-
Støre til Bodø for å se mesterligakamp
Tidligere i januar inviterte Bodø-ordfører Odd Emil Ingebrigtsen (H) statsminister Jonas Gahr Støre (Ap) til Bodø 20. januar i forbindelse med Bodø/Glimt møte med Manchester City i Mesterligaen.
Nå bekrefter Statsministerens kontor at Støre takker ja til invitasjonen.
«Statsminister Jonas Gahr Støre er til stede på fotballkampen mellom Bodø/Glimt og Manchester City på Aspmyra fotballstadion i Bodø» heter det i kalenderen som nylig er publisert.
Avisa Nordland meldte om saken først.
Bodø/Glimt møter Manchester City klokken 18.45 tirsdag.
Foto: Frederik Ringnes / NTB -
20 personer stanset i fartskontroll
UP har gjennomført laserkontroll i 50-sonen ved Stranda i Fauske.
– Totalt 20 forenklede forelegg ble delt ut, opplyser Kai Henrik Eriksen i Nordland politidistrikt.
Høyeste hastighet ble målt til 68 km/t.
-
NHO: Pilene peker riktig vei for Nordland
Nordland er blant fylkene med størst optimisme, og har en av de sterkeste markedssituasjonene i landet, viser NHOs medlemsundersøkelse for januar.
På landsbasis melder Norske bedrifter om en bedring i nåsituasjonen sammenlignet med desember.
Ifølge NTB mener 10 av 15 landsforeninger at situasjonen nå er på plussiden. Undersøkelsen er basert på svar fra 2.046 bedrifter.
Selv om tallene viser en forbedring, er forholdene fortsatt utfordrende for mange, og særlig i byggebransjen.
Foto: Roar Wiik -
Anmelder Sjøforsvaret for senkingen av KNM «Bergen»
Nord Fiskarlag, Norges Kystfiskarlag og Pelagisk forening har i fellesskap politianmeldt Sjøforsvaret for senkingen av KNM «Bergen» på Svensgrunn.
«Bakgrunnen for anmeldelsen er at vi anser senkingen av fregatten i dette området som ulovlig. Sjøforsvaret tok et veloverveid og bevisst valg av området, til tross for at de var godt informert om at dette er et viktig fiskefelt», skriver de i en e-post til Kyst og Fjord.
De reagerer på at Sjøforsvaret ikke vil fjerne vraket, og vil kontakte Fiskeridirektoratet om deres myndighet til å kreve vraket fjernet etter Havressursloven.
Organisasjonene viser blant annet til at fiskere mister tilgang til attraktive områder. En vurdering fra Fiskeridirektoratet slår fast at vraket vil kunne være til hinder for fisket ved at redskaper kan hekte seg fast.
Pressekontakt Kjartan Sildnes i Forsvaret var ikke kjent med anmeldelsen da Kyst og Fjord tok kontakt, men erkjenner retten til å anmelde. Han må undersøke saken nærmere før de eventuelt kan kommentere innholdet, skriver avisa.
Foto: Forsvaret -
Fylkeskommunen vil styrke tilbudet mellom Onøy, Sleneset og Lovund
Nordland fylkeskommune ønsker å styrke fergetilbudet i Lurøy med to nye ukentlige turer mellom Onøy, Sleneset og Lovund, skriver Rana No.
Målet er å styrke internkommunikasjonen i kommunen og gjøre hverdagen enklere for innbyggere og næringsliv.
Bakgrunnen for satsingen er økte overføringer til Nordland fylkeskommune etter statsbudsjettet, noe som gir noe større økonomisk handlingsrom.
– God kommunikasjon mellom øyene er avgjørende for både trivsel og verdiskaping. Vi er glade for å kunne levere dette til innbyggerne i Lurøy, og regner med at fylkestinget også vil stemme for forslaget vårt når saken behandles i februar, sier fylkesråd for finans og organisasjon, Aina Nilsen (Sp) til avisa.
Foto: Synnøve Sundby Fallmyr -
Assisterende kommunedirektør søker toppjobb i DSB
Assisterende kommunedirektør i Narvik kommune, Rolf Michael Lossius har søkt på stillingen som direktør for Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB). Det skriver Fremover.
– Jeg har ingen kommentar til at jeg søker denne stillingen. Men jeg søker meg ikke bort fra Narvik. Jeg søker meg til noe som jeg finner interessant, sier Lossius til avisa.
Totalt 39 personer søkte på stillingen.
NRK har tidligere omtalt at Lossius hadde søkt på stillingen som kommunedirektør i Stjørdal.
Foto: Frida Brembo -
Pasientvekst sprenger kapasiteten ved Nordlandssykehuset Lofoten
Antall pasienter på kirurgisk post ved sykehuset i Gravdal økte med 20 prosent fra 2024 til 2025, skriver Lofotposten.
Avdelingsleder Sissel Juliussen mener økningen skyldes en kombinasjon av en eldre befolkning med et mer sammensatt sykdomsbilde, og flere turister i regionen.
