Ferge fikk trøbbel: Passasjerer evakuert av Kystvakten

1 hour ago 3



Det oppsto tekniske problemer med fremdriften på ferga MF «Alsten» onsdag ettermiddag. Sambandet Mosjøen–Hundåla er inntil videre innstilt.

Det var rett etter klokken 14:30 at MF «Alsten» fikk utfordringer med fremdriftssystemet like etter avgang fra Mosjøen. Fartøyet ble liggende i fjorden utenfor havna mens mannskapet startet feilsøking.

Ingen dramatikk

Til tross for de tekniske problemene understreker Boreal at situasjonen har vært kontrollert.

– Det har vært rolige vindforhold og lite strøm i området. Det er ingen dramatikk, sier presseansvarlig i Boreal, Jon Kristian Fadnes til NRK.

Han opplyser at skipet har hatt noe motorkraft tilgjengelig, slik at de har klart å holde posisjonen sin i fjorden. Det var seks passasjerer og en besetning på fire om bord da hendelsen inntraff.

Evakuert til land

Like før klokken 17:45 ankom Kystvakten stedet. De har nå fraktet samtlige seks passasjerer trygt i land til Mosjøen. For å ivareta de reisende som skal videre, har Boreal leid inn en skyssbåt.

– Vi leier inn en skyssbåt for å frakte passasjerene fra Mosjøen og over til Hundåla, bekrefter Fadnes.

Sendes til Sandnessjøen

Planen videre er å få ferga til verksted for utbedring. Siden skipet fortsatt har noe begrenset motorkraft, ligger det an til at den vil gå for egen maskin med assistanse.

– I utgangspunktet er planen å få fartøyet til Sandnessjøen. Mest sannsynlig går de med følgebåt dit for å fortsette feilsøking og sette i gang utbedring, forklarer Fadnes.

Sambandet innstilt

Inntil situasjonen er avklart, er sambandet Mosjøen–Hundåla innstilt.

Boreal oppfordrer reisende til å følge med på trafikkmeldingene for oppdatert informasjon.

Bildet av fergen er tatt ved en tidligere anledning.

Read Entire Article