Innfører bakgrunnssjekk ved tilsetting i fylkeskommunen

5 hours ago 5



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 25. juni 2025 kl. 15:24

    Trafikkulykke i Stamsund

    Politiet melder om en trafikkulykke i Stamsund i Vestvågøy.

    Der har en bil kjørt av veien. Sjåføren er bevisst og har kommet seg ut av bilen, ifølge politiet.

    Bilberger er på stedet, og veien vil bli midlertidig stengt mens bilbergingen pågår.

  • 25. juni 2025 kl. 15:05

    Innfører bakgrunnssjekk ved tilsetting i fylkeskommunen

    Etter risikovurderinger av faren for etterretningsaktivitet, sabotasje og at trusselaktører skal få tilgang til sensitiv informasjon, innfører Nordland fylkeskommune bakgrunnssjekk og viderefører kravet til sikkerhetsklarering ved tilsetting i enkelte stillinger.

    Det skriver Nordland fylkeskommune i en pressemelding.

    Risikovurderingen som ble gjennomført i 2024 har avdekket risiko for at ansatte gjennom sitt ansettelsesforhold i Nordland fylkeskommune vil kunne få tilgang til informasjon som har skjermingsbehov etter sikkerhetsloven.

    Fylkesråd for finans og organisasjon, Aina Nilsen, sier i meldingen at Nordland fylkeskommune ikke kan være naive når man ser på det nye geopolitisk landskapet.

    – Ett av tiltakene vi iverksetter, er å gjennomføre bakgrunnssjekk før vi ansetter nye personer i organisasjonen, sier Nilsen.

    I en stor organisasjon som fylkeskommunen, er det en naturlig turnover av arbeidstakere. I 2023 ble det lyst ut 470 stillinger. Ikke alle stillingene krever like omfattende bakgrunnssjekk. Men det vil nå bli gjennomført en bakgrunnssjekk på alle som tilbys en stilling.

    – Vi vil gjennomføre bakgrunnssjekk på den personen som ansees som best kvalifisert og som vil få tilbud om stillingen, forklarer Nilsen.

    Fylkeshuset i Nordland
NRK Nordland

    Foto: Josef Benoni Ness Tveit / NRK
  • 25. juni 2025 kl. 14:57

    Åpner nytt tilbud i Bodø

    Bufetat region nord, åpner et nytt institusjonstilbud i Bodø denne sommeren.

    Det skriver Barne-, ungdoms- og familieetaten i en pressemelding.

    Dørene til det splitter nye bygget åpner snart, og er samtidig starten for en ny fase for Bodø behandlingssenter – som nå er døpt om til Bodø ungdomssenter.

    Institusjonen blir også én av fire i landet som får delta i nytt pilotprosjekt med mål om å gi ungdom et stabilt, fleksibelt og helhetlig botilbud.

    I prosjektet skal ungdomssenteret gi plass til ti ungdommer, mellom 13–18 år, som i en periode trenger å bo på institusjon.

    Derfor er de på utkikk etter 20 nye medarbeidere til prosjektet.

    – Dette er en helt unik mulighet, sier avdelingsleder Maria Oda Fjørtoft Hill.

    Det nye bygget er på 1500 kvadratmeter, og skal romme to av tre avdelinger ved senteret

    En bygning med en benk foran - Bodø ungdomssenter

    Foto: Bufetat
  • 25. juni 2025 kl. 13:42

    Krever nye svar om hjertebehandling i Nord-Norge

    Statsforvalteren i Nordland ber Helse Nord om nye opplysninger etter at det er avdekket alvorlige mangler i behandlingen av pasienter med akutt hjerteinfarkt.

    Fylkeslegen i Nordland har tidligere konkludert med lovbrudd, særlig knyttet til pasienter som ikke kan få blodpropp-løsende medisiner og derfor trenger rask utblokking (PCI). Flere pasienter har ikke fått forsvarlig hjelp i tide.