I tillegg har antallet utskrivingsklare pasienter på sykehuset økt mer enn forventet. Når kommunene ikke har kapasitet til å ta imot disse, fører det til at sykehuset må bruke store ressurser.
Ifølge avisa låner medisinsk klinikk og kirurgisk klinikk plasser hos hverandre for å løse kapasitetsproblemene, men noen ganger må likevel korridoren tas i bruk.
Foto: Vilde Bratland Erikstad -
Trafikkuhell på Fauske – skal ikke være alvorlig
Torsdag kveld fikk politiet melding om en singelulykke på riksvei 80 ved Nordvika i Fauske, hvor en bil hadde kjørt av veien.
Kun en person var involvert i hendelsen, og vedkommende ble fraktet til sykehus for sjekk.
Bilen ble hentet av bilberger, og politiet har gjort undersøkelser på stedet og opprettet sak, skrives det i Politiloggen.
-
Ni førere fikk forenklet forelegg
UP har gjennomført laserkontroll i en 60-sone langs E10 ved Skulbru i Vestvågøy.
Totalt ni forenklede forelegg ble skrevet, og høyeste hastighet ble målt til 85 km/t.
-
Kjørte ruspåvirket uten førerkort
Politiet stanset torsdag kveld en bil på Salhus i Brønnøy i forbindelse med en trafikkontroll.
Ifølge Kai Even Sundnes i Nordland politidistrikt hadde ikke vedkommende førerkort, og mistenkes også for ruspåvirket kjøring.
-
Ap-topp: – Avgjørende at Innovasjon Norge er til stede i hele landet
Innovasjon Norge skal kutte over 100 årsverk, samt legge ned kontorer i Førde og Sverige. Ledelsen kan heller ikke love at lokalkontorene i Nord-Norge fredes.
Lederen av næringskomiteen på Stortinget, Rune Støstad (Ap), mener nærheten til næringslivet i distriktene ikke kan ofres gjennom sentralisering.
– Det er avgjørende at Innovasjon Norge er til stede i hele landet, sier Støstad i en kommentar til NRK.
Innovasjon Norge begrunner kuttene med at de har fått redusert støtten sin fra regjeringen med totalt 100 millioner kroner.
Støstad viser til to grunner for at Ap-regjeringen nå gir mindre penger til Innovasjon Norge.
– Vi har en historisk satsing på forsvaret i en krevende geopolitisk tid.
– I tillegg ser vi at vi må ha et mer kritisk blikk på hvordan statens verktøykasse for næringslivet er organisert. Jeg mener likevel at en sterk regional tilstedeværelse, særlig i nord, er en viktig prioritet.
Foto: Geir Olsen / NTB -
Narvik tapte 2–6 mot Frisk Asker
Narvik tapte 2–6 mot Frisk Asker etter å ha ligget under 1–4 etter to perioder.
Noah Andersson ga Narvik ledelsen tidlig i første periode, før Frisk Asker utlignet ved Marcus Erevik. I andre periode tok Frisk Asker over med tre mål, blant annet to ved Michael Haga – ett av dem på straffeslag.
I tredje periode reduserte Douglas Byrkjeland til 2–4, men Frisk Asker scoret to nye mot slutten og sikret 6–2-seier.
-
Medier: Jørgensen på vei bort fra Glimt
Mathias Jørgensen kan være på bort fra Bodø/Glimt bare dager før Mesterliga-oppgjøret mot Manchester City på Aspmyra.
Ifølge Avisa Nordland er 25-åringen i ferd med å bli solgt, og avisa skriver at dansken allerede har forlatt Bodø og reist til England for en medisinsk sjekk.
TV 2 melder at dansken er på vei til tradisjonsklubben Blackburn. Nettavisen skriver også at Jørgensen bytter ut Bodø med England. Det var danske Tipsbladet som først meldte nyheten.
Forutsetningen er at Glimt og kjøpende klubb blir enige om de økonomiske rammene.
Jørgensen scoret så sent som tirsdag i Glimts treningskamp i Spania, men var ikke å se på trening på Aspmyra torsdag.
Ifølge Avisa Nordland skal en eventuell ny klubb holde til i Championship.
Dansken ble hentet til Glimt fra Aalborg sommeren 2025 for mye penger i norsk målestokk. Ifølge Transfermarkt betalte Glimt rundt 35 millioner kroner for danskens tjenester.
Angrepsspilleren står med 15 kamper og fem mål for klubben.
-
Vega stenger skolen og barnehagen
Skolen og barnehagen på Vega er midlertidig stengt fra fredag. Årsaken er at brannvarslingsanlegget er ute av drift, skriver kommunen på egne nettsider.
De holder derfor dørene stengt for å ivareta brannsikkerheten til barn og ansatte.
– Vi beklager de ulempene dette medfører, og vil komme med mer informasjon så snart vi vet mer., skriver kommunen.
Brønnøysunds Avis som omtale saken først, skriver at kommunen nå vurderer å sette inn brannvakter.
