Fare for Ikea-streik til helgen

3 hours ago 1



En rekke store handlesteder kan rammes av streik fra søndag, om partene ikke blir enige hos Riksmekleren.

Ikea Leangen i Trondheim er blant møbelgigantens varehus som kan bli rammet av en streik. Foto: Gorm Kallestad / NTB

Publisert: 02.06.2026 16:30

Det er LO-forbundet Handel og Kontor (HK) som møter NHO Service og Handel til mekling lørdag 6. juni. Om lønnsoppgjøret ikke kommer i havn innen midnatt til søndag, har HK varslet streik fra søndag.

Streikeuttaket omfatter 1666 medlemmer på 53 virksomheter, blant annet flere Ikea-varehus, med mål om at varehusene må stenge, skriver HK i en pressemelding.

Også Synsam og Tools omfattes av uttaket.

– Det var altfor stor avstand når vi møttes til forhandling, og det er mange ting som skal forhandles og landes. Vi går inn i mekling med mål om å lande et godt resultat for våre medlemmer, sa forhandlingsleder Samra Akhtar for HK.

Read Entire Article