Det er en urolig tid, og Ap-regjeringen prioriterer sikkerhet og styrking av forsvarsevnen.
Det er svært positivt at vi har fått ett nytt, 12 heimevernsdistrikt, HV- distrikt Agder. Sammen med ny aktivitet på Kjevik vil det styrke forsvaret regionalt og nasjonalt.
Sørlandet har nemlig en viktig forsvarspolitisk betydning. Vi er nærmest til Europa, har sentrale hovedfartsårer mellom landsdelene, over Haukeli, europaveien langs kysten, tog fra øst til vest og flyplass.
Vi har også helt sentral infrastruktur i landsdelen, spesielt knyttet til energi, gjennom kraftverk og utenlandskabler.
Våre mange havner og nærheten til sjøen er vesentlige objekter å overvåke og beskytte og de vil også være viktige hvis sentrale hovedfartsveier blir ødelagt.
Det er en urolig tid, og Ap-regjeringen prioriterer sikkerhet og styrking av forsvarsevnen.
Heldigvis er det ikke noe umiddelbar fare for invasjon mot Norge. Likevel er det viktig å være beredt og styrke forsvarsevnen.
Derfor vil Ap styrke Heimevernet gjennom å øke antall soldater med 4.500, de skal trene mer og ha bedre utrustning for å styrke tilstedeværelse og forankre lokal kunnskap.
Heimevernet er en effektiv og verdifull ressurs i det nye trusselbildet og skal kunne møte det nye trusselbildet på en god måte, i en krevede sikkerhetspolitisk situasjon.
Heldigvis er styrkingen av Forsvaret ikke kun relatert til Heimevernet, ap har jobbet i hele regjeringsperioden med å tette hullene i forrige langtidsplan. Forsvarsbudsjettet er doblet i løpet av de siste årene.
I 2024 kom det på plass en bred enighet i Stortinget om en ny langtidsplan, en enighet Ap fulgte opp i budsjettet for 2025. 15,5 milliarder kroner.
Hovedprioriteringen innebærer å fylle ammunisjonslagrene, øke beredskapen og ansette flere folk. Samtidig trapper vi opp investeringene i eiendom, bygg og anlegg og i materiell.
Den ekstraordinære økningen av støtten til Ukraina i år vil gå til internasjonale initiativer og kjøp fra ukrainsk forsvarsindustri. Den samlede rammen for norsk støtte til Ukraina er 85 milliarder kroner i 2025. Det er viktig for Ukrainas forsvarskamp, og det er viktig for vår egen sikkerhet.
Norge innfridde NATOs to-prosentmål i 2024 med styrkingen i revidert nasjonalbudsjett og har nå gitt beskjed om at Norge tilslutter seg NATOS nye mål på 5 prosent, hvorav 1,5 skal brukes på tiltak som bidrar til å øke og effektivisere forsvarsevnen, som f eks nødvendig infrastruktur.
Kari Henriksen, Ap