Audhild Bang Rande, leder for samfunn og utvikling i Vega kommune, sier til avisen at de får levert nytt brannvarslingssystem i slutten av neste uke.
Foto: Privat foto -
Brann i bolighus i Narvik: – Anses som tapt
Et bolighus i Narvik er totalskadet i en brann torsdag ettermiddag. Det skal ikke være personer inne i huset, men én person kan ha pustet inn noe røyk.
– Boligen anses som tapt. Det jobbes med å unngå spredning videre til garasje og kjøretøy. Per nå er det kontroll, melder operasjonsleder Remi Johansen.
Ifølge Johansen brenner det godt i deler av huset. Politiet ber publikum holde avstand, også i gata utenfor, fordi nødetatene har trange arbeidsforhold på stedet.
110-sentralen i Bodø opplyser til NRK i 15.45-tiden at de er i gang med slokkingsarbeidet.
-
– Prisnivået på Kystruten må ned for kystbefolkningen
– Dagens høye billettpriser gjør at Kystruten i liten grad brukes av lokalbefolkningen, til tross for statlig støtte.
Det sier Aina Nilsen (Sp), nestleder i fylkesrådet i Nordland i en pressemelding.
Derfor er Nilsen opptatt av at staten må stille strengere krav til både pris og vilkår når nye anbud lyses ut.
– Man må se på både pris og vilkår, slik at Kystruten igjen blir et reelt alternativ for folk langs kysten, også til intern transport mellom havnene i nord.
Nordland fylkesting skal gi svar på høringen om fremtidens kystrute.
– I vårt forslag til høringssvar understreker vi at dagens rutestruktur må videreføres med daglige, helårlige og gjennomgående seilinger, påpeker fylkesråd Aina Nilsen.
Foto: Nora Hammervik / NRK -
Forlenget fengslingen av ung mann som er siktet for voldtekt
I midten av desember 2025 pågrep politiet en ung mann i begynnelsen av 20-årene fra Nordland, og siktet han for to voldtekter, besittelse av overgrepsmateriale og hensynsløs atferd.
Han ble deretter varetektsfengslet i fire uker, og Salten og Lofoten-tingrett forlenget tirsdag fengslingen til begynnelsen av februar. De begrunnet den videre fengslingen med at det er gjentakelsesfare.
Ifølge fengslingskjennelsen skal overgrepene være begått mot to kvinner i 2024 og 2025, ved bruk av vold og/eller trusler. Mannen skal også ha vært i besittelse av flere videoer som viser seksuelle overgrep mot barn.
I tillegg mener politiet at mannen har skremt ei tredje kvinne til å tro at hun hadde torpedoer etter seg, og skal ha sagt at hun måtte selge kroppen sin for at noen skulle hjelpe henne med dette.
– På denne måten skaffet han seg seksuell omgang med henne, står det i fengslingskjennelsen.
Der står det også at mannen har erkjent straffskyld for alle forholdene i siktelsen.
I et politiavhør skal mannen ha forklart at han får nytelse av å manipulere og ha kontroll over fornærmede, ifølge kjennelsen. Det står også at han skal ha hatt interesse for voldtekt siden av var tenåring.
Avisa Nordland skrev om fengslingskjennelsen først.
-
Mildt i Nord-Norge til helga
En vinterlig periode i Nord-Norge erstattes forbigående av plussgrader og litt regn i laverliggende områder i helgen, skriver Meteorologene.
Finnmark er mer skjermet, så der vil nedbøren sannsynligvis komme som snø.
I Troms, Nordland og Finnmarkskysten kan få nedbør som regn i løpet av helga.
Neste uke er minusgradene imidlertid tilbake.
Foto: Meteorologisk institutt -
Pipebrann i Svolvær
Nødetatene rykket torsdag formiddag ut til en pipebrann i et bolighus i Svolvær i Vågan.
To personer blir tilsett av helsepersonell og ingen er skadet.
Det er noe røyk i andre etasjen, men brannvesenet har kontroll. Politiet skal gjøre videre undersøkelser.
-
Helse Nord slutter å ta opptak av styremøtene
Helse Nord har valgt å slutte å publisere opptak av styremøter. Det skriver Avisa Nordland.
Beslutningen er tatt uten formell utredning eller protokollføring. Direktøren for kommunikasjon og samfunnskontakt i Helse Nord Kim Hannisdal begrunner valget med er at andre regionale helseforetak ikke gjør opptak tilgjengelig.
Norsk Redaktørforening mener dette er et tilbakeslag for åpenhet og oppfordrer til å gjøre møtene tilgjengelige for offentligheten.
Helse Nord argumenterer for at beslutninger og protokoll er møtets sluttprodukt, og anser møtene som fortsatt åpne og tilgjengelige via direkte strømming.
Foto: Erik Waagbø / NRK
Spilles av
Perny (86): – Jeg løper som ei ung jente
Neste






















English (US)