– Fangevokterne hjalp meg med å rømme

6 hours ago 3



Veien frem til dette intervjuet i Oslo har vært lang og kronglete.

Publisert 29.06.2025 10:40

Leopoldo Lopez og Lilian Tintori sitter på hver sin barkrakk på Juret, en liten jazzbar langs Vikaterrassen.

Et av Sør-Amerikas mest berømte ektepar er i Oslo og det i seg selv er et slags mirakel.

– Jeg ble utsatt for tre attentatforsøk før jeg ble dømt til fengsel, forteller 54 år gamle Lopez.

Han er en slags politisk rockestjerne. Hun er en faktisk TV-stjerne.

 Truls Aagedal / TV 2
AKTIVISTER: Lilian Tintori og Leopoldo Lopez besøker Norge i forbindelse med Oslo Freedom Forum. Foto: Truls Aagedal / TV 2

Skjøt feil mann

Det mest omtalte forsøket på å henrette Lopez, skjedde for 19 år siden, da han var borgermester for den velstående bydelen Chacao i Caracas.

Utenfor en restaurant klokken 00.50 natt til torsdag 30. mars i 2006 ble bilen til Lopez, en grønn Toyota Autana, pepret med tolv skudd.

Skuddene rettet seg mot det passasjersetet Lopez normalt satt i, men som hans 32 år gamle livvakt okkuperte akkurat denne kvelden.

 Truls Aagedal / TV 2
LEVER: Ifølge Leopoldo Lopez har det vært tre forsøk på å drepe ham. Foto: Truls Aagedal / TV 2

Lopez overlevde attentatet, men livvakten Carlos Mendoza hadde ingen sjanse. Han ble truffet av seks skudd og døde på vei til et sykehus i Chacao, bydelen som Lopez var ordfører for.

Hvis et så brutalt drapsforsøk på en politiker hadde skjedd her i Norge, ville det vært en dominerende nyhetssak i lang tid og blitt etterfulgt av en storstilt politietterforskning.

I Venezuela var det bare en forutsigbar konsekvens av å være høylytt motstander av presidenten, Hugo Chávez.

 Claudia Daut / Reuters / NTB
HUGO CHAVEZ: Venezuelas president fra 1999 til 2013 var en omstridt leder. Foto: Claudia Daut / Reuters / NTB

Lopez lot seg uansett ikke skremme. Han tok steget videre fra lokalpolitikk til nasjonal politikk – til tross for fabrikkerte anklager om korrupsjon og et forbud mot å ha politiske verv.

Realitykjendis

Lilian Tintori kikker bort på ektemannen mens han snakker. Hendene passer på et blått, lite hefte, som hun har skrevet selv. En manual for frigjøring av politiske fanger.

 Francisco Truceiro / AFP / NTB
TV-PROFIL: Lilian Tintori ble først kjent som deltager i «Robinson» og programleder på TV. Foto: Francisco Truceiro / AFP / NTB

– Jeg lærte mye de sju årene mannen min satt i fengsel. Det vil jeg gjerne dele, for å hjelpe andre familier av politiske fanger verden rundt, forteller hun.

De rakk å gifte seg og få to barn sammen før han havnet i fengsel.

 Truls Aagedal / TV 2
VIL HJELPE: Tintori har gitt ut et hefte som inneholder råd for pårørende som opplever politisk motiverte fengslinger. Foto: Truls Aagedal / TV 2

Tintori ble rikskjendis da hun deltok i første sesong av realityserien «Robinson», som var en massiv TV-suksess i Venezuela i 2001.

Innsatsen der førte til jobber som TV-anker og radioprofil. Det skadet ikke at hun i tillegg ble venezuelansk mester i kitesurfing i 2003.

Politikk var aldri hennes greie.

Det er det fremdeles ikke.

– Nei, nei, fastslår hun.

Likevel ble hun ufrivillig ansiktet utad for opposisjonen i Venezuela.

