Johaug fikk revansje i Holmenkollen – knuste Andersson på 20-kilometeren

21 hours ago 3


SmartFishFarm - Automatic
Business.no+



Therese Johaug (36) var i en egen klasse i det første rennet etter VM.

1 av 7Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

  • Bjørn S. Delebekk (foto), VG

Publisert: 15.03.2025 12:43 | Oppdatert: 15.03.2025 12:56

– Formen er bra. Det gikk min vei i dag - og sekundene var på min side, så det var utrolig godt, gliser Johaug til NRK.

VM i Trondheim endte med tre sølv og én bronse for Johaug i comebacksesongen – og marginene var brutalt småmarginene var brutalt småJohaug var seks tusendeler bak Ebba Andersson på 20 km med skibytte og 1,3 sekunder bak Andersson på 10 km, mens Norge var 0,7 sekunder bak Sverige på stafetten. Og til slutt var Johaug 2,9 sekunder bak Frida Karlsson på femmila..

I den første konkurransen etter VM på hjemmebane var Johaug dermed på jakt etter revansje i sin egen bakgårdegen bakgårdJohaug er bosatt like ved skianlegget i Holmenkollen. . 20 km klassisk med indivduellstart sto på programmet i hovedstaden.

Lenge var det spennende. Fra første passeringspunkt pekte Johaug og lagvenninne Astrid Øyre Slind seg ut, med VM-dronningVM-dronningAndersson og lagvenninne Jonna Sundling tok tre gull hver i Trondheim. Ebba Andersson jagende bak.

Duoen fulgte hverandre som skygger frem til 15 km, men fra der og inn var 36-åringen fra Dalsbygda i en egen klasse.

Til slutt vant hun med 16,5 sekunder til Astrid Øyre Slind på 2.-plass og 31,9 sekunder til Ebba Andersson på tredjeplass.

– Nå er hun lei av andre- og tredjeplasser, kommenterte NRKs Jann Post.

– Det er den gode, gamle Johaug i dag, oppsummerer NRK-ekspert Torgeir Bjørn.

Slind er en av løperne som har gått flest renn denne sesongen, I verdenscupen har hun vært på pallen i 11 av 15 distanserenn, mens det i VM ble stang ut. Der kom tre av hennes svakeste resultater: 6.-, 8.- og 10.-plass.

Lørdagens løp var det ikke mange som hadde møtt opp for å få med seg. Det var et relativt glissent Holmenkollen-publikum, til tross for strålende sol.

Men kongefamilien er på plass:

1 av 6Foto: Bjørn S. Delebekk / VG

På grunn av lite snø, går ikke løperne i år opp til Frognerseteren, hvor det pleier å være folkefest langs løypene.

I år er også den tradisjonsrike femmila flyttet til Lahti neste helg som siste renn i verdenscupen. Årsaken til at den er fjernet fra Holmenkollen er at det har vært skrall deltagelse så tett på mesterskap de siste årene. Det har vekket sterke reaksjoner blant utøverne.

– Det hadde vært rammer for en fantastisk femmil. Bedre enn dette kunne det ikke blitt, kommenterte NRK-ekspert Fredrik Aukland.

Foruten noen få år med snømangel eller historiske hendelser, er dette første gang siden 1909 femmila ikke arrangeres i Holmenkollen:

Herrene går samme distanse klokken 14.00. Den kan også følges i VG Live. Søndag skal det gås 10 km klassisk med individuellstart.

Verdenscupen avsluttes kommende uke med sprint i estiske Tallinn på onsdag, og sprint, teamsprint og femmil i finske Lahti til helgen. Johaug har ennå ikke bestemt seg for om hun deltar på femmila i Lahti eller ikke.

Fikk du med deg denne fra Birken?

Read Entire Article

Live Support is Away