– Grønland er ikke en brikke i stormaktspolitikken

2 hours ago 1



Sametingspresidenten sier at grønlenderne selv må få bestemme sin egen skjebne.

 Rune Stoltz Bertinussen / NTBSametingspresident Silje Karine Muotka Foto: Rune Stoltz Bertinussen / NTB
Oppdatert mandag 26. januar kl. 10:04

Sametingspresident Silje Karine Muotka (NSR) ser med stadig økende bekymring på utviklingen rundt USAs trusler om å annektere Grønland. Hun forteller at Sametinget har lang tradisjon med samarbeid med det grønlandske urfolket, inuittene.

– Vi håper i likhet med dem at dette kan løses diplomatisk. Men det er klart de er bekymret, og det er vi og, når vi ser hva som skjer, sier hun til VG.

– Bekymret

Muotka, som omtaler Grønland konsekvent ved inuittenes navn på landet, Kalaallit Nunaat, sier at folkeretten må ligge fast og at Grønlands urfolks rett over landområdene må respekteres.

– Vi er bekymret for at urfolksområder igjen blir behandlet som spillbrikker i stormaktspolitikken, der urfolks rettigheter ikke blir ivaretatt.

– Kalaallit Nunaat er inuittenes hjemområde – det er ikke et område som bare kan kastes mellom stormakter. Befolkningen der må være helt sentral i alle diskusjoner om fremtiden i området, sier Muotka.

– Setter til side folkeretten

– Utviklingen nå viser hvordan stormakter i økende grad agerer som om folkeretten kan settes til side når strategiske interesser står på spill. For oss som bor i Arktis er det selvsagt. Folkeretten må være gjeldende i saker som omhandler urfolk, spesielt i små stater. 

– Hvordan reagerer du på de stadig mer aggressive uttalelsene fra Trump om Grønland?

– Det som nå formuleres fra USA er rett og slett utrolig bekymringsfullt. Denne typen uttalelser er tillitsnedbrytende og skaper stor ustabilitet.

– Arktis er en sårbar region, både menneskelig og miljømessig, og derfor er det helt avgjørende at folkeretten respekteres og at vi finner diplomatiske løsninger, sier Muotka.

Read Entire Article