Det ble en høydramatisk kamp i Barcelona hvor et effektiv Inter sikret 3–3 på bortebane.
I sentrum var 17 år gamle Lamine Yamal, som fikk flere til å sperre opp øynene. Selv Erling Braut Haaland lot seg imponere over 17-åringen.
– Denne fyren er utrolig! skrev nordmannen på sin Snapchat-konto.
Den målrike semifinalen endte 3-3, og med det har Inter et lite overtak før returoppgjøret i Milano.
Allerede før oppgjøret ble det dramatisk for Barcelonas del. Yamal måtte forlate oppvarmingen tidlig med det som så ut til å være muskulære problemer.
Selv om den spanske unggutten kunne starte, skulle problemene fortsette. For det tok ikke mer enn 30 sekunder før Inter satte ballen i nettet. Målet var også av det vakre slaget, hvor Marcus Thuram hælflikket ballen bak keeper Wojciech Szczesny.
Etter en periode med Barca-press hugget Inter til igjen, nok en gang ved en spektakulær scoring. Det var Denzel Dumfries som satte inn 2–0 på akrobatisk vis etter et hjørnespark. Dermed var Barcelona i kjempetrøbbel på hjemmebane.
RYSTET BARCA: Inter sikret sterkt utgangspunkt i Mesterligaens semifinale.
Foto: JOSEP LAGO / AFP / NTBYamal-show
Men så våknet Barcelona. Først ved en kunstscoring av Yamal, som curlet ballen i lengste hjørne, via stolpen.
Kort tid senere var samme mann svært nære et nytt drømmemål, men tverrliggeren stod i veien.
– Det er uvirkelig det han gjør her! utbrøt en tydelig imponert Øyvind Alsaker.
TV 2-kommentatoren var ikke den eneste som lot seg forbløffe av Yamal.
– Denne gutten er som å ha med en jukselapp. Det er helt utrolig å se Lamine Yamal spille, sa tidligere Manchester United-profil Owen Hargreaves til BBC.
– Dette har blitt til et Lamine Yamal-show, kommenterte tidligere Real Madrid-spiller Steve McManaman til samme kanal.
NRKs fotballekspert Carl-Erik Torp tror heller knapt det han ser fra vidunderbarnet.
– Yamal er den beste 17 åringen «by far». Det han gjør, og med den rutinen, er eksepsjonelt, sier Torp.
Knuser Ronaldo og Messi
For å sammenligne spanjolen med Cristiano Ronaldo og Lionel Messi, så er tallene smått utrolige. På samme alder som Yamal så det slik ut, ifølge TNT:
- Ronaldo: 19 kamper, fem mål og fire målgivende
- Messi: Ni kamper, ett mål, ingen målgivende
- Yamal: 100 kamper, 22 mål, 33 målgivende
Noen minutter senere serverte de klassisk Barca-angrep fra glansdagene, som ble avsluttet av Ferrán Torres. Dermed stod det 2–2 før pause.
MÅLSCORER: Ferran Torres var én av mange målscorere.
Foto: Albert Gea / Reuters / NTBMen Inter var svært effektive, og Dumfries scoret sitt andre mål etter nok et godt slått hjørnespark.
Barca slo imidlertid tilbake umiddelbart da Raphinha banket ballen i tverrliggeren, via ryggen til keeper Yann Sommer og i mål.
Etter seks mål i Barcelona roet lagene det noe ned, men Henrikh Mkhitaryan satte inn Inters fjerde. Det viste seg imidlertid at han var en storetå på feil side og dommeren blåste for offside.
Lagene møtes i Milano tirsdag neste uke. Da skal det avgjøres hvem som går til finalen og skal møte enten Arsenal eller Paris Saint-Germain.
Publisert 30.04.2025, kl. 22.52 Oppdatert 30.04.2025, kl. 22.59