Fredag morgen var Frogner-kvinnen forsinket til rettssalen. Da hun ankom klokken 09.47, hadde Høiby forklart seg i fem minutter. Hun ankom salen og smilte til Høiby og hilste.
Høiby hilste tilbake og smilte til den fornærmede kvinnen. Deretter begynte han å fortelle om natt til 4. august 2024 – voldshendelsen som ble utløsende hele Høiby-etterforskningen.
– Det hele startet noen dager før. Som vanlig hadde vi gjort det slutt, litt sånn frem og tilbake, og vi var ikke helt sikre på om vi var sammen eller ikke, sier Høiby.
– Følelsene var i hvert fall ikke borte, og relasjonen var ikke ordentlig avsluttet.
– Noe som ikke stemmer
Han forteller at han mistenkte at Frogner-kvinnen var med en annen mann, og han sier at han tok henne i å lyve. Frogner-kvinnen har, for ordens skyld, i retten vært tydelig på at hun aldri har vært utro mot Høiby.
Mistanken gnagde likevel på Høiby.
– Jeg merker at det er noe som ikke stemmer her. Historien går ikke opp, sier han.
Frogner-kvinnen tryglet Høiby om ikke å dra på byen lørdag 3. august i 2024, fordi hun fryktet at han ville «hevne seg», ifølge Høiby.
Han forteller at de kranglet, og at han beskyldte henne for utroskap. I retten har Høiby flere ganger forklart at han er voldsomt sjalu, og at han blir «flyvende forbanna» av sjalusi.
– Jeg skriker vel noe sånt som «din utro jævla hore». Det er en forferdelig ting å kalle noen. Når jeg tenker tilbake på det, så er det ordet bare ikke et ord jeg vil assosieres med.
– Jeg tok kvelertak
Høiby dro på utestedet Skaugum og møtte en av Frogner-kvinnens venninner. Han sier at han spurte henne om hvor Frogner-kvinnen hadde sovet kvelden før, og at han fikk mistankene sine bekreftet.
Høiby forteller at han gikk rett hjem til kvinnen. Han begynner å gråte når han skal fortelle om det som skjedde inne i leiligheten.
– Jeg kom inn der, og så skrudde jeg på lyset. Jeg husker ikke helt rekkefølgen på ting, men jeg vet at jeg klappet til henne inne på rommet. Jeg skrek og sa ting som ikke er greit å si. Jeg var helt fra meg.
Mannen som Høiby mistenkte Frogner-kvinnen for å ha vært utro med, er en mann hun tidligere har hatt en kortvarig relasjon til. Høiby har erkjent drapstrusler mot mannen.
Han forteller at han ble ekstra forbanna fordi det var snakk om nettopp denne mannen.
– Jeg kan huske at jeg tok kvelertak på henne. Jeg har hørt henne forklare at jeg la all vekten min på henne, men det mener jeg ikke at jeg gjorde, sier han.
Kastet kniv i veggen
Høiby minner om at han sliter med å huske rekkefølgen på ting.
– Jeg kastet barbermaskinen min i speilet, og jeg rev ned den lysekronen og trampet på den. Jeg kan ikke huske hvor kniven kom fra, men jeg er ganske sikker på at jeg ikke var på kjøkkenet og hentet den, sier han.
Høiby holdt kniven og skrek at han skulle drepe mannen som han mistenkte Frogner-kvinnen for å ha vært med.
Han er sikker på at Frogner-kvinnen sto bak ham da han kastet kniven i veggen.
Retten har fått se bilder av det knuste speilet, kniven i veggen, en ødelagt telefon og et åstedet preget av ødeleggelser.
Prøvde å klemme ham
Høiby har via Instagram sendt mannen en melding om at han var «en fuckings død mann». I retten er han klar på at han aldri hadde kommet til å prøve å drepe mannen.
– Jeg tror ikke at han oppfattet at nå kommer han til å bli drept. Hadde jeg fått en sånn melding, hadde jeg bare tenkt at dette er en veldig, veldig sint mann, sier Høiby.
