Fant 325 kilo hasj gjemt i trailer

2 hours ago 1



Det var i september i fjor traileren kjørte på rød sone på Svinesund tollsted.

Dialogen med sjåføren gjorde at tollerne ønsket å skanne traileren.

– Skanneroperatøren oppdaget uregelmessigheter i gulvkonstruksjonen på semitraileren, sier divisjonsdirektør Maria Elisa Montes Amundsen i Tolletaten.

Tollerne boret deretter et kontrollhull fra undersiden av semitrailerens gulv.

På boret fulgte det med en brun masse som luktet sterkt av hasj, skriver Tolletaten i en pressemelding.

Nå losset tollerne av den normale lasten, og kunne åpne tregulvet inni den hvite tilhengeren.

15 pakker med til sammen 325 kilo hasj ble avdekket da gulet ble åpnet.

Føreren ble pågrepet av politiet, som etterforsket saken videre.

– At kriminelle forsøker å skjule narkotika i gulvet under dekke av lovlig last, er en modus Tolletaten er godt kjent med fra før, sier Amundsen.

Funn av hasj i trailer

Under gulvet på traileren lå det gjemt mange pakker med hasj.

Foto: Tolletaten

Gjemt under vanlige varer

Traileren kom fra Sverige, passerte Svinesundsbrua, og stanset på kontrollstasjonen på norsk side sent en tirsdag kveld i september.

– Sjåføren hadde også med seg lovlige varer, og hadde vært inne og deklarert disse varene først før vi bestemte oss for å kontrollen kjøretøyet, sier seksjonssjef Per-Kristian Grandahl i Tolletaten på svinesund.

Beslaget er ett av de aller største som ble gjort med hasj i fjor. Det største var på nesten 500 kilo.

Grandahl mener dette vitner om organisert kriminalitet.

Fant 325 kilo hasj i trailer

En uvanlig sofa. 325 kilo hasj er lagt opp etter funnet i den litauiske traileren.

Foto: Tolletaten

Profesjonelle smuglere

Slike laster med narkotika, som er gjemt i hulrom på tunge kjøretøy sammen med andre varer, er en vanlig smuglermetode.

– Det er profesjonelle kriminelle som har økonomiske muskler og muligheten til å gjemme og frakte hasj på denne måten, sier Grandahl.

Det kommer store mengder med narkotika inn i landet over Svinesund hvert år, og Tolletaten jobber systematisk med å avdekke smuglertransporter.

– Vi har godt teknisk utstyr, dyktige tollere og narkotikahunder vi kan benytte oss av, i tillegg til et godt samarbeid med politi i både inn- og utland, sier Grandahl.

Tolletaten beslagla over to tonn hasj i 2025, som er mer enn det som er beslaglagt av hasj tidligere år.

Publisert 02.03.2026, kl. 13.12 Oppdatert 02.03.2026, kl. 13.54

Read Entire Article