Fergemannskap rapporterer om trakassering – nå har de laga film for å forebygge

2 weeks ago 20



Nyhetssenter Nordland

Grafikk: NRK
  • 30. mai 2025 kl. 11:19

    Fergemannskap rapporterer om trakassering – nå har de laga film for å forebygge

    Statens vegvesen skriver i ei pressemelding at de mottar informasjon om at reisende trakasserer fergemannskap – i form av både utskjelling, dytting og påkjørsler.

    – Vi vi ser alvorlig på denne type hendelser, sier Solveig Skogseth-Braathen i fergeavdelinga til Statens vegvesen.

    Hun sier fergemannskap rapporterer om gjentatte tilfeller av trakassering fra reisende, både verbalt og fysisk.

    Sammen med fergeoperatørene iverksettes det nå tiltak, og Statens vegvesen har i tillegg laga en kampanjefilm med mål om å forebygge.

    Filmen vil vises i sosiale medier og på TV-skjermer på ferjesamband over hele landet i sommer, heter det i pressemeldinga.

    – Fergemannskapene sørger for at du kommer trygt frem. La dem være trygge på jobb, sier Solveig Skogseth-Braathen.

    25 bobiler sto i kø for å komme på fergen til Værøy.

    Foto: Asbjørn Krogh / NRK
  • 30. mai 2025 kl. 09:28

    Nå skal monumentet over Petter Dass monteres på skjæret – skal stå ferdig om én måned

    Et monument av tekstforfatteren, presten og dikteren Petter Dass blir nå realisert.

    Den ti meter høye og seksten tonn tung bronsestatuen av Petter Dass og Fanden blir plassert i seilingsleia i Herøy på Helgelandskysten.

    Initiativtaker Alf Knutsen er glad for at statuen kommer opp:

    – Det starta med en visjon i 1901 om et stort monument som skulle stå i leia, der fiskerne seilte leden inn. Og så har jo Vigeland jobba med den ideen, sier initiativtaker Alf Knutsen.

    Den ble ikke større enn 50 cm, forklarer han.

    – Det har utvikla seg mer og mer. Det er nå på slutten at det ble denne Fanden som skysskar. Som vi syns er veldig artig. Så vil da Petter stå oppå Fanden, og ri nedover – sørover til København, forklarer han.

    Fire montører jobber nå med å få monumentet «Petter Dass på skjæret». Planen er at monumentet er ferdig montert 27. juni.

    En gruppe mennesker som står på en steinete strand

    Foto: Lars Petter Kalkenberg / NRK
  • 30. mai 2025 kl. 08:49

    Sliter med å rekruttere, men er optimistiske

    Virksomhetene i Nordland ser lyst på framtida til tross for rekrutteringsutfordringer, skriver Nav i ei pressemelding.

    Ved utgangen av mai er det 1 857 helt ledige arbeidssøkere i Nordland, noe som tilsvarer 1,5 prosent av arbeidsstyrken.

    Samme måned er det lyst ut 2 134 ledige stillinger i fylket.

    Totalt er det 3 290 arbeidssøkere i Nordland i mai, noe som utgjør 2,7 prosent av arbeidsstyrken.

    Halvparten av dem har innvandrerbakgrunn (51 prosent).

    – Det har vært stor etterspørsel etter arbeidskraft i Nordland over flere år, og yrker innen helse og reiseliv har vært ekstra utfordrende å rekruttere til. Dette vil forsterkes framover ettersom befolkninga blir eldre og det blir færre i yrkesaktiv alder, sier Cathrine Stavnes.

    Hun sier årets bedriftsundersøkelse fra Nav viser at flere næringer har store rekrutteringsutfordringer.

    – Samtidig er mange virksomheter optimistiske og forventer å øke antall medarbeidere.

    Cathrine Stavnes, direktør i Nav Nordland

    Foto: Kai Jæger Kristoffersen / NRK
  • 30. mai 2025 kl. 08:10

    Verdens MS-dag i dag – mange får erstatning for forsinka diagnose

    Verdens MS-dag markeres i dag, 30. mai. Norsk pasientskadeerstatning (NPE) har utbetalt 50 millioner kroner i erstatning i MS-saker siste ti årene.

