«Hvorfor har du hijab, den er stygg»: Mann tiltalt for hatkrim mot mor og fire barn

4 hours ago 6



En mann i 30-årene er tiltalt for å ha slått en 11 måneder gammel baby og for å ha ropt «jævla somaliere» til babyen, moren og søsknene.

Oslo tingrett skal neste uke behandle saken der en mann blant annet er tiltalt for hatkriminalitet mot en barnefamilie på Hovseter. Foto: Wasim Riaz/Aftenposten
  • Wasim Riaz

Publisert: 08.05.2025 16:51

Kortversjonen

En fredagskveld i juli i fjor skal mannen i midten av 30-årene ha angrepet en kvinne og hennes fire barn med somalisk bakgrunn på Hovseter i Oslo vest. Dette kommer frem i en omfattende tiltale mot mannen.

Ifølge tiltalen slo han den 11 måneder gamle babyen i hodet mens barnet lå i en barnevogn. Babyen fikk en blodansamling i høyre tinning.

Tiltalen beskriver også at babyens seks år gamle søster ble spyttet i ansiktet. Dette skjedde mens den norsksomaliske moren trillet barnevogn og gikk med sine fire barn. Ifølge tiltalen ble også moren angrepet.

«Mens NN trillet barnevogn og passet på sine fire små barn, tok han tak i, dyttet og slo mot barnevognen slik at den traff henne i magen. Deretter slo han henne i hånden og spyttet mot henne», heter det i tiltalen.

Han skal også ha ropt følgende til kvinnen og de fire barna: «Jævla somaliere», «hvorfor har du fått barn», «du er afrikaner», «du er stygg». «Hvorfor har du hijab, den er stygg.»

I tillegg er 36-åringen tiltalt for vold, trusler, bæring av kniv på offentlig sted, skadeverk, tyveri og hensynsløs og skremmende adferd blant annet overfor
politiet og ansatte i Oslo kommune som var i tjeneste under hendelsene.

– En grov sak

Saken starter i Oslo tingrett tirsdag.

Politiadvokat Caroline Gunvaldsen Lieungh er aktor i saken. Hun er ikke i tvil om at tiltalen er alvorlig.

– Her er et lite barn blitt utsatt for vold, muligens på grunn av sin etniske opprinnelse. Et barn skal ha blitt spyttet i ansiktet, i tillegg til at moren
skal ha blitt utsatt for vold. Utover den hendelsen, beskriver tiltalen flere forhold hvor andre fornærmede er utsatt for alvorlige lovbrudd. Vi anser dette som en grov sak, sier Lieungh.

Oslo politidistrikt Foto: Politiadvokat Caroline Gunvaldsen Lieungh i Oslo politidistrikt.

Hun presiserer at saken har flere straffeskjerpende momenter, blant annet at flere av de fornærmede er barn og at de er utsatt for vold på bakgrunn av deres identitet.

Mannen er tidligere dømt for tilsvarende forhold.

– Hvilken straff risikerer den tiltalte?

Grov kroppsskade er det mest alvorlige forholdet i tiltalebeslutningen, som har en strafferamme på fengsel inntil 10 år. Jeg ønsker ikke å forskuttere påtalemyndighetens syn i mediene, og må derfor komme tilbake til hva vi mener er riktig straff etter at bevisførselen er gjennomført i retten.

Forsvarer: Den tiltalte vil svare i retten

Advokat Arne Petter Sandvik er mannens forsvarer. Sandvik er ordknapp når Aftenposten spør hvordan han forholder seg til tiltalen.

– Han skal selv svare på dette i retten når saken starter tirsdag, sier Sandvik.

– Hva sier du til at han også er domfelt for lignende før?

– Det stemmer at han er dømt for straffbart forhold overfor helsepersonell i forbindelse med livssituasjonen han er i, men jeg ønsker ikke å kommentere det ytterligere, sier Sandvik.

Flere saker med barn som fornærmede

Oslo tingrett har tidligere behandlet saker om hatkriminalitet mot små barn. Forrige uke dømte retten en kvinne til 35 dagers betinget fengsel og ilagt en bot på 10.000 kroner for å ha ropt hatefulle ytringer mot barnehagebarn på Grønland i oktober i fjor. Hun ropte blant annet «jævla negre», «kom dere hjem», «du er svart, jeg er hvit» og «vi vil ikke ha sånne som dere her».

I dommen skriver Oslo tingrett at ytringene utvilsomt er hatefulle og rammes av lovbestemmelsen. Påstanden om at barna ikke har forstått meningsinnholdet, førte ikke frem.

Politiadvokat Lieungh, som jobber ved Nasjonalt kompetansemiljø innen hatkriminalitet, var også aktor i denne saken. Politiet så også alvorlig på den saken.

Lieungh har ikke tallgrunnlag for å si at hatkriminalitet mot barn har økt. Politiet oppfordrer til å anmelde saker hvor man tenker man kan ha vært utsatt for hatkriminalitet.

– Politiet behandler anmeldte saker fortløpende. Derfor kan det være tilfeldig at de kommer opp nesten samtidig. På generelt grunnlag kan jeg si at vi ser svært alvorlig på saker hvor barn blir utsatt for hatkriminalitet, som er et prioritert saksfelt hos politiet.

Bistandsadvokat: Skremmende opplevelse

Advokat Trond Eirik Aansløkken er bistandsadvokat for den fornærmede moren og barna hennes. Han betegner saken som svært alvorlig.

– Moren ble angrepet mens hun var sammen med barna. Det var en veldig skremmende opplevelse for moren å oppleve angrep både mot seg selv og barna. Dette er en veldig alvorlig og stygg sak, sier Aansløkken.

Han ønsker ikke å gi ytterligere kommentarer før saken starter.

Read Entire Article