-
Jervetispe med valper skal felles i Beiarn
Miljødirektoratet har gitt klarsignal til å felle en jervetispe med valper i Beiarn kommune mellom 10. og 13. mai.
Det skriver Saltenposten.
Grunnen for tillatelsen er mistanke om yngling på et kjent sted i nærheten av kalvingsområdet til Saltfjellet reinbeitedistrikt, skriver avisa.
Ifølge Miljødirektoratet har ikke lisensfelling hittil i år vært nok til å regulere bestanden og begrense tap av tamrein. De mener uttaket ikke truer artens overlevelse.
I fjor ble det utbetalt erstatning for 3363 tamrein tatt av rovvilt i Nordland, over en tredel av disse ble tilskrevet jerv, skriver Saltenposten.
-
Mann mistenkt for promillekjøring
En mann i 60-årene er mistenkt for kjøring i beruset tilstand, skriver politiet. Etter tips fra publikum ble mannen stoppet på Dønna lørdag ettermiddag.
– Mannen har blåst over lovlig verdi og framstilles lege for bevissikring, skriver operasjonsleder i Nordland politidistrikt, Ina Kristin Selfors i en melding.
Politiet vil opprette sak og ta beslag i førerens førerkort.
-
Bekymringsmelding til Rana kommune: – Ødelegger helsa vår
De ansatte ved Rana brann- og redning har i lengre tid pekt på at forholdene ved dagens brannstasjon i Mo i Rana ikke er gode nok.
Nå har de sendt en bekymringsmelding til kommunen, skriver Rana Blad.
– Dette handler i bunn og grunn om å sikre våre ansatte et trygt, helsefremmende og forsvarlig arbeidsmiljø – noe vi vet også kommunen har et sterkt fokus på, skriver Harald Enok Hagen i brevet. Han er tillitsvalgt i Fagforbundet og jobber i brannvesenet.
I bekymringsmeldingen skriver de at arbeidsforholdene er uhygieniske og at brannstasjonen ikke oppfyller Arbeidstilsynet sine krav, ifølge avisa.
De ber derfor Rana kommune og kommunedirektøren om å prioritere både umiddelbare forbedringer av den eksisterende stasjonen, og å starte planleggingen av en ny en, skriver Rana Blad.
– Det er avgjørende at vi får på plass et forsvarlig og helsemessig trygt arbeidsmiljø for brannkonstablene, samtidig som vi opprettholder en robust og effektiv beredskap for hele Rana kommune. Vi kan ikke gjøre jobben vår og samtidig vite at øvelser og innsats ødelegger helsa vår. Det er som å løpe inn i flammene uten beskyttelse – hver dag, står det i bekymringsmeldingen.
I en e-post til Rana Blad skriver kommunedirektør for teknisk sektor Stig Frammarsvik, at de har bevilget 10 millioner kroner til midlertidige tiltak ved brannstasjonen. Han sier også at de jobber med en langsiktig løsning med oppgradering og nybygg.
-
Glimt gikk på stortap i Oslo
Bodø/Glimt-kvinnene tapte 4–0 da de møtte Vålerenga i hovedstaden lørdag ettermiddag.
Det startet bra, men Vålerenga viste hvorfor de er i toppen av Toppserien.
Gultrøyene fikk ikke kontroll på Vålerengas Olaug Tvedten, som smalt til med hattrick foran egne hjemmesupportere.
Karina Sævik bidro også med scoring i oppgjøret.
-
Turgåere har gått seg fast i Lofoten
Politiet melder at en mann og en kvinne har gått seg fast på tur opp til Tjeldbergtind. Ingen av dem er skadet.
Ifølge politiet er Røde Kors ble sendt ut for å assistere personene ned fra fjellet.
– Røde Kors melder at de er oppe ved personene og på tur ned, skriver operasjonsleder i Nordland politidistrikt, Ina Kristin Selfors i en melding.
-
Tatt i 133 km/t i 80-sone
Utrykningspolitiet har gjennomført laserkontroll i 80-sone i Kjerringnesdalen i Sortland kommune. Resultatet ble 4 forenklede forelegg. En fører fikk beslaglagt førerkortet etter å ha kjørt 133 km/t i 80-sonen.
-
Vil ha Nordsjø-turnus for legene
Formannskapet i Vevelstad går inn for at man skal ansette tre leger i Nordjø-turnus i kommunen. Disse legene skal fordele oppgavene som kommunelege, fastlegelisten, ansvaret for sykehjem, helsestasjon og smittevern, samt legevakt mellom seg.
