Akkurat nå
Som barn ble de mistenkt for å ha drept jevnaldrende Silje Marie Redergård. Nå inngår de forlik med staten.
Justis- og beredskapsdepartementet har i dag inngått et forlik med de to saksøkerne som i 1994 ble utpekt som gjerningspersoner etter dødsfallet til Silje Marie Redergård i Trondheim.
Det skriver regjeringen i en pressemelding.
Ifølge regjeringen får de to 500.000 kroner hver i oppreisning. De får i tillegg dekket utgifter de har hatt i forbindelse med saken.
Redergård ble funnet død i en akebakke på Tiller i Tronheim i 15. oktober 1994. Tre gutter på 4, 5 og 6 år ble mistenkt for å ha utøvd vold mot henne. To av dem reiste krav om oppreisning overfor Statens sivilrettsforvaltning for å ha fått livene sine ødelagt som følge av anklagene.
Riksadvokaten har tidligere konkludert med at politiets etterforskning i 1994 var mangelfull, og at det ikke forelå bevismessig grunnlag for å peke ut guttene som gjerningspersoner.
– Dette er en svært spesiell, vond og unik sak. Det er godt for alle parter at vi slipper en langvarig, rettslig prosess om økonomiske kravsier justis- og beredskapsminister Astri Aas-Hansen (Ap) i pressemeldingen.
Hun sier videre at hun vil møte de to og høre om deres erfaringer.

1 day ago
4



English (US)