Flere titalls nordmenn advart etter storaksjon mot data­kriminalitet

2 hours ago 5



– Vi ønsker å gjøre det helt klart at bruk av slike tjenester er straffbart.

 Tore Kristiansen / VGKripos holder til på Bryn i Oslo. Foto: Tore Kristiansen / VG
Oppdatert torsdag 16. april kl. 21:26

78 nordmenn har mottatt advarsel fra Kripos etter å ha blitt identifisert som brukere av ulovlige DDoS-tjenester

Det er også opprettet straffesak mot én mann.

Det skjer etter at Kripos deltok i en internasjonal aksjon 13. april, koordinert av Europol med 21 land.

Totalt ble over 3 millioner brukere identifisert globalt, 23 ble pågrepet og 53 domener stengt.

– DDoS-angrep rammer både offentlige og private virksomheter og kan føre til store økonomiske tap og driftsforstyrrelser. Mange av brukerne er unge mennesker som kanskje ikke forstår alvoret i handlingene sine, sier politioverbetjent Lene Andreassen Sønsthagen i Kripos i en pressemelding.

Et DDoS-angrep (Distributed Denial of Service), eller tjenestenektangrep, er et digitalt angrep som overbelaster nettsteder eller tjenester med store mengder falsk trafikk fra et botnett av infiserte enheter.

– Vi ønsker å gjøre det helt klart at bruk av slike tjenester er straffbart. Samtidig vil vi nå ut til unge brukere før de havner i en kriminell løpebane, sier politiadvokat Terje Michelsen i Kripos.

Read Entire Article