– Jeg var ganske spinkel på den tiden uansett. Hadde jeg prøvd på noe, er det jeg som hadde fått bank, for å si det mildt.
Høiby forteller at Frogner-kvinnen prøvde å gi ham en klem etter at han hadde kastet kniven i veggen. Høiby sier hun vet at han hater å bli tatt på når han er forbanna.
– Da slo jeg henne på nytt. Jeg vet at hun har beskrevet det som det hardeste slaget. Jeg må være ærlig og si at jeg vet ikke. Jeg var helt fra meg, sier han.
Høiby sier ingenting om at han skal ha slept henne en meter langs gulvet etter håret, slik hun har forklart.
Se alt om Høiby-saken på TV 2 Play:
Han sier de omsider gikk ut på gaten, der Frogner-kvinnen hevder han skrek til tilfeldig forbipasserende at hun var «en hore», noe hun mente var det vondeste med hele hendelsen.
– Høres rabiat ut
De to skilte lag. Frogner-kvinnen dro til en venninne, og Høiby dro til en kamerat. Der tok han kokain og drakk alkohol.
– Jeg drakk massivt mye, og så husker jeg egentlig ikke så veldig mye mer før jeg kom hjem dagen etter, sier han.
Høiby var fremdeles ganske ruset da han gikk en runde rundt i leiligheten sin. Han forteller at han hadde en fast runde han gikk hvis han var sint eller urolig.
Han husker at Frogner-kvinnen ringte. Retten har fått høre opptak fra samtalen der han truer med å brenne alle klærne hennes.
– Jeg høres jo helt rabiat ut. Jeg har aldri vært så lei meg i hele mitt liv, sier han.
Varslet om pågripelse
Høiby forteller at moren hans ringte.
– Overraskende nok svarte jeg. Jeg pleier ikke å ta telefonen når mamma ringer og jeg er i den formen, sier han.
Høiby forteller at kronprinsesse Mette-Marit fortalte at han kom til å bli pågrepet.
– Og så får jeg jo panikk, og så går det kanskje 30 sekunder før et ukjent telefonnummer jeg ikke har lagret, ringer meg, og der er det en politibetjent sier «hei, Marius. Hvordan går det med deg i dag?», sier han.
Høiby sier han svarte at de ikke gikk bra. Han fikk beskjed om at «en liten gjeng fra Oslo politidistrikt» ville pågripe ham på Jansløkka skole en halvtime senere. Det ligger like ved Skaugum.
Tar moren i forsvar
Høiby sier han la på med politiet.
– Da kommer mamma ned. Det var ikke helt bomba der, men oppvasken var ikke tatt, og jeg så ganske sliten ut og sånt, sier han.
– Mamma sier «hopp i dusjen, og ta på deg noe klær som ikke stinker sprit». Eller, det var ikke helt det hun sa, men det var vel intensjonen.
Han forteller at moren hans tok oppvasken. Høiby blir forbanna når han adresserer pressen og viser til at det har vært skrevet at moren hans ryddet hele boligen.
– De anklagene er det dummeste jeg har lest. Jeg har ikke ord engang, sier han.
Leverte gammel telefon
Til politiet leverte han inne en gammel, knust telefon, i stedet for telefonen han brukte. Han forklarer at det var fordi han ikke hadde råd til å kjøpe ny telefon, så han ville ikke levere fra seg den han hadde.
– Jeg har jo, som vi vet, knust en del telefoner opp gjennom. Så der lå det en knust telefon, så tenkte jeg at jeg kunne ta med den, da, sier han.
Dette igjen førte til at politiet pågrep ham på nytt på Skeikampen i september en måned senere.
Innholdet på Høibys telefoner har igjen dannet grunnlaget for store deler av den 40 punkter lange tiltalen mot ham. Høiby nekter straffskyld for de mest alvorlige delene av tiltalen, men erkjenner straffskyld for 12 av de 20 lovbruddene som gjelder Frogner-kvinnen.










English (US)