    Saken inngår i en pågående debatt om PCI-tilbudet i Nord-Norge. I desember 2024 slo Statsforvalteren fast at retningslinjene for PCI-behandling i regionen er i strid med loven. Blant annet ble pasienter fløyet forbi Bodø – som har PCI-tilbud på dagtid – til Tromsø, noe som førte til betydelige forsinkelser i behandlingen.

    Ettersom Helse Nord enda ikke har svart tilfredstillende på fylkeslegens spørsmål, er Helse Nords PCI-tilbud fremdeles å regne som et lovbrudd.

    Helse Nords mediavakt sier at helseforetaket ikke kommenterer åpne tilsyn.

    Helse Nord sier de tok kontakt med fylkeslegen etter å ha mottatt de nye spørsmålene, men at fylkeslegen var på ferie. Svarfristen er derfor utsatt fra 1. august til 1. september.

    en person som går ut av en bygning

    Foto: Erik Veigård / NTB
  • 25. juni 2025 kl. 13:28

    Regjeringen gir rekordtilskudd for mer miljøvennlige havner

    Regjeringen har annonsert 155 millioner kroner i støtte til ni havneprosjekter, deriblant i Bodø.

    Midlene skal brukes til digitalisering, kaioppgraderinger, og bedre tilkomstveier.

    Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss (Ap) sier slike investeringer er nødvendige for å realisere prosjekt som ikke ville blitt gjennomført ellers.

    – Regjeringen vil styrke kysten og sjøtransporten. Statlig støtte til investeringer i havneinfrastruktur er avgjørende for å få realisert gode prosjekter som ellers ikke ville blitt gjennomført, sier Næss.

    Prosjektene spenner over hele landet, inkludert Oslo og Kristiansand.

    Årets tildeling er den største siden ordningen startet i 2019.

    (NTB)

  • 25. juni 2025 kl. 12:02

    Advarer mot ulovlig salg av fisk i sosiale medier

    Flere fritidsfiskere selger fisk i sosiale medier, særlig på Facebook. Det er ulovlig, advarer Fiskeridirektoratet.

    – Vi ser en bekymringsfull økning i annonser der privatpersoner og fritidsfiskere selger fisk direkte til andre privatpersoner, sier Nils-Olaf Larsen i Fiskeridirektoratet.

    Han viser til et eksempel der en mor solgte fisk som barnet hennes hadde fisket.

    – Dette er ikke lov og kan føre til både bøter, inndragning av fangst og utstyr, sier han.

    Kun registrerte yrkesfiskere med godkjent båt og løyve kan selge fisk. Også de som kjøper fisken, kan bli holdt ansvarlig.

    – Det skaper urettferdig konkurranse, skader de seriøse aktørene og gjør det vanskelig å ha oversikt over fisket og hvor mye som blir hentet ut fra havet, sier Larsen.

    (NTB)

  • 25. juni 2025 kl. 10:45

    Utforkjøring i Hamarøy

    Det har vært en utforkjøring langs Hellandsveien i Hamarøy. Ifølge politiloggen er det en bil med to personer involvert.

    Begge de involverte er undersøkt av ambulanse og fremstår som uskadd. Ambulanse og politi er på stedet.

  • 25. juni 2025 kl. 10:11

    Narvik kommune tar grep for å redusere risiko ved VM i alpint 2029

    Kommunalsjef Rolf M. Lossius i Narvik orienterte torsdag kommunestyret om risikoen kommunen står overfor i forbindelse med VM i alpint 2029, skriver Fremover.

    Arrangementet følger den såkalte «Oslomodellen», der kommunen har ansvar for anleggene, mens Norges Skiforbund står for selve mesterskapet.

    Lossius understreket at kommunen er solidarisk ansvarlig for økonomiske forpliktelser, også de inngått av andre parter. Dette ble tidligere advart om i en juridisk vurdering fra PwC.

    Erfaringene fra VM i Trondheim 2025 har ført til økt fokus på risikohåndtering.

    For å redusere risikoen har kommunen sikret skriftlige garantier fra sponsorer, styrket styresammensetningen med fagpersoner, og innført juridisk kvalitetssikring av avtaler. I tillegg samarbeider Narvik tett med tidligere VM-arrangører som Åre og Trondheim for å lære av deres erfaringer.