Det skriver Helgelands Blad.
Foto: Billy Jacobsen -
Vurderer nye søk etter savnet mann
Mandag vil politiet vurdere nye søk etter en savnet 44-åring fra Harstad.
Bilen til mannen ble funnet på en parkeringsplass ved Rombaksbrua 2 .mai.Søket som ble gjennomført fredag, førte ikke til noen funn.
Søket defineres som søk etter antatt omkommet person, opplyser politiet til Fremover.
-
Rekordlav pris på strøm i Nord-Norge
Strømprisindeksen for april viser betydelig lavere strømregninger for norske husholdninger. En varm vår og lavere strømforbruk til oppvarming er hovedårsakene.
I Nord-Norge ble april-regningen på under 1000 kroner. Det er i underkant av 40 kroner lavere enn regningen for mars, og nesten en halvering sammenlignet med regningen for samme måned i fjor.
Strømprisene i Nord-Norge i april falt med hele 95 prosent fra samme måned i fjor, og ble dermed den laveste strømprisen i Nord-Norge noensinne.
(NTB)
Foto: Even Bjøringsøy Johnsen / NRK -
Stenger Helgelandsbrua
Fra mandag 12. mai fram til 22. mai stenges Helgelandsbrua på nettene.
Bakgrunnen er en mindre reparasjon og rutinemessig kontroll av skråstagene.
– Til dette brukes det en høy lift. Brua må stenges av plasshensyn og sikkerhet for trafikanter og de som gjør jobben, sier byggeleder Ernst Storøy i Nordland fylkeskommune til egne nettsider.
Brua stenges mellom klokka 22.40 og 05.40 alle netter fra mandag 12. mai og fram til morgenen torsdag 22. mai. Trafikken får slippe igjennom klokken 00.30, 02.30 og 03.50.
Foto: Billy Jacobsen / NRK -
Fant fremmed mann sovende i kjelleren
Politiet måtte i natt ta turen til en privatadresse i Bø. Der hadde huseierne oppdaget en fremmed person i huset.
– Da politiet ankom stedet ble en mann funnet sovende i kjelleren. Mannen ble vekket og kjørt hjem til egen bopel i nærheten. Fremstår som at han hadde gått inn i feil hus, skriver operasjonsleder Tommy Bech i politiloggen.
Men det er ikke alt politiet i Nordland har måttet gjøre i løpet av natta.
I Bodø ble en mann bortvist fra sentrum på grunn av beruselse.
– Han ble senere på natten påtruffet på vei inn på et serveringssted i sentrum, skriver Bech. Mannen anmeldes.
På Leknes i Vestvågøy kommune i Lofoten rykket politiet ut etter melding om en voldshendelse. En person ble sjekket ut av ambulansepersonell på stedet, men var ikke alvorlig skadd. Politiet oppretter sak.
-
Bodømann vant Gullrute
Serien Norges dummeste vant fredag kveld Gullruten for årets nyskaping.
Morten Thoresen fra Bodø var blant topp tre under finalen av serien.
Dette er den fjerde Gullruten Thoresen har vunnet. Tidligere har han vært med å vunnet beste karakterdrevne dokumentarserie to ganger med bryteserien Hode i klemme, som også har vunnet publikumsprisen, skriver Avisa Nordland.
Hamarøyværingen Silje Nordnes var nominert til beste programleder – underholdning for rollen i Maskorama.
Sau med søstrene Rebekka og Rakel Nystabakk var nominert i kategorien beste karakterdrevne dokumentarserie.
Foto: Javad Parsa / Javad Parsa -
Rabies påvist hos fjellrev på Svalbard
Veterinærinstituttet har påvist rabies hos en fjellrev på Svalbard. Det melder de i ei pressemelding.
Sist gang det ble påvist rabies på Svalbard, var i 2018.
– Dersom du på Svalbard observerer fjellrev eller reinsdyr som viser unormal atferd eller er døde, meld straks fra til Sysselmesteren. Ikke håndter dyrene selv! Hunder må holdes under oppsyn, og det oppfordres til ikke å mate rev, sier Knut Madslien, seksjonssjef for husdyr, vilt og velferd ved Veterinærinstituttet.
Sykdommen er svært farlig for både dyr og mennesker.
