Kilder til Politico: Penger fra Norden og Baltikum skal holde Ukraina flytende

1 hour ago 1



De nordiske og baltiske landene legger en plan som skal holde Ukraina økonomisk flytende i påvente av et milliardlån fra EU, opplyser kilder til Politico.

Opprydning etter et russisk rakettangrep mot en boligblokk i Kharkiv øst i Ukraina lørdag. Ukraina er i akutt pengenød hvis de ikke snart får tilgang på EUs milliardlån. Nå jobbes det med alternativer. Foto: Andrij Marienko / AP 7 NTB

Publisert: 11.03.2026 14:44

Bakgrunnen er at Ungarn og Slovakia siden februar har blokkert et EU-lån på 90 milliarder euro til Ukraina. Neste uke er det EU-toppmøte, og nå jobbes det med en alternativ plan i tilfelle de to landene fortsatt nekter å gå med på lånet.

Den går ut på at nordiske og baltiske land gir Ukraina nok penger – i alt 30 milliarder euro – til at landet greier å holde seg økonomisk flytende i årets første seks måneder.

Opplysningene kommer fra to EU-diplomater samt flere andre kilder som har uttalt seg til Politico Europe på betingelse av at de kan være anonyme. De beskriver forhandlingene som pågår, som sensitive.

Politico har også snakket med kilder som sier at Ukraina har nok penger til å holde seg flytende fram til begynnelsen av mai, ikke bare til slutten av mars, slik tidligere EU-anslag tydet på.

Situasjonen er blitt noe mindre prekær etter at Det internasjonale pengefondet (IMF) ga Ukraina et lån på 8,1 milliarder dollar i slutten av februar.

En viktig grunn til at Ungarn blokkerer EU-lånet, er at Ungarn ikke lenger får importert russisk olje via en rørledning som går gjennom Ukraina. Ifølge Ukraina er rørledningen under reparasjon etter å ha blitt skadet i et russisk angrep.

Read Entire Article