    Bildet viser fjell og bebyggelse med snø

    Foto: NRK
  • 25. juni 2025 kl. 10:05

    Regjeringen fastholder rapporteringskrav: Fiskerne kjemper videre

    Regjeringen opprettholder kravet om sporing og rapportering for alle fiskebåter, inkludert de under åtte meter, fra nyttår, skriver Fiskeribladet.

    Fiskernes organisasjoner, som Norges Fiskarlag og Norges Kystfiskarlag, kritiserer beslutningen og etterlyser en nedre metergrense eller utsettelse.

    Statssekretær Kristina Hansen argumenterer for likt regelverk for alle:

    – Vi har besluttet at regelverket skal gjelde uavhengig av om båten din er ni meter eller syv meter lang.

    Organisasjonsleder Tom Vegar Kiil sier:

    – Jeg kan love at kampen ikke er over.

    Selv om regjeringen vil innføre «myk håndheving» i to år, frykter fiskerne presisjonskravene. Organisasjonslederne sier de vil fortsette å kjempe mot reglene før de trer i kraft.

    Fiskefartøy ved Ingøy i Vest-Finnmark

    Foto: Allan Klo
  • 25. juni 2025 kl. 09:05

    Myran-saken er anket inn for Høyesterett

    Saken om datasenteret på Myran er anket til Høyestrerett, skriver Vesterålens Avis.

    Hvorvidt saken slipper gjennom til behandling eller ei er antakeligvis ikke klart før i august. Avgjørelsen forsinkes, grunnet saksbehandling og ferie.

    I april kom avgjørelsen om staten hadde vunnet ankesaken om Myran-senteret i Borgarting lagmannsrett.

    I 2022 ble det etablert et datasenter i Hadsel kommune. Måneder senere vedtok kommunen å oppheve tillatelsen som senteret hadde fått et par måneder tidligere.

    Begrunnelsen var at politikerne mente at anlegget var i strid med reguleringsplanen for området. Kommunen mente at datasenteret ikke var «industri» i henhold til reguleringsplanen.

    I 2023 tok selskapet Meløy Stokmarknes Eiendom AS ut søksmål mot staten i Oslo tingrett.

    Staten tapte og anket dommen til Borgarting lagmannssett, som stadfestet at Hadsel kommune hadde rett til å avslå oppføring av datasenteret fordi det ikke er å anse som industri etter den aktuelle reguleringsplanen.

    Kryptosenter på Myran i Stokmarknes

    Foto: Privat
  • 25. juni 2025 kl. 07:55

    Widerøe forbyr bruk av powerbank

    Widerøe har innført forbud mot bruk av powerbanker om bord på sine flyvninger etter nye anbefalinger. Det skriver Avisa Nordland.

    Selskapet følger internasjonale anbefalinger fra det europeiske luftfartssikkerhetsbyrået (EASA), som vurderer powerbanker med store litiumbatterier som en brannfarlig risiko.

    Forbudet gjelder både lading og bruk.

    – Grunnen til dette er at det er en mulighet for at powerbanken blir varm, og i verste fall selvantennes. Om du skal ha den med på tur må det være i håndbagasje, og den skal sjekkes underveis på flyturen.

    Det sier kommunikasjonssjef i Widerøe Catharina Solli til AN.

    Blir powerbanken varm eller defekt, skal kabinpersonalet varsles umiddelbart.

    Etter at EASA kom med den nye anbefalingen, sa Norwegian til NRK at «det i lengre tid vært vår policy å ikke tillate bruk om bord på våre fly».

    SAS svarte at de vurderer saken.

  • 25. juni 2025 kl. 07:15

    Samarbeider om å gå til krig mot kråkeboller

    Bellona og Carmeuse har inngått et samarbeid for å restaurere tareskogene i Nord-Norge. Det skriver Bellona i en pressemelding

    Internasjonal leder for fag og strategi Bellona Joakim Hauge omtaler dette som en milepæl i utviklingen av Senter for Marin Restaurering i Kabelvåg i Lofoten som ble etablert av Bellona i september 2024.