    Multippel sklerose (MS) er en kronisk betennelsessykdom som angriper hjernen og ryggmargen. Sykdommen gir ulike symptomer – både i grad og hyppighet.

    – Noen er nesten symptomfrie, hos andre har sykdommen gitt alvorlig funksjonssvikt allerede før vi behandler saka i NPE, forteller direktør Kristin Cordt-Hansen i NPE.

    NPE har fatta vedtak i 199 erstatningskrav knytta til MS de siste ti årene, fra 2015 til 2024. 50 av erstatningssøkerne har fått ja til erstatning, og det er utbetalt 50 millioner kroner.

    – Hovedårsaken til medhold er forsinka diagnostisering av MS, sier Cordt-Hansen.

    84 prosent av medholdssakene handler om nettopp forsinka diagnose av MS.

  • 30. mai 2025 kl. 07:19

    Distrikta taper kampen om arbeidsplassane

    Distrikta taper kampen om nye statlege arbeidsplassar – sjølv om regjeringa ønsker at disse skal ut omkring i landet.

    Ei oversikt frå Kommunal- og distriktsdepartementet viser at nye stillingar i politi, sjukehus og direktorat kjem til Oslo, og med andre storbyar like bak.

    Alfred Bjørlo frå partiet Venstre mein regjeringa gjer ein dårleg jobb.

    – Arbeidarpartiet-regjeringa er den største sinka mot å få fart på utflytting og ta heile landet i bruk til statlege arbeidsplassar.

    Statssekretær Emil Raaen seier at handlingsrommet for å opprette statlege arbeidsplassar følgjer økonomiske svingingar. Men at regjeringa sin politikk er at statlege arbeidsplassar skal leggast utanfor Oslo.

  • 30. mai 2025 kl. 07:05

    Du kan betale restskatten nå for å unngå renter

    Hvis du ser at du får restskatt, kan du betale inn beløpet med en gang, i stedet for å vente på faktura.

    Betaler du senest 31. mai, altså i morgen, slipper du å betale renter.

    Men det gjelder også å ikke ha noe annet uoppgjort med staten eller kommunen, dersom du egentlig ser fram til å få igjen penger på skatten.

    Den kjedelige nyheten heter «motregning», skriver Nettavisen.

    For noen blir nemlig skattepengene aldri utbetalt. De går rett til å dekke ubetalt gjeld.

    Det kan være en ubetalt bot eller gebyrer fra kommunen, men det aller meste som holdes igjen er ubetalt skatt.

    Skatteetatens tall for 2024, viser at det er totalt 157.000 nordmenn som får en kalddusj, skriver avisa.

    – Du skal ha fått et varsel i forkant, via brev eller melding i Altinn, hvis du er registrert med offentlig gjeld som kan motregnes, skriver avisa.

    Fasaden til skatteetaten i Tønsberg

    Foto: Philip Hofgaard
  • 30. mai 2025 kl. 06:32

    Anleggsarbeidet starter – nå er det ikke lov å ferdes her

    Anleggsarbeidet i Fagernesfjellet i Narvik er i gang fra i dag, skriver avisa Fremover.

    Det er Narvikfjellet AS som melder at anleggsarbeidet i Fagernesfjellet formelt er i gang fra klokka 08:00 fredag, noe som fører til at fjellet vil bli avstengt.

    Dette gjelder hele sommeren og høsten 2025. Det samme vil skje i 2026.

    Bakgrunnen er utbygging av fjellet frem mot alpin-VM i 2029.

    – Tunge anleggsmaskiner, inkludert gravemaskiner, borerigger, hjullastere, lastebiler og knuseverk, er i ferd med å etablere seg i området. Arbeidet omfatter fjellsprengning, masseforflytning og knusing av stein til finmasser som skal benyttes til planeringsformål, skriver Narvikfjellet AS på Facebook.

    Fjellet er nå definert som et anleggsområde og det er innført selskapet ferdselsforbud.

