I dag er det prosedyrer i drapssaken i Løten

7 hours ago 3



I dag er siste dagen i retten for drapet på Ole Andreas Sønstvedt (37). Rettssaken starter kokken 09.00.

Nå skal aktor legge ned påstand om hvor mye de mener at den drapstiltalte kvinnen i Løten skal dømmes til. Hennes forsvarer vil også legge ned påstand.

Kvinnen er tiltalt for drap og likskjending på Sønstvedt etter at det ble funnet brente levninger fra han i en bålpanne i en lavvo på gården hennes i Løten.

Den tiltalte kvinnen nekter straffskyld.

Rettssaken har vart siden 2. juni, og kvinnen fikk flere dager på å forklare seg. Etter det var det vitner, som har beskrevet hvordan både hun og Sønstvedt var.

Løten-tiltalt

En tegning av den drapstiltalte kvinnen i 40-årene som forklarte seg i starten av saken.

Foto: Ane Hem / NTB

Politiet har i tillegg lagt frem kriminaltekniske spor og obduksjonen av levningene.

De sakkyndige har snakket om hennes psykiske helse – som viser ingen alvorlig psykisk sykdom, men at hun har en IQ på 78.

Spesialist i psykiatri, Torgeir Husby, sa at han aldri hadde vært i en lignende sak der noen lyver i så mange måneder, og plutselig endrer forklaring.

Han sa også at hennes hennes kognitive vansker gjør det i utgangspunktet vanskelig å lyve.

  • Følg direkte også her:

Innrømmet løgn

Kvinnen hadde et forhold til Ole Andreas Sønstvedt (37), som bodde på hennes gård. De møttes i 2022.

Hun hevder at de ikke var i et forhold da han ble drept.

  • Lavvo

    Ole Andreas Sønstvedt ble drept i denne lavvoen på gården i Løten. Her fant politiet flere blodspor, samt brente levninger.

    Foto: Line Fosser Vogt / NRK
  • en vegg med blodspor

    På en vegg inne i lavvoen er det flere blodspor.

    Foto: Line Fosser Vogt / NRK
  • En benk med blodspor

    Det er også blodspor på en benk i lavvoen.

    Foto: Line Fosser Vogt / NRK
  • En bålpanne inne i en lavvo, det er politisperringer der.

    I denne bålpanna, som er 95 centimeter i diameter, fant krimteknikere brente levninger som stammet fra Sønstvedt. Det ble også funnet rester av mobilen hans.

    Foto: Alexander Nordby / NRK

I flere meldinger som har blitt lagt frem i retten har kvinnen sagt at hun ønsket at han dro fra gården, og i en melding etter nyttårsaften skrev hun at hun hadde blitt kvitt Ole.

Hun har forklart i retten at han ikke ga slipp og var som en «stalker».

Kvinnen forklarte først ifra begynnelsen av januar at han ble borte i en mørk Volvo, men så endret hun forklaring i november.

  • Dette er blant bevisene som er lagt frem i saken:
  • en utstillingsdukke iført frakk

    På denne jakka fant politiet flere blodspor som stammer fra Ole Andreas Sønstvedt. Jakka ble funnet i stallen.

    Foto: Politiet
  • Et svart-hvitt-bilde av en svart hatt

    Det ble også funnet blodspor fra Sønstvedt på denne lua.

    Foto: Politiet
  • en grønn boks med øl

    Politiet fant også blodspor fra Sønstvdt på flere ølbokser. Denne ble funnet i kjøleskapet inne i hovedhuset.

    Foto: Politiet
  • en rød boks med øl

    Også på denne juleølen fant politiet blodspor fra Sønstvedt. Denne sto også i kjøleskapet i hovedhuset.

    Foto: Politiet
  • en svart flaske med etikett

    På en Baileys-flaske som politiet fant i et skap i hovedhuset, ble det funnet to blodspor fra Sønstvedt.

    Foto: Politiet
  • et kubbelys

    Det ble funnet blodspor fra Sønstvedt på dette kubbelyset. Det ble funnet på et soverom i hovedhuset.

    Foto: Politiet
  • Dette bildet ble funnet på tiltaltes telefon

    Dette bildet ble funnet på tiltaltes telefon. Bildet ble tatt i lavvoen klokken 17.55 den 31. desember 2023.

    Foto: Politiet
  • Tennvæsken som Løten-tiltalt har kjøpt

    I søpla fant politiet denne tomme flasken med tennvæske. I løpet av 12 dager kjøpte den tiltalte kvinnen 4 liter tennvæske.

    Foto: Politiet

Da sa hun at tre ukjente personer drepte ham mens hun så på. Kvinnen har innrømmet å ha løyet, og forklart det med kaos i hodet og frykt for de tre ukjente personene.

Samtidig som hun sa at hun ble truet på livet – fikk hun lov til å fôre hestene, henge opp klesvask, sette på ny klesvask og ta en dusj.

Hun advarte ikke familien om fare, ba ikke om politibeskyttelse og var på gården daglig, unntatt en natt da hun bodde på hotell med en mann hun møtte på sosiale medier.

Jakke var bevis

I avhør har hun sagt at hun var to meter unna Sønstvedt da han ble drept i lavvoen.

En jakke hun har bekreftet hun brukte nyttårsaften i lavvoen ble det funnet blodspor fra Sønstvedt bak og foran.

En kriminaltekniker mener blodet bak og foran er forenlig med svinging med en gjenstand med blod på, og at det er mindre sannsynlig det kvinnen forklarer.

Kvinnen har også hevdet at Sønstvedt hadde narkotikaproblemer, noe som ikke stemmer, ut ifra politiet sine undersøkelser.

Publisert 25.06.2025, kl. 08.28

Read Entire Article