Torsdag kveld spilte Siddis FC Show og Brodd kamp mot hverandre i Stavanger.
Kampen gikk mot slutten da Siddis-spiller Alani havnet i en duell med motspilleren.
– Jeg finta en spiller, også fikk jeg kneet hans i låret.
Resultatet var ei lårhøne.
Dette skjer nesten hver kamp, forklarer Alani.
Som regel forsvinner smertene i løpet av noen dager. Ofte kan man faktisk spille videre rett etter sammenstøtet.
Men Alani måtte byttes ut. Dette var ingen vanlig lårhøne, kjente han.
– De andre sa jeg skulle fortsette å spille, det var jo bare ei lårhøne. Men jeg kjente med en gang at dette var hakket verre.
Advarsel: Sterke bilder lenger nede i saken
– Jeg forventa aldri at det skulle bli så ille, sier Alani om skaden.
Foto: Tom Edvindsen / NRKHentet av ambulanse
Alani behandlet skaden på vanlig måte, med is og kompresjon.
Likevel, utover kvelden ble smertene verre. Til slutt ble det så ille at han kontakten legevakta.
Det skadde høyrebeinet var nå dobbelt så stort som venstrebeinet.
– Det var akkurat som å ta på stein. Jeg begynte å miste følelsen i beinet, og jeg ble kald på tærne, forteller Alani, som på dette tidspunktet var alene hjemme i leiligheten sin.
Han ble etter hvert hentet av ambulanse. Nå hadde det gått fire-fem timer siden kampen.
På Stavanger universitetssjukehus skjønte legene raskt alvoret. Etter noen raske undersøkelser var beskjeden klar:
– Vi må operere med en gang.
Måtte «åpne» låret
– Compartment- eller muskellosjesyndrom er en ikke helt uvanlig komplikasjon til bruddskader i legg og fot, forklarer lege Truls Straume Næsheim.
Han er ortopedisk kirurg, og har blant annet vært lege for kvinnenes fotballandslag.
Denne type skade skyldes at man får en blødning inne i «posen» muskelen ligger i.
– Dette er veldig smertefullt. Blir trykket høyt nok klemmes blodtilførselen av. Da dør muskelcellene, og nervene kan skades.
Skaden behandles ved å åpne denne «posen».
– Kommer man raskt til er prognosen god, sier Straume Næsheim.
Ortopedisk kirurg Truls Straume Næsheim.
Foto: Berit RoaldTroll i ord
Alani anslår at det tok åtte timer fra kampen til han ble operert. Da var det på høy tid med operasjon.
– Det er derfor kuttet er såpass stort, sier han.
Nå må han belage seg på flere dager med «åpent» lår. Åpningen skal nemlig lukkes litt og litt.
Selv synes han hele situasjonen er surrealistisk.
Lukkingen av låret vil skje over en lengre periode.
Foto: Tom Edvindsen / NRK– Det er sykt rart. jeg kan fortsatt ikke fatte at alt dette kommer av ei lårhøne, som jeg jo har fått hundre ganger tidligere.
At det skulle gå slik som det gikk, var det ingen som trodde. Selv om man kan si det gikk litt troll i ord i garderoben etter kampen.
– En fyr sa at dette skjedde med en på motstanderlaget for et par år siden. Låret hans ble større og større, før han etter hvert måtte kutte opp låret. Vi lo bare av det, for jeg hadde jo bare ei lårhøne.
– Så går det noen timer, også sitter man i samme situasjon selv, sier Alani.
Publisert 23.11.2025, kl. 15.27
















English (US)