Fjellreven sendes til Veterinærinstituttet på Ås for rabiesundersøkelse.
Foto: Ingunn Ruud / Veterinærinstituttet -
Vesterålsbonde i retten for å beholde storfe
En bonde i Vesterålen ble i fjor fratatt tillatelse til å drive med storfe. Bonden fikk fortsette med sau.
Årsaken var at Mattilsynet har gitt bonden flere pålegg over år, som ikke er fulgt opp.
Bonden anket for å få beholde også storfedrift. Saken startet denne uken i Midtre Hålogaland Tingrett.
Avisa Vol skriver at Mattilsynet har de siste 20 årene vært på 40 inspeksjoner hos bonden. Det er gitt pålegg, dagbøter og overtredelsesgebyr på dyrehold.
Avvikene Mattilsynet har gitt pålegg for har blant annet handlet om gjørmete underlag, manglende drikkevann, mangler ved brannvern og rot som dyrene kan skade seg på. Bonden har også ved to anledninger sendt drektige kyr til slakt.
– Det er beklagelig. Jeg har ei rutine for å være sikker på at ei ku ikke er høydrektig. Det er ikke noe som gjøres med viten og vilje. Man kan prøve å unngå at sånt skjer, men det er menneskelig at feil kan skje, sa bonden i retten.
Ifølge avisen innrømte bonden å ikke ha fulgt alle reglene, men sier at han ikke vil gjøre det igjen.
Foto: Marius Andre Jenssen Stenberg -
Partidebatt før det svenske sametingsvalget
I dagens Ođđasat-sending ble det visst et utdrag fra den kommende partidebatten for partiene på det svenske Sametinget.
For allerede neste søndag er det nemlig duket for sametingsvalg i Sverige.
Gjennom debatten blir de ulike partiene stilt spørsmål basert på en meningsmåling gjort av Novus, på vegne av SR Sameradion og SVT Sápmi.
Der kommer det frem at de svenske sametingsvelgerne mener rettigheter, reindrift og språk er de viktigste sakene.
Det timelange valgprogrammet sendes på SVT 2 klokken 16:25 i morgen.
-
Ny oppdretter rammet av alger i Vesterålen
Havforskningsinstituttet (HI) skriver på sine nettsider at det er en ny algeoppblomstring i Nordland. Denne gang i Kanstadfjorden utenfor Lødingen.
Fjorden ligger like øst for Øksfjorden, hvor Nordlaks først oppdaget økt dødelighet i sine merder for to uker siden.
Mortenlaks opplever nå økt laksedødelighet i to av deres 7 merder i fjorden.
– Vi har forhøyet dødelighet, men det er for så vidt moderat, enn så lenge. Det er to av syv merder med dødelighet, både i går og i dag. Vi snakker om et omfang på mellom åtte og ti tonn, sier Roger Simonsen i Holmøy Havbruk til iLaks.
– Situasjonen er ikke kritisk enda. Vi har stoppet fôring og følger med.
Simonsen sier videre til avisen at de er i beredskap og tar vannprøver.
I det aktuelle området er det kun ett anlegg med fisk. De rapporterte også om dødelighet i starten av oppblomstringen, før det roet seg – men i går oppsto det dødelighet på nytt. I dag rapporteres det om mindre dødelighet igjen, skriver HI på sine nettsider.
– Dette viser hvor fort situasjonen kan endre seg under slike algeoppblomstringer, det er ofte bare snakk om timer, sier forsker Lars-Johan Naustvoll.
Foto: Havforskningsinstituttet / NRK -
The Whale-styret tar avstand fra sms-ene fra Benn Eidissen
Styret i The Whale i Andøy as tar avstand fra innholdet i de mye omtalte tekstmeldingene som styreleder Benn Eidissen i The Whale AS har sendt til kommunedirektør Andreas Jordell på natten.
Det melder selskapets styre i en pressemelding.
Eidissen skrev at han skulle «knuse» kommunedirektøren og håpet at han aldri fikk en ny jobb. Styrelederen har i ettertid beklaget meldingene både overfor kommunedirektøren, ordføreren og i media.
Det som gjorde at Eidissen fyrte seg opp handler altså om The Whale, et planlagt hvalmuseum og kunnskapssenter som skal bygges på Andenes.
Styret i The Whale AS har behandlet SMS-ene fra styreleder Benn Eidissen i The Whale AS til kommunedirektør Andreas Jordel på 2 møter; tirsdag 6. mai og torsdag 8. mai.