    Carmeuse bidrar med sin kalk-ekspertise for å bekjempe kråkebolleproblemet som truer biomangfoldet.

    Ved å slå seg sammen ønsker partene å bidra til utvikling av forskning, teknologi og kunnskap som er nødvendig for restaurering av Norges blå regnskog.

    – Vi har stor tro på at det brede mangfoldet av partnere og interessenter i prosjektet og forskningssenteret vil bidra til å bringe løsninger på bordet som inkluderer alle sider av utfordringen. Vi ønsker å utvikle en metodikk for marin restaurering som kan skaleres globalt og ha en reell samfunnsmessig effekt.

    Det sier daglig leder i Carmeuse Technologiessier Ilse Kenis.

  • 24. juni 2025 kl. 19:48

    Slik har du aldri opplevd Hamsuns univers

    Sommer er høysesong for museene i Nordland, og ved Hamsunsenteret på Presteid i Hamarøy prøver de nå noe nytt.

    Der har de fått hjelp til å utvikle et dataspill, basert på Hamsun sin novelle «Livets røst».

    Spillet er fortsatt under utvikling, men en testversjon er tilgjengelig for gjester i sommer.

    – Utgangspunktet vårt er novellen «Livets røst», en av Hamsuns mest kjente noveller, som handler om en gåtefull hendelse for hovedpersonen, som han prøver å løse gjennom valgene han tar. Oppklaringen av et mysterium, er kjernen i dette spillet, sier konstituert direktør Alvhild Dvergdsal ved Hamsun-senteret.

    – Vi er interessert i nye måter å vise Hamsuns litteratur på. Andre deler av Hamsuns litteratur kan også brukes til spill. Det handler egentlig å fortelle en historie på en ny måte.

    Hamsun-spill på Hamsunsenteret

    Foto: Per-Magne Steen / NRK
  • 24. juni 2025 kl. 16:38

    Ferga til Kjerringøy var innstilt i flere timer

    NRK har fått tips om at ferga på fylkesvei 837 til Kjerringøy i Bodø er innstilt. Det skal stå svært mange biler i kø både på Festvåg og på Kjerringøy.

    Ifølge Statens vegvesen er en teknisk feil årsaken til at ferga er innstilt inntil videre.

    Hurtigbåten «Nordic Lady» har avgang fra ambulansekaien i Bodø klokken 20:00, med ankomst hovedkaien Kjerringøy Bryggehotell klokken 21:00 og retur med ankomst Bodø kl. 22:00

    Rundt klokken 20.00 var ruten på nytt i drift.

    Ferga mellom Festvåg og Kjerringøy innstilt

    Foto: Statens vegvesen
  • 24. juni 2025 kl. 16:19

    Mc-fører mister førarkort etter ulukke

    Politiadvokat Eva Varheim opplyser tysdag til avisa VOL at det vart avgjort å ta førarkortbeslag. Etter at ein motorsyklist køyrde av vegen og trefte ein stolpe måndag kveld.

    Utforkøyringa skjedde ved Haugvatnet på Fv 7674 i Lifjordveien i Øksnes i Nordland.

    Vidare vil ikkje politiet sei noko om kva tilstand føraren er i. Føraren vart frakta til Stokmarknes sjukehus med ambulansehelikopter etter ulukka måndag kveld, skriv VOL.

    et gult helikopter med en gruppe mennesker som står rundt det

    Foto: Jens Andre M. Birkeland 
  • 24. juni 2025 kl. 15:31

    Ett felt er åpent på E6 etter påkjørsel

    Nødetatene er fremme på stedet og gjør undersøkelser på E6 ved Bjørkoddeni Narvik. To biler er involvert, det skal ikke være alvorlig, ifølge operasjonsleder, Veronica Helen Nylund ved Nordland politidistrikt.

    Tidligere var veien sperret men det er nå åpnet ett felt. Det er kø på stedet.

    – En person er skadet og ivaretas av ambulanse på stedet, sier operasjonsleder Veronica Helen Nylund i en melding.

