Glass på Tøyenbadet skiftes ut

1 month ago 19



I disse dager skiftes det ut 100 glass på nye Tøyenbadet i Oslo, som åpnet 6. januar i år. Badet vil være åpent under mye av arbeidene.

Arbeidet ved Tøyenbadet vil pågå i to faser. En nå på våren og en i august, når utebadsesongen er over. Foto: Henning Carr Ekroll, Aftenposten

Publisert: 02.06.2025 14:30 | Oppdatert: 02.06.2025 14:49

Det er ikke bare i Tøyenbadets garderober det skiftes i disse dager.

Oslos største offentlige bad, som kostet ca. 2,3 milliarder kroner og er hovedstadens største investering i et idrettsanlegg noensinne, skifter også ut glass.

Hvorfor? Et skår i gleden ved åpning i januar var at det kort tid etter åpning ble oppdaget sprekker i flere ruter på badets enorme glassfasader.

– Ingen risiko

I januar ble det klart at arbeidet med å skifte ut glassene ikke kunne finne sted før til våren. Nå er våren her, og arbeidet med å skifte ut glassene er i gang.

– Rutene som er sprukket, utgjør ingen risiko hverken for personer som er inne på badet eller utenfor, sier seksjonssjef for idrett i Bymiljøetaten, Jeanette Femoen.

Leverandøren har erkjent at dette er en reklamasjonssak, og har sammen med entreprenør bekreftet at de vil sørge for å skifte ut alle de defekte glassrutene uten kostnad for Oslo kommune.

Nye Tøyenbadet vil være åpent under mye av utskiftningsarbeidet. Foto: Tomm W. Christiansen / Aftenposten

Glassene som skiftes ut er såkalt elektromagnetiske glass. Slike gir mulighet for demping av lys og varme.

Men i et av glasspartiene oppsto en produksjonsfeil som førte til at et indre glassjikt ble for varmt og sprekker når man kobler til strøm, forklarer etaten.

De sprukne glassene har dermed kun fungert som vanlige glassvinduer. Når utskiftingen er komplett, vil det imidlertid igjen være mulighet for å gi optimal demping av lys og varme.

Sluttføres i august

Skadene er mest omfattende på fasade sør, som står for ca. 70 prosent av de 100 skadede glassene. Fasade vest står for omtrent 30 prosent.

– Badet vil være åpent under utskiftingen. Videre er Tøyenbadet planlagt stengt for årlig vedlikehold i uke 35/36 og utskiftingen vil pågå disse ukene, slik at arbeidene skal være minst mulig til sjenanse for publikum, sier Femoen.

Glassene skal byttes ut i to omganger. Arbeidene ved hovedinngangen vil pågå frem mot fellesferien, mens glassene mot utebadet planlegges utskiftet etter at utebadsesongen er ferdig i august, opplyser Bymiljøetaten

Read Entire Article