    Det betyr at både Fjellveien og Ytterstien ikke kan brukes av turglade narvikinger i sommer, skriver Fremover.

    Narvik sett fra Fagernesfjellet (Narvikfjellet alpintsenter).

    Foto: Synnøve Sundby Fallmyr / NRK
  • 29. mai 2025 kl. 19:27

    Trafikkulykke i Øksnes

    Politiet melder at nødetatene har rykket ut til trafikkulykke på FV 7674 i Alsvåg i Øksnes kommune.

    Det skal være en singelulykke med 2 personer involvert.

    Politiet skriver i presseklienten at patruljen har vært i kontakt med fører og melder om at det ikke er personskade.

    Det er heller ikke mistanke om ruspåvirket kjøring.

  • 29. mai 2025 kl. 17:37

    Beruset mann gikk etter barn – ble bortvist

    Politiet melder om at de har bortvist en beruset mann fra Tivoliet ved Nordlandshallen i Bodø.

    Enn mann i 50-årene gikk etter barn og fremsto nærgående.

    Mannen er bortvist frem til i morgen tidlig kl. 0800.

  • 29. mai 2025 kl. 15:09

    Brann i garasje - fare for spredning

    Det er meldt om brann i en garasje på Digermulen i Vågan.

    Politiet skriver at det er fare for spredning på grunn av vind.

    Nødetatene er på vei til stedet.

    Kl: 17.00 skriver politiet at brannen er slukket og at de foretar undersøkelser på stedet.

  • 29. mai 2025 kl. 12:48

    Brann hos avfallsselskap

    Politiet i Nordland melder om brann i lokalene til Lofoten Avfallsselskap.

    Brannvesenet har kontroll, meldes det. Det er derimot uavklart hva som har skjedd, og hvor lang tid det vil ta å få slukket brannen.

    Politiet melder at det er langt til bebyggelse, men noe vind.

    Dersom noen i nærområdet opplever at røyken kommer deres vei, så anbefales det å lukke dører og vinduer, skriver politiet.

    Brann i avfallsanlegg i Lofoten

    Foto: Politiet i Nordland / Politiet i Nordland
  • 29. mai 2025 kl. 11:38

    Første driftsår i pluss for Havila Kystruten

    Havila Kystruten hadde alle skip i full drift på Kystruten Bergen – Kirkenes – Bergen i fjor. Det ga 219 millioner kroner i driftsresultat.

    Omsetning for selskapet med fire skip i trafikk ble på 1529 millioner kroner i 2024, dobbelt så mye som i 2023. Med driftskostnader på 1310 millioner kroner ble det 219 millioner i driftsresultat.

    – Vi viser nå at vi kan drifte dette selskapet med større inntekter enn kostnader på driftssiden, og det lover godt for veien videre, sier administrerende direktør Bent Martini i en pressemelding.

    Årsresultatet før skattekostnad for 2024 ble imidlertid negativt med 788 millioner kroner. I 2023 var det minus 874 millioner kroner. Styret skriver i årsrapporten at de finansielle resultatene reflekterer at selskapet fortsatt er i en oppstartsfase.

    Martini sier at de ikke har mistet troen, tross en utfordrende oppstart for selskapet siden 2017.

    Havila har fortsatt dyre finanskostnader. I tiden fremover er målet å finne en mer økonomisk bærekraftig finansiering av Havila Kystruten.

    De fire skipene leverte i 2024 CO2-utslipp som er 35 prosent lavere enn referansetallene på kystruten fra 2017, da skip driftet på diesel opererte ruten. Samferdselsdepartementet krever at aktørene på kystruten skal redusere sine utslipp med minimum 25 prosent årlig i løpet av kontraktsperioden.

    – Det overgår vi med god margin, sier Martini.

    Havila Polaris

    Foto: Agnieszka Iwanska / NRK
  • 28. mai 2025 kl. 23:03

    Bodø/Glimt raknet etter utvisning – Viking vendte til 4-2-seier

    Det så lenge lyst ut for Bodø/Glimt. Jostein Gundersen hadde sendt dem i ledelsen før han ble utvist.

    Etterpå snudde Viking til 4-2-triumf på bortebane.

