«Hva venter pasienter i Norge egentlig på?» spør Wender Figved. Våre medlemmer venter aller lengst.

1 month ago 21



Våre medlemmer venter på kjønnsbekreftende behandling. Og de venter lenge, skriver Anine Hartmann, Miriam Hardarson og Alma Marstein ved Pasientorganisasjonen for kjønnsinkongruens. Foto: Heiko Junge, NTB/Aftenposten

Ventetiden for transpersoner på Oslo universitetssykehus er en av de viktigste årsakene til at disse har lavere livskvalitet enn andre samfunnsgrupper.

Publisert: 28.04.2025 18:00

«Hva venter pasienter i Norge egentlig på?» spør Wender Figved, leder av ortopedisk klinikk på Oslo universitetssykehus (OUS), i et debattinnlegg 17. april.

Våre medlemmer venter på kjønnsbekreftende behandling. Og de venter lenge. Faktisk opplever de lengst ventetid av alle pasientgrupper ved OUS, ifølge helseforetakets egne tall.

Figved har helt rett i at det ofte er misvisende å kalle ventetiden fra henvisning til første konsultasjon for kø. For de aller fleste pasientgrupper og tilstander oppleves det ikke sånn. Og veldig mye av ventingen skjer etter første time.

Medlemmene våre venter for tiden ca. seks måneder på første konsultasjon, og før det har de ofte ventet lenge bare på å få henvisning. Deretter kan de måtte vente opp mot tre-fire år på oppstart av kjønnsbekreftende behandling og opptil et tiår på å bli ferdig behandlet. Ventetiden for transpersoner på OUS er en av de viktigste årsakene til at transpersoner har lavere livskvalitet enn andre samfunnsgrupper.

 Anine Hartmann, Miriam Hardarson og Alma Marstein ved Pasientorganisasjonen for kjønnsinkongruens. Foto: Privat

Samtidig er vi også pasienter ved andre deler av sykehuset. En fødende transmann opplever ventetid annerledes enn en transkvinne som trenger kirurgi for en vond skulder. For den ene er det snakk om minutter, for den andre kan det oppleves raskt å få hjelp innen noen måneder.

Det finnes bedre måter å måle på. Ved OUS får alle pasienter tilsendt en spørreundersøkelse etter hver konsultasjon. Der spør de hvordan pasientene selv vurderer ventetiden. Vi har fått innsyn og har analysert tallene.

I 2024 svarte 6 prosent av pasientene ved OUS at de må vente «altfor lenge» på hjelp. Den ortopediske klinikken Figved leder, har lengst ventetider av klinikkene. Her opplever 10 prosent av pasientene at de måtte vente altfor lenge.

Til hans trøst, og vår fortvilelse, er det likevel langt ned til «vår» avdeling. Ved Avdeling for kjønnsidentitetsutredning av voksne, som er en del av Nevroklinikken, opplevde 48 prosent av pasientene i 2024 å måtte vente altfor lenge på hjelp. Det er lengre ventetid enn ved alle andre avdelinger i helseforetaket.

Read Entire Article