Politiet starter etterforskning etter at Statens naturoppsyn (SNO) ble anmeldt for å ha skutt feil dyr etter bjørneangrepet i Finnmark.
Hensikten med etterforskningen er å avklare hvorvidt noen kan holdes strafferettslig ansvarligiFinnmark.
for den mulige feilen, skriver politifullmektig Jakob Monsen i Nordland politidistrikt i en e-post tilDet var en hannbjørn som ble felt av SNO
1. juli, mens det skal ha vært en binne som angrep en mann 23. juni.SNO ble anmeldt av Foreningen Aktivt Rovdyrvern (ARV), som også anmeldte mannen som ble angrepet av bjørn.
Saken mot mannen som ble bitt, er ifølge politiet henlagt på bevisets stilling.
ARV anmeldte også Miljødirektoratet. Ifølge iFinnmark er det per nå uklart hva som skjer med denne.
Nordland politidistrikt er settedistrikt for Finnmark politidistrikt i sakene mot SNO og mannen. Det er Trøndelag politidistrikt som håndterer saken rundt direktoratet.
Tidligere onsdag ble det kjent at Miljødirektoratet ikke gir ny fellingstillatelse for bjørnehinnen som faktisk bet mannen.
– Risikoen for nye møter mellom mennesker og den aktuelle binna er nå vesentlig lavere enn da vi besluttet felling 26. juni. Vi vil derfor ikke beslutte noen ny felling nå, sa Hilde Singsaas, direktør for Miljødirektoratet.
Denne avgjørelsen er den første «faglig forsvarlige» avgjørelsen Miljødirektoratet har gjort i saken, mener NOAG og Foreningen Våre Rovdyr:
– Alt dette underbygger at vi har hatt rett når vi kritiserte vedtaket for å ikke være faglig fundert, sier leder i NOAH, Siri Martinsen i en uttalelse.