– Kan ikke sykmeldes fordi «du fortjener det»

14 hours ago 3



  • Allmennmedisin-foreningen støtter NAVs sjeflege om at gravide ikke alltid trenger sykmelding.
  • Jordmorforeningen ser god dialog som essensielt, og peker på et krevende arbeidsliv som årsak til høyere sykefravær blant gravide.
  • Arbeidsgivere har en viktig rolle i å redusere sykefraværet gjennom dialog og tilrettelegging, sier NHO.

– Når du er syk skal du få sykmelding, men du kan ikke sykmeldes fordi «du fortjener det», sier leder i Norsk forening for allmennmedisin, Marte Kvittum Tangen.

Hun har uttalt til VG at det skjer at gravide får beskjed fra jordmødre og andre behandlere om å kontakte fastlegen for å få en sykemelding på «bestilling».

– Og det må vi snakke mer om. For hvis vi fortsetter sånn kan vi ikke ha det godet lenger.

 PrivatJordmor og trebarnsmor Marte Larsen (33) mener samfunnet ikke verdsetter gravide høyt nok. Foto: Privat

Etter at sjeflege Marit Hermansen i Nav gikk ut i VG og sa at det er et samfunnsproblem at sykmeldinger hos gravide øker, har debatten rast.

Ifølge Statens arbeidsmiljøinstitutt hadde gravide kvinner i alderen 20 til 44 år en sykefraværsrate på 21 prosent i 2019. Det var over fire ganger høyere enn for ikke-gravide kvinner i samme aldersgruppe.

– Mer engstelige

Leder i Jordmorforeningen, Lena Henriksen, sier hun støtter Kvittum Tangens innspill om god dialog.

– Både med kvinnen og mellom fastlege og jordmor ved behov. Det er en fordel med gode samarbeidsrutiner rundt dette.

Henriksen peker blant annet på et krevende arbeidsliv, særlig i omsorgsyrker, som en mulig årsak til at gravide kvinner oftere blir sykmeldte.

Er sykemelding for lett tilgjengelig for gravide? aJabNecVet ikke

– I tillegg er kvinner eldre når de blir gravide. Økende alder kan gi økt risiko for komplikasjoner som igjen kan gi en økning i sykmeldinger.

Henriksen sier hun er usikker på om det er for lett å bli sykmeldt i løpet av svangerskapet.

De jordmødrene jeg har snakket med i dag sier de ikke har inntrykk av at flere er sykemeldt og at det ikke er lett å sykmelde seg som gravid uten en god grunn.

Bilde av Jordmor og leder i JordmorforeningenJordmor og leder i Jordmorforeningen

Lena Henriksen

Samtidig mener Henriksen at gravide kvinner i dag er mer engstelige enn før.

– Tilgangen på informasjon, særlig via internett og sosiale medier, kan føre til at mange gravide blir mer bekymret for egen og barnets helse. Mange gravide opplever et sterkt press om å gjøre alt «riktig» under svangerskapet, noe som kan føre til økt engstelse. Jo lenger man har ventet på å få barn, desto viktigere og mer sårbar kan graviditeten føles.

Ikke grunn til å henge ut gravide

Henriksen mener likevel ikke det er grunn til å «henge ut» gravide som en gruppe som blir for lett sykmeldte.

– Mitt inntrykk er at mange gravide ønsker å jobbe, men trenger tilpasninger, sier Henriksen.

– Alle har ansvar

Kvittum Tangen i Norsk forening for allmennmedisin sier at det verste er hvis man som gravid er fastlåst på at man skal ha sykmelding.

– Man kan åpne opp og tenke at både jordmor og lege vil det beste for meg og jeg er åpen for å snakke om det for å finne de beste løsningene.

– Tilrettelegging på jobb, for eksempel?

– Ja, og kanskje er noe av utfordring den manglende muligheten for tilrettelegging og forståelse på arbeidsplassen.

Bilde av Marte Kvittum TangenMarte Kvittum Tangen

Norsk forening for allmennmedisin

På spørsmål om det har vært en holdningsendring på sykmelding og gravide, svarer Kvittum Tangen at hun mener det handler om sykmelding generelt.

– At flere tenker på det som en rettighet, men jeg mener vi må snakke om det som et felles velferdsgode og at alle har ansvar for at det blir brukt riktig, ellers kan man ikke ha det.

– Brukes det riktig nå da?

– Veldig mange har behov for sykmeldingene de får og så er det noen tilfeller der man kunne funnet andre og bedre løsninger enn sykmeldinger.

– Arbeidsgiver spiller viktig rolle

Avdelingsdirektør for arbeidsliv i NHO, Anne Louise Aartun Bye, skriver i en e-post til VG at hun deler bekymringen for det høye og økende sykefraværet i Norge.

– Vi mener også at arbeidsgiver spiller en viktig rolle for å snu dette, sammen med fastleger, Nav og den sykemeldte selv. God dialog på arbeidsplassen er viktig, også i tilfeller hvor ansatte har utfordringer i forbindelse med svangerskap.

Bilde av Avdelingsdirektør for arbeidsliv i NHO,Avdelingsdirektør for arbeidsliv i NHO,

Anne Louise Aartun Bye

Bye mener det trengs bedre samhandling mellom arbeidsgiver, den sykemeldte, lege og Nav – og mer kunnskap om årsakene til det høye sykefraværet.

– Begge deler jobber partene i arbeidslivet med nå som en del av den nye IA-avtalen.

Les også: Mener fokus på sykmeldte gravide er feil: – Herregud!

Tips oss illustrasjon

Har du tips til oss?

Send oss informasjon, bilder eller video

Read Entire Article