Israel vil tillate nødvendige mengder mat inn i Gaza, bekrefter statsminister Benjamin Netanyahus kontor.
Publisert: 18.05.2025 21:52 | Oppdatert: 18.05.2025 22:29
Dette for å forhindre en sultkatastrofe, ifølge uttalelsen.
– Etter anbefaling fra den israelske hæren (IDF) og på grunn av det operative behovet for å muliggjøre utvidelsen av de intensiverte kampene for å nedkjempe Hamas, vil Israel frakte inn en grunnleggende matmengde til befolkningen for å sikre at det ikke utvikler seg en sultkrise på Gazastripen, heter det videre, ifølge Haaretz.
Israel har siden 2. mars blokkert all nødhjelp til Gaza, noe som har ført til krass kritikk fra flere land, FN og andre organisasjoner.
Mange av Gazas innbyggere har ikke lenger noe mat å spise, og bilder viser svært avmagrede barn. Minst 57 barn har sultet i hjel siden nødhjelpsblokaden ble total, opplyste palestinske myndigheter tidligere i uka.
Ifølge FN-eksperter står 470.000 mennesker i fare for å sulte i hjel innen september som følge av blokaden.
Senest søndag sa statsminister Jonas Gahr Støre til NTB at Israel bruker lidelse og sult som våpen mot befolkningen i Gaza og krevde at de slapp nødhjelp inn.