slutt opp for Singapore-mannen, og han forsvant ut av prosjektet sammen med det singaporske eierselskapet i 2023.
Ordføreren sier at det ikke har skjedd noe på tomten siden 2024.
– Vi var litt oppgitt over at statlige myndigheter ikke var mer restriktive og tok større ansvar med å finne ut hvilke aktører man slipper inn i landet. Vi gjorde det vi kunne for å opplyse myndighetene, sier Vågå-ordføreren i dag.
PST: – Tre personer siktet
Den kinesiske kvinnen ble pågrepet på Andøya torsdag. PST har tatt beslag i en container med en satellittmottager på 22 tonn.
De opplyste fredag at det totalt er tre personer og ett selskap som er siktet i saken.
– Vi er trolig ikke ferdig heller, sa politiadvokat Thomas Blom.
Kvinnen er varetektsfengslet i fire uker.
Sikkerhetstjenesten har ikke uttalt seg om hvorvidt mannen fra Singapore er siktet i saken.

2 hours ago
1









English (US)