    Tre innbyttere ble avgjørende i seieren. Zlatko Tripic, Sondre Bjørshol og Simen Kvia-Egeskog scoret alle etter å ha kommet inn fra benken.

    Viking er serieleder og har fem poeng ned til Rosenborg på andreplass. Glimt er nummer seks, men har samtidig spilt fire kamper mindre enn Viking. Det skiller elleve poeng mellom lagene.

    Kasper Høgh stanget Glimt i ledelsen etter en snau halvtime. Tre minutter senere utlignet Edvin Austbø. Det som så ut som et innlegg, gikk gjennom hele feltet og bak Nikita Haikin i Glimt-målet.

    Før pause sendte Gundersen vertene tilbake i føringen. Headingen hans ble først blokkert, men returen skjøt han i mål.

    Etter en drøy time ble han utslagsgivende i motsatt ende da stopperkjempen fikk det røde kortet for å felle Peter Christiansen som bakerste mann.

    Gundersen skal snart være en del av den norske landslagstroppen til VM-kvalifiseringskampene mot Italia og Estland.

    Etter utvisningen tok Viking grep om kampen, og ti minutter senere banket Zlatko Tripic inn utligningen. Han ble byttet inn 15 minutter tidligere. Etter 83 minutter falt ballen ned foran Bjørshol, som på volley skjøt i hjørnet.

    På overtid vant Viking ballen høyt i banen, og Kvia-Egeskog var sikker alene med Haikin.

    Til helgen skal Glimt gjeste Haugesund, mens Viking møter Molde borte. Deretter venter noen uker med pause i Eliteserien.

    (©NTB)

    En gruppe menn i sportsuniformer på en bane

    Foto: Lise Åserud / NTB
  • 28. mai 2025 kl. 22:39

    Mistenkt for ruskjøring

    En mann i 20 årene i Sandessjøen er framstilt lege for bevissikring etter mistanke om kjøring i ruset tilstand.

  • 28. mai 2025 kl. 21:19

    Avskiltet kjøretøy for tekniske mangler

    Politiet har avskiltet et kjøretøy på grunn av tekniske mangler på Olderskog i Vefsn.

    Kjøretøyet hadde nedslitte dekk, karosseriskader og manglende lys.

    Eier har fått mangel lapp og må framstille bilen for kontroll.

  • 28. mai 2025 kl. 19:50

    Måtte fjerne sotede ruter

    En politipatrulje på Fauske stanset en bil med sotede ruter.

    Føreren ble bedt om å fjerne sotingen og dette ble gjort på stedet.

    Politiet gjør ingen videre tiltak., skriver de i loggen.

  • 28. mai 2025 kl. 19:27

    En person involvert i trafikkuhell

    En kvinne blir ivaretatt av ambulanse etter en singelulykke like før Festvåg på fylkesvei 834 i Bodø kommune.

    Fører er ute av bilen, og tas med videre til sykehus for sjekk.

    Det er materielle skader på bilen som står i grøfta, og bilberger er varslet.

    Førerkortet er tatt i beslag.

  • 28. mai 2025 kl. 19:18

    Må sove av seg rusen hos politiet

    Politiet har tatt med seg en person i arresten, etter å ha oppsøkt en privat adresse i Bodø etter melding om ordensforstyrrelse.

    – Det har vært høylytt krangling mellom to parter. Begge er beruset. Den som er mest kranglete og beruset blir tatt med i arresten, skriver politiet i Nordland.

  • 28. mai 2025 kl. 16:46

    Steinras hindrer ansatte i å komme hjem

    Statkraft melder om at det har gått et ras i tunnelen som leder til deres anlegg på Fykan i Glomfjord.

    Det bekrefter selskapet til avisa Kulingen.

    Ifølge avisen er en geolog på plass i løpet av ettermiddagen for å sjekke forholdene.

    Ansatte ved anlegget kommer seg ikke hjem, fordi en stor stein ligger i ytterkanten av tunnelåpningen.

Slik kan Bodø/Glimt få en gullbillett til Mesterligaen 00:59

Neste

Read Entire Article