Det siste møte ble avholdt etter krav fra ordfører Kjell Are Johansens om å få møte med hele styret i The Whale AS. På dette møtet deltok også konstituert kommunedirektør Sveinung Ellingsen.
– Styret i The Whale AS tar avstand fra innholdet i tekstmeldingene som styreleder Benn Eidissen sendte kommunedirektøren i Andøy kommune i forrige uke, og er glad for at styreleder Benn Eidissen har beklaget disse. Ytringene, og spesielt språkbruken, i meldingene reflekterer verken styrets holdninger eller de verdiene styret ønsker at The Whale AS skal representere.
Videre skriver styret:
– Styret vil understreke at styrelederens reaksjon var et utløp for frustrasjon over tid, som toppet seg i forbindelse med den tidligere kommunedirektørens forslag til formannskapet om å gjøre om et tidligere vedtatt tilskudd til The Whale, til et ansvarlig lån. Dette er en frustrasjon som et samlet styre deler. Den har sitt utspring i flere av den tidligere kommunedirektørens utspill som er blitt oppfattet som en direkte motarbeidelse av The Whale.
Mandag ble det kjent at kommunedirektør Andreas Jordell i Andøy fikk sparken og forlot jobben med umiddelbar virkning.
Det koster kommunen minst 1,6 millioner kroner å bli kvitt kommunedirektøren.
-
Det regner penger over Aspmyra
Bodø/Glimt har sikret seg enormt med premiepenger i europaligaen. Glimts 300 millioner kroner toppes bare av finalistene Manchester United og Tottenham.
Ifølge en uoffisiell oversikt fra tallknuserne i Football Meets Data har Glimt spilt inn rundt 26 millioner euro, som tilsvarer cirka 303 millioner kroner, etter at de tok seg helt til semifinalen i den nest gjeveste europeiske turneringen.
Rett bak Glimt følger Lazio, som nordlendingene slo ut i kvartfinalen, med 280 millioner. Semifinalist Athletic Bilbao, som tapte mot United i semifinalen, har tjent rundt 268 millioner.
(NTB)
Foto: Stian Lysberg Solum / NTB -
Energiministeren: – Tilgang til betydelig nytt areal i Barentshavet
Energidepartementet har utlyst årets konsesjonsrunde på norsk kontinentalsokkel.
– Vi skal lete mer, finne mer og utvinne mer. Derfor er det viktig å sikre selskapene stabil tilgang på letearealer. Aldri før har det vært et større areal utlyst i en konsesjonsrunde. Aldri før har det vært et større areal utlyst i en konsesjonsrunde, sier energiminister Terje Aasland.
– Utvidelsen i år gir selskapene tilgang til betydelig nytt areal i Barentshavet og vi legger på den måten enda bedre til rette for å få avklart ressursgrunnlaget i nord.
De forhåndsdefinerte områdene (TFO-arealene) er siden TFO 2024 utvidet med 68 blokker i Barentshavet.
Foto: Josef Benoni Ness Tveit / NRK -
Alpin-VM i Narvik får over 100 millioner kroner
Kultur- og likestillingsdepartementet offentliggjorde fredag fordelingen for idrettens andel av Norsk Tippings overskudd i 2024.
Totalt bevilges det 4,25 milliarder kroner til ulike idrettsformål. Det er 531 millioner mer enn i fjor. Mer enn halvparten går til idrettsanlegg.
108 millioner kroner av tilskuddet går til alpin-VM 2029 i Narvik.
– Det er viktig at regjeringen støtter opp om store internasjonale mesterskap i Norge. Vi forventer at regjeringen finner rom i statsbudsjettet for øvrige tilskudd til dette arrangementet, sier idrettspresident Zaineb Al-Samarai i en uttalelse.
Overskuddet fra Norsk Tipping til fordeling i 2025 er på hele åtte milliarder kroner. Det er 951 millioner mer enn i 2024. Beløpet har aldri før vært så høyt.
– Regjeringen prioriterer nå et mangfold av kulturaktiviteter over hele landet, og et løft for hele idretten blant annet med mål om økt deltagelse, sier statsminister Jonas Gahr Støre.
(NTB)
Foto: Stian Lysberg Solum / NTB
Slik kan Bodø/Glimt få en gullbillett til Mesterligaen 00:59
Neste