Flere angrep mot Ukraina i natt – mange drepte

1 week ago 8



De russiske missilene har rammet flere av Ukrainas største byer, deriblant hovedstaden Kyiv og den viktige havnebyen Odesa.

I hovedstaden er fire mennesker drept gjennom natten, ifølge ukrainske nødetater. Blant dem er en tolv år gammel gutt, opplyser Kyiv-ordfører Vitalij Klitsjko på Telegram.

Odesa, som har vært åsted for flere angrep den siste uken, har også det høyeste dødstallet i nattens angrep. Der har minst sju personer mistet livet, ifølge lederen for militæradministrasjonen i byen, Serhij Lysak.

I tillegg er tre mennesker drept i angrep i den sentrale byen Dnipro, opplyser den regionale lederen Oleksandr Ganzha på Telegram.

Det meldes også om flere sårede. Ifølge den ukrainske avisen Kyiv Independent er det snakk om over 40 sårede mennesker. Missilangrepene har også truffet flere hus og utløst flere branner.

Mor og barn reddet

I Kyiv har angrepene rammet flere ulike nabolag, ifølge ordføreren.

En bygning i bydelen Podilskyij ble direkte truffet av en missil. Andre ble rammet av dronenedfall, deriblant en boligblokk, hvor det ble utløst en brann, et hotell og sjette etasje av et leilighetskompleks, skriver Kyiv Independent.

Dronenedfall førte også til skader på et hus i nærheten, der en kvinne og et barn måtte reddes ut av nødetatene. Første etasjen i huset de bodde i, ble påført omfattende skader, ifølge Reuters.

I 6-tiden melder ordfører Klitsjko også om at et høyhus med 18 etasjer er rammet av en russisk drone.

Stor sort røyk stiger opp fra en byggeplass med et uferdig høyhus. I bakgrunnen sees en annen skyskraper og et ettermørkt himmel. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Sort røyk velter ut av en bygning etter et droneangrep i Kyiv grytidlig torsdag morgen.

Foto: SERHII OKUNEV / AFP,NTB

Det meldes også om skader i bydelen Obolonskyj, der et kontorbygg og en parkeringsplass ble rammet. I tillegg er bydelen Desnyanskyij rammet av dronenedfall, meldes det.

Nord i Kyiv ble fire redningsarbeidere skadet mens de var på jobb, opplyser Klitsjko.

Brannmannskaper slukker en brann med vannslanger. De er kledd i verneutstyr og jobber i et nedbrent område. I bakgrunnen er det bygninger og trær. (Bildebeskrivelsen er laget av en KI-tjeneste)

Det ble en lang natt for brannmannskapene i Kyiv, som måtte rykke ut for å slukke flere branner forårsaket av angrep og dronenedfall.

Foto: Valentyn Ogirenko / REUTERS,NTB

Nye angrep i Odesa

De siste dagene har russiske styrker rettet flere angrep mot Odesa, Ukrainas viktigste havneby.

Både tirsdag og onsdag ble det meldt om skader på havneinfrastrukturen, selv om ingen måtte bøte med livet da.

Torsdag meldes det imidlertid om flere drepte. Nattens angrep har ikke bare rammet infrastruktur i havnen, men også en boligblokk, ifølge lokale myndigheter.

Er du interessert i det som skjer i verden? Hør utenriksredaksjonens podkast:

Publisert 16.04.2026, kl. 06.41 Oppdatert 16.04.2026, kl. 07.56

Read Entire Article