    Det har vært en påkjørsel bakfra, ifølge politiet. De gjør nå undersøkelser på stedet.

    – Det virker som at føreren som kjørte på bilen forran er den som er skadet, sier Nylund.

    Det er fortsatt en del trafikale problemer på stedet, men trafikkdirigenter er på vei for å ivareta trafikkdirigeringen, ifølge Nylund.

    biler i kø på e6

    Foto: Statens vegvesen
  • 24. juni 2025 kl. 15:17

    Disse er mer positive til å endre russetiden

    Majoriteten av årets russ er positive til en endring av russetiden, og mener at den burde flyttes til etter eksamen.

    Det viser en spørreundersøkelse om russetiden gjennomført av Nordland fylkeskommune blant årets avgangselever.

    Det skriver fylkeskommunen selv i en pressemelding.

    Til sammen har 303 elever fra VG2 og VG3 blitt spurt om hvordan de opplevde russetiden, og tatt stilling til temaer slik som inkludering, press, skolearbeid, kommersielle aktører, og rus.

    Undersøkelsen er en del av fylkeskommunens arbeid med å skape en mer inkluderende avgangsfeiring, noe som startet i 2023.

    Våren 2025 valgte elever i noen kommuner, som Bodø, Narvik og Hamarøy, å utsette oppstart av russetiden til 16. mai.

    Resultatene fra undersøkelsen viser at blant elevene som fikk teste dette, ville 46 prosent anbefale neste års avgangselever å flytte russetiden.

    24 prosent vil ikke anbefale flytting, mens 29 prosent verken er enig eller uenig i en mulig endring.

    – Det kommer til å bli endringer i avgangsmarkering og russetid i 2026. Nå skal vi sette oss ned med innspillene og vurdere hvordan vi kan legge til rette for en god eksamenstid og en inkluderende avslutning for alle elever, sier Joakim Sennesvik, fylkesråd for utdanning og kompetanse.

    Vi ser noen bein med joggesko og russedresser.

    Foto: Juni Hoem / NRK
  • 24. juni 2025 kl. 14:39

    Politiet skjøt person med elektrosjokkvåpen

    Politiet har brukt elektrosjokkvåpen på en person som utagerte mot politiet i Rana sentrum, melder Nordland politidistrikt.

    Personen skal ha truet politiet med kniv, ifølge politiet.

  • 24. juni 2025 kl. 13:54

    Slik skal de redde fjellreven fra innavl

    Fjellreven i Norge, Sverige og Finland er alvorlig truet av innavl, noe som fører til lavere overlevelse og færre valper.

    Forskerne ved Norsk institutt for naturforskning (NINA) har foreslått tiltak for å motvirke denne utviklingen.

    Blant forslagene er utsetting av valper fra avlsprogrammer i områder med høy innavl, samt bruk av fôrautomater for å fremme genetisk utveksling og nye bestandsetableringer.

    Flytting av fjellrever mellom delbestander kan også styrke det genetiske mangfoldet. Målet er en bestand på 2000 voksne fjellrever, som er genetisk sunn og robust mot fremtidige utfordringer

    Fjellrev

    Foto: NINA
  • 24. juni 2025 kl. 13:01

    Dansk angriper ble koblet til Glimt – nå meldes det om avsluttede forhandlinger

    AaB-spiss Mathias Jørgensen har den siste tiden blitt koblet til Bodø/Glimt.

    Nå opplyser den danske klubben at forhandlingene med en utenlandsk klubb har kollapset.

    AaB opplyser i en børsmelding tirsdag at forhandlingene om en overgang for Jørgensen ikke førte fram, skriver NTB.

    Det er ikke bekreftet at det er Bodø/Glimt som har forhandlet med den danske klubben. Men både Nettavisen og Tipsbladet har tidligere erfart at den norske klubben ønsker seg Jørgensens tjenester.

    Aalborg er et aksjeselskap og er dermed pålagt å være åpne om potensielle overganger.

Torsk spiser torsk 00:26

Neste

Read Entire Article