J.D. Vance skuffet over Orbans nederlag i Ungarn

1 day ago 7



USAs visepresident J.D. Vance er skuffet over Viktor Orbans valgnederlag i Ungarn, men sier han er sikker på at USA vil samarbeide godt også med Orbans etterfølger.

 Jacquelyn Martin / AP / NTBUSAs visepresident J.D. Vance sier han er skuffet over Viktor Orbans valgnederlag i Ungarn. Foto: Jacquelyn Martin / AP / NTB
Oppdatert tirsdag 14. april kl. 02:08

Orbans 16 år ved makten i Ungarn er over etter at Peter Magyar og partiet Tisza gikk seirende ut av helgens valg. Orban er en av USAs allierte høyrepolitikere i Europa.

Til Fox News sier USAs visepresident J.D. Vance at han er skuffet over Orbans valgnederlag, men at han er sikker på at USA vil samarbeide godt også med Ungarns nye statsminister.

J.D. Vance holdt kort tid før valget valgmøte med Orban i Budapest i et forsøk på å hjelpe Orban til seier.

Magyars opposisjonsparti Tisza, som vant søndagens parlamentsvalg i Ungarn, sikret seg to tredels flertall i parlamentet, noe som gir partiet mulighet til å omgjøre noen av endringene Orban gjorde i grunnloven.

I motsetning til Orban, som har hatt et nært forhold til USA og til Russland, har Magyar ført valgkamp mot korrupsjon og et tettere forhold til EU og Nato.

Publisert: 14.04.26 kl. 02:08Oppdatert: 14.04.26 kl. 02:08
Read Entire Article