Fifa vil teste utvidede VAR-regler på fotballens største scene.
Andreas Hopen, VG
Publisert: 02.12.2025 15:15
Fifa jobber for at videodommerne skal få makt til å gripe inn ved feilaktige hjørnespark, og hvis en spiller får sitt andre gule kort under VM 2026, melder The Times.
Topper i Fifa mener at så mye er på spill under VM at de må være så nøyaktige som mulig ved avgjørelser som kan endre kamper, ifølge avisen.
De frykter at feilaktige hjørnespark eller det andre gule kortet som ender med utvisning kan påvirke utfallet av VM-finalen.
Slike dispensasjoner har blitt tillatt tidligere. Fifa fikk bruke VAR i Confederations Cup og Club World Cup i 2017 som en test før systemet formelt ble godkjent.
Bør VAR få mer påvirkning?
Logg inn for å stemme i denne meningsmålingen
Samtidig tester Fifa Arab Cup denne uken en ny regel mot spillere som later som de er skadet. Spillere som får behandling må forlate banen i to minutter, med mindre de har blitt offer for noe som endte med gult eller rødt kort.
The Times skriver at det IFABIFABEn uavhengig organisasjon som regulerer fotballens regler. planlegger å se på reglene rundt det andre gule kortet på sitt møte i januar, og det skal være bred støtte for å bruke VAR i disse tilfellene.
Å bruke VAR til hjørnespark er derimot langt mer kontroversielt. UEFA skal være totalt imot at hjørnespark-fullmaktene blir innført i den bredere VAR-protokollen, på grunn av frykt for økte forsinkelser, ifølge avisen.
Forslaget kommer etter at flere lag har blitt rammet av feilaktige hjørnespark-avgjørelser denne sesongen. Nottingham Forest-manager Sean Dyche har vært særlig kritisk etter at laget hans tapte mål på feil hjørnespark to uker på rad.
– Det må endres, sa Dyche etter kampen mot Manchester United i november.
– Du trenger ikke tre minutter for å se på det, det er et veldig enkelt øyeblikk. Det burde ta fem sekunder.
Bournemouths Marcus Tavernier scoret direkte fra et hjørnespark som skulle vært femmeter til Forest. Uken etter scoret Casemiro for United på et hjørnespark som heller ikke skulle vært tildelt.
Et rådgivende panel med tidligere spillere, trenere og dommere har uttrykt bekymring for at endringen kan gjøre kampene tregere. Premier League-kamper har i snitt rundt ti hjørnespark per kamp.
Eventuelle regelendringer vil tre i kraft 1. juni, i tide til VM.

3 hours ago
1











English (US)