Iran vurderer amerikansk fredsforslag

8 hours ago 2



Iran bekrefter at de gjennomgår et amerikansk forslag som formelt skal avslutte krigen.

 Stringer / Reuters / NTB
STENGT: En eventuell avtale mellom USA og Iran inkluderer forhandlinger om å gjenåpne Hormuzstredet, som har vært stengt siden krigen brøt ut 28. februar. Foto: Stringer / Reuters / NTB

Publisert 07.05.2026 05:36 Sist oppdatert 17 minutter siden

Iran opplyste onsdag at de er i ferd med å vurdere et amerikansk fredsforslag. Ifølge kilder som er kjent med meklingsprosessen, vil forslaget formelt avslutte krigen men uten å berøre USAs kjerneønsker om at Iran skal stanse sitt atomprogram og gjenåpne Hormuzstredet, ifølge Reuters

En kilde opplyser til CNN at Iran forventes å overlevere sitt svar til meklerne torsdag. En talsperson for det iranske utenriksdepartementet, sitert av det iranske nyhetsbyrået ISNA, bekreftet at Teheran vil komme med et svar, og begge sider skal ifølge kilder nærme seg en avtale.

USAs president Donald Trump har uttalt at han tror Iran ønsker en avtale. 

–  De vil gjøre en deal. Vi har hatt svært gode samtaler de siste 24 timene, og det er fullt mulig at vi kommer til enighet, sa Trump til journalister i Det ovale kontor onsdag.

Tidligere onsdag truet Trump likevel med å gjenoppta bombingen av Iran via Truth Social, og stilte spørsmål ved om Teheran ville godta forslaget.

Nær enighet

To kilder sier partene er nær enighet om et avtaleutkast som formelt skal avslutte krigen, og som vil innlede forhandlinger om å gjenåpne Hormuzstredet, oppheve amerikanske sanksjoner mot Iran og innføre begrensninger på det iranske atomprogrammet, skriver Reuters. 

De amerikanske forhandlingene ledes av Trumps utsending Steve Witkoff og svigersønn Jared Kushner. Dersom begge parter godtar avtalen, starter en 30-dagers periode med detaljerte forhandlinger om en full avtale. 

Iranske politikere er likevel skeptiske. Parlamentspresident Mohammad Baqer Qalibaf hånte rapportene om fremgang på sosiale medier, mens parlamentarikeren Ebrahim Rezaei avfeide forslaget som «mer en amerikansk ønskeliste enn noe realistisk».

Usikker på om Trump får en avtale med Iran: – En episk fiasko

Krav nevnes ikke

Kildene understreker at ingen av partene trenger å gi opp noe i første omgang. Samtidig er det påfallende at sentrale amerikanske krav ikke er nevnt, som begrensninger på Irans missilprogram og en slutt på støtten til væpnede militsgrupper i Midtøsten. Heller ikke Irans eksisterende lager på over 400 kilo høyanriket uran er nevnt. 

Israels statsminister Benjamin Netanyahu uttalte onsdag at han og Trump er enige om at alt anriket uran må fjernes fra Iran for å hindre landet i å utvikle en atombombe. Iran avviser på sin side at de ønsker å anskaffe atomvåpen.

– Begynner å haste

– Det begynner virkelig å haste, fordi hele verdensøkonomien er tatt som gissel. Derfor er det så viktig for oss alle at partene nå lykkes, at det blir fred og ikke mer krig, sa utenriksminister Espen Barth Eide til TV 2 onsdag. 

Barth Eide advarer samtidig om at selv et positivt utfall vil ta tid å reparere.

– Det beste scenarioet nå er at det blir bedre på veldig lang sikt. Vi kommer til å streve med konsekvensene av denne krigen i lang tid fremover, kanskje flere år. 

Read Entire Article