Johannes Høsflot Klæbo var som vanlig raskest på sprintprologen på Beitostølen, men det var en annen n som overrasket.
For Harald Østberg Amundsen overrasket ekspertene med en andreplass. Han var blant annet raskere enn Erik Valnes.
– Det er skremmeskudd fra Harald Østberg Amundsen, som kan gå alle typer distanser, sa NRKs ekspert Fredrik Aukland da Amundsen passerte målstreken.
– Det var opptur med andreplass, men jeg var vel nærmere Klæbo på prologen i fjor, sier Amundsen til NRK.
En annen som overrasket var Kristian Kongssund, som gikk inn til en imponerende femte raskeste tid. I målområdet slo han seg på brystet og var tydelig fornøyd med egen innsats.
– Det er så deilig. Det er det her vi trener for. Det blir på en måte jobben vår gjennom hele året. Det er ubeskrivelig følelse av å lykkes. Det er så deilig, sier Kongssund til NRK.
Selv om flere overrasket, var Amundsen som nummer to over to sekunder bak Klæbo.
– Det var greit. Det er tungt med sprint. Det brenner med en gang, sa Klæbo andpusten til NRK i målområdet.
– Jeg synes han ser bra ut, var NRK-ekspert Fredrik Auklands dom midtveis i prologen.
– Han er fortsatt kongen, var dommen til NRK-ekspert Therese Johaug.















English (US)