Fotballherrene tildelt Kniksens hederspris
A-landslaget i fotball for menn ble lørdag tildelt den gjeve Kniksens hederspris for 2025.
Utdelingen fant sted under forbundstinget på Ullevaal stadion. Landslagssjef Ståle Solbakken mottok prisen.
– Det er en stor ære å få denne her, det er det største man kan få i norsk fotball, sa han.
– Så er dette er hele Fotball-Norges pris. Det arbeidet som er gjort i alle breddeklubbene i mange, mange år. Spillerne som har gjort at vi får denne prisen har alle startet i en breddeklubb over det ganske land, så denne deler jeg med alle dere og alle som jobber på gulvet i norsk fotball, fortsatte Solbakken.
Begrunnelsen for tildelingen er blant annet denne:
«A-landslagets prestasjoner det siste året har engasjert og begeistret langt utover resultatlinjen. I bygd og by, på tribuner og i stuer, har landslaget gitt fotballsupportere over hele landet øyeblikk til felles feiring og fellesskap».
Kniksens hederspris deles ut av Norsk Toppfotball og tildeles en person eller et lag som gjennom et enkelt år – eller over tid – har gjort en særlig fortjenestefull innsats for norsk fotball.
Prisen er oppkalt etter Roald «Kniksen» Jensen og regnes som den høyeste utmerkelsen i norsk fotball. (NTB)
OL-kongen Klæbo suste videre fra Falun-prologen – trøbbel for flere norske
Johannes Høsflot Klæbo har tatt vare på formen som ga seks OL-gull og er klar for utslagsrundene på sprinten i Falun lørdag. Flere andre norske fikk det tungt.
Klæbo kom i mål til klar seier i kvalifiseringen på Lugnet skistadion.
Oskar Opstad Vike, som tok bronse på OL-sprinten, hadde heller ingen problemer med å ta seg videre. Kvartfinaleklare er også Mathias Holbæk og Filip Skari.
Juvelen Lars Heggen og Even Northug endte begge langt bak Klæbo i prologen, men gikk videre som noen av de siste.
Ansgar Evensen fikk det langt mer trøblete og var sjanseløs på å ta seg til kvartfinale. Etter målgang kom det meldinger om at landslagssprinteren hadde falt underveis.
Arrangørene i Falun endret for øvrig sprinttraseen i tolvte time. Det skapte problemer for flere hjemmehåp.
Det var svenske Expressen som lørdag skrev om endringen Skistad og konkurrentene må håndtere. På fredagens trening ble løperne møtt av en endret trasé.
Det er en sving inne på stadion som overraskende er bygget om.
På kvinnesiden hadde Kristine Stavås Skistad ingen problemer med å ta seg videre til utslagsrundene under verdenscupsprinten i Falun lørdag.
Skistad hadde tolvte beste tid etter at de antatt beste hadde gått i mål. Det holdt til avansement med god margin.
Den ferske OL-mesteren i sprint, Linn Svahn, var i helt egen klasse på Lugnet skistadion. Hun slo nærmeste konkurrent med over 4,6 sekunder.
– En vanvittig sterk prolog av Svahn. Det er en teknisk knockout i en kvalifisering, sa Viaplay-ekspert Niklas Dyrhaug.
Skistad endte på en skuffende femteplass på OL-sprinten i Italia og reiste hjem før lagsprinten senere i mesterskapet.
(©NTB)
Odermatt slo tilbake etter smellen i OL-utforen – mot seier i Tyskland
Marco Odermatt leder utforcupen sammenlagt, men endte utenfor pallen i OL. I det første verdenscuprennet etter lekene suste sveitseren inn til bestetid.
Odermatt måtte ta til takke med den sure 4.-plassen i OL-utforen i Bormio, men viste styrke i Garmisch-Partenkirchen søndag.
28-åringen kjørte inn til klar bestetid i mål, langt foran blant andre italienske Dominik Paris, som kapret bronsen like foran Odermatt i OL.
Senere kom også sølvmedaljør Giovanni Franzoni langt bak Odermatts ledertid i mål. Heller ikke gullmedaljist Franjo von Allmen var i nærheten av å kunne tukte landsmannen på topp.
Von Allmen er nest best i utforcupen, men kjørte likevel bare inn til 6.-plass lørdag. Til tross for det er det tre sveitsere på topp.
Alexis Monney var nær ved å slå Odermatt, men endte fire hundredeler bak i mål. Stefan Rogentin ligger på 3.-plass, nesten sekunder bak Odermatt.
Med seier i Garmisch-Partenkirchen står Odermatt med 54 seire totalt i verdenscupen og tangerer østerrikske Hermann Maier. Bare to mannlige alpinister har flere verdenscupseiere gjennom tidene. Det er Marcel Hirscher (67 seiere) og svenske Ingemar Stenmark (86).
Adrian Smiseth Sejersted kjørte ut i OL-utforen, men kom seg til mål i Tyskland lørdag. Nordmannen var likevel langt unna pallen og kjørte inn til 13.-plass med startnummer 20.
(©NTB)














English (US)