Hellas sender fregatter og jagerfly til Kypros etter dronehendelse

3 hours ago 1



Hellas sender to fregatter og to jagerfly til Kypros, melder Reuters.

 Petros Karadjias / AP Photo / NTB
DRONEHENDELSE: Et jagerfly letter fra den britiske RAF Akrotiri flybase etter å ha blitt truffet av et droneangrep tidlig om morgenen nær Limassol på Kypros. Foto: Petros Karadjias / AP Photo / NTB

Publisert 02.03.2026 13:04 Sist oppdatert 6 minutter siden

Hellas sender to fregatter og to jagerfly for å beskytte Kypros i kjølvannet av et droneangrep mot øya mandag.

Landets forsvarsminister sier at Hellas er klare for å forsvare Kypros med «alle mulige midler».

Beskjeden kommer etter at det som skal ha vært en iranskprodusert drone traff den britisk militærbasen RAF Akrotiri natt til mandag. Dronen skal kun ha forårsaket mindre materielle skader på en rullebane.

En passasjerterminal ved flyplassen i Pafos på Kypros ble mandag evakuert etter at en mistenkelig gjenstand ble fanget opp på radar, melder det statlige kringkastingsselskapet. 

 Petros Karadjias / AP / NTB
JAGERFLY: Her er jagerflyert avbildet på vei til den britiske flybasen som ble truffet av et droneangrep natt til mandag. Foto: Petros Karadjias / AP / NTB

Sirenene gikk

Flyplassen ligger vest på øya. 

Pafos ligger rundt 60 kilometer fra den britiske militærbasen.

Like etter klokken 12 lokal tid gikk sirenene ved den britiske basen, og fly tok av fra området, melder Reuters. 

To ubemannede droner på vei mot basen ble «vellykket avskåret», opplyser Kypros’ regjering. Det skriver regjeringens talsperson Konstantinos Letymbiotis på X.

– En dramatisk situasjon

– Det at Hellas sender fregatter og kampfly til Kypros er en respons på at det har vært angrep med enveisangrepsdroner inn mot anlegg på Kypros, sier førsteamanuensis ved Luftkrigsskolen Lars Peder Haga til TV 2.

 Forsvaret
FØRSTEAMANUENSIS: Lars Peder Haga, Førsteamanuensis Luftkrigsskolen Foto: Forsvaret

– Det er en dramatisk situasjon, hele greia, men akkurat det at Hellas flytter fram styrker for å hjelpe til med å beskytte Kypros, er vel kanskje forventet gitt situasjonen, sier han.

Britene har sagt at de ikke er involverte i konflikten, men angrepet mot den britiske basen kan skyldes et forhåndslagt planverk, mener Haga. 

Storbritannia åpnet imidlertid for at USA kan bruke landets to militærbaser på øya søndag.

Nå er risikoen i Kypros økt, men han tror ikke det er her Iran legger sitt største trykk. For nordmenn som oppholder seg i området er det viktig å høre på de kypriotiske myndigheter, oppfordrer han. 

Iran angriper ikke bare Israel og USA direkte lenger, de angriper også  infrastruktur i vertskapslandene rundt Gulfen, påpeker Haga. 

– Jeg vil tro at alle amerikanske baser i den utvida Midtøsten-regionen er utsatt for lignende angrep, sier han og legger til:

– Det vil neppe ha noen direkte konsekvens for Norge.

Read Entire Article