En av politimennene som kom til leiligheten der tvillingene ble funnet døde, sier situasjonen har brent seg fast i hukommelsen.
Publisert: 12.06.2025 11:51
Kortversjonen
- To 16 år gamle tvillingsøstre ble funnet døde i Spydeberg. De antas å ha dødd av en heroinoverdose.
- To menn er tiltalt for ikke å ha hjulpet jentene i hjelpeløs tilstand. Den ene er også tiltalt for å ha gitt jentene narkotika for sex.
- Begge mennene nekter straffskyld. Rettssaken foregår i Follo og Nordre Østfold tingrett.
Sammendraget er laget ved hjelp av kunstig intelligens (KI) og kvalitetssikret av Aftenpostens journalister.
Torsdag forklarte politiet hva som skjedde da de rykket ut til boligen i januar 2023.
Den første politimannen som kom til åstedet den natten, fortalte at han husker den dagen veldig godt. Han sa han fikk frysninger nedover nakken da han så meldingen om oppdraget i patruljebilen.
– Den har brent seg fast, naturlig nok, sa mannen.
Ble erklært døde
Meldingen til politiet kom 01.39 og den første politipatruljen ankom boligen klokken 01.46.
Mennene har sagt i retten at de la jentene i stabilt sideleie, og sørget for frie luftveier. Politiet sier torsdag at ingen av jentene lå i sideleie. Da de kom inn i leiligheten satt Mina i kjøkkendelen av leiligheten, lent mot en sofa. I stuedelen satt Mille på sofaen.
– Leppene var blå, hendene var kalde, men hun var varm, klam og litt svett på kjernekropp, fortalte politimannen som behandlet Mille.
Han sa de ga jentene motgift mot heroin underveis i behandlingen.
– Da ga vi alt vi hadde, sa politimannen i retten.
Politiet kunne ikke finne puls på noen av jentene, men de, og etter hvert ambulansepersonell, gjorde likevel hjerte- og lungeredning. Klokken 02.40 var begge jentene erklært døde.
En tredje jente som var på stedet, ble sendt til sykehus for behandling, mens den nå tiltalte 29-åringen som eide boligen, ble pågrepet.
29-åringen startet sin forklaring tirsdag, men ble ikke ferdig.
– Jeg gjorde det jeg kunne
Mannen fortalte at han selv var i en periode med tungt rusmisbruk i månedene før hendelsen. Han klarte ikke ta vare på seg selv, og er fortvilet over at han blir stilt ansvarlig for de to jentene.
– Jeg syns det er veldig urettferdig. Jeg skjønner ikke hvordan jeg skulle fått til det på den tiden der. Jeg klarte ikke ta vare på meg selv, så hvordan skulle jeg klare å ta vare på andre, sa mannen.
Han fortalte at hendelsen skremte ham, og at det har gjort at han har ryddet opp i livet sitt. Nå har han flyttet, fått seg samboer og katt. Han er i avrusningsprogrammet LAR, og hevder han har sluttet med den tunge rusmisbruken.
– Jeg syns det er leit at jeg sitter her. Jeg fikk sjokk da de satt meg i håndjern, og jeg skjønner det fortsatt ikke. Jeg gjorde så godt jeg kunne. Jeg syns det er ufortjent, sa den eldste mannen.
Haakon Åsli Skogstad
Forsvarer for den 20 år gamle tiltalte mannen.
Den tiltalte 20-åringen forklarte seg også i retten onsdag og torsdag. Iført hvit hettegenser, blå jeans og hvite sneakers satt han seg i vitneboksen. I det ene øret hadde han en piercing.
Mannen hevder han ikke ga jentene narkotika i bytte mot sex, men at samleiet var frivillig.
– Har du solgt narkotika til Mina, spurte aktor Susanne Åsheim Ihlebæk.
– Nei, jeg pleier ikke selge dop, svarte 20-åringen.
Han forklarte at han kjente Mina fra før, og at de pleide å møtes og ruse seg. Men han har aldri hverken sett eller brukt heroin før denne kvelden, hevdet han.
Han forlot boligen før nødetatene kom.