 Skjermbilde / The Atlantic.com
ANSIKTET UTAD: Tintori frontet motstandskampen mens Lopez satt fengslet. Foto: Skjermbilde / The Atlantic.com

Sånn går det når du er TV-kjendis og ektemannen din dømmes til nesten 14 års fengsel.

Dømt til fengsel

Hugo Chávez døde i 2013 og hans høyre hånd Nicolás Maduro overtok som president i Venezuela samme år.

Allerede året etter nådde landet kokepunktet.

 Ariana Cubillos / AP / NTB
NICOLAS MADURO: Venezuelas president i dag. Folkevalgt, ifølge offisielle myndigheter. Foto: Ariana Cubillos / AP / NTB

Flere hundretusener tok til gatene for å protestere mot Maduro, menneskerettsbrudd, nedbryting av demokratiet og en skyhøy inflasjon.

Lopez oppfordret til fredelige demonstrasjoner, men protestene ble voldelige – mye på grunn av Maduros sikkerhetspoliti. 

Mer enn 40 personer døde, flere hundre ble skadet og rundt 4000 arrestert.

 Leo Ramirez / AFP / NTB

ADVARSEL: Det siste bildet i denne karusellen med bilder fra protestene i 2014, kan være for sterk kost for enkelte lesere. Foto: Leo Ramirez / AFP / NTB

 Carlos Garcia Rawlins / Reuters / NTB

VIL FORBI: En demonstrant klatrer opp muren som opprørspoliti har dannet under protester i Caracas 12. februar 2014. Foto: Carlos Garcia Rawlins / Reuters / NTB

 Carlos Garcia Rawlins / Reuters / NTB

VANNKANONER: Opprørspoliti tyr til vannkanoner for å spre demonstrantene i Caracas 14. februar 2014. Foto: Carlos Garcia Rawlins / Reuters / NTB

 En død demonstrant bæres vekk mens opprørspoliti skyter med skarpt, ifølge en fotograf og kameramann fra Reuters.

MISTET LIVET: En død demonstrant bæres vekk mens opprørspoliti skyter med skarpt, ifølge en fotograf og kameramann fra Reuters. Foto: Reuters / NTB

Lopez ble arrestert for å oppildne til volden og i 2015 dømt til nesten 14 års fengsel. 

The New York Times beskrev domfellelsen som «absurd».

«Forfølgelsen av Lopez viser Maduros desperasjon. Han har drevet Venezuela, som har verdens største oljereserver, inn i en alvorlig økonomisk krise som har ført til matmangel, devaluering av valutaen og kokende inflasjon», skrev avisen.

– Jeg satt fire år på isolat, forteller Lopez til TV 2.

Mer enn 15 dager regnes av FN som tortur. Lopez satt i en celle på to ganger tre meter i fire år.

 Alejandro Cegarra / AP / NTB

ARRESTERT: Leopoldo Lopez pågripes av nasjonalgarden i Caracas 18. februar 2014, etter at han snakket til cirka 5000 supportere med megafon og sa at han ikke er redd for fengsel. Foto: Alejandro Cegarra / AP / NTB

 Jorge Silva / Reuters / NTB

FRAKTES BORT: Lopez plasseres i en armert bil og føres vekk 18. februar 2014. Foto: Jorge Silva / Reuters / NTB

Men Lopez var klar.

– Jeg ledet protestene i Venezuela. Det kom trusler mot meg fra Maduro og regimet i mange år. Tre attentatforsøk. Så jeg var mentalt forberedt på fengsel.

Lærte av andre

Lopez kikker raskt over mot Oslo Konserthus, på andre siden av veien, før han forteller at han også leste bøkene til Nelson Mandela, Luther Martin King og andre politiske fanger i Venezuelas historie.

 Truls Aagedal
UTDANNET I USA: Leopoldo Lopez er født inn i en velstående, politisk engasjert familie og tok utdannelsen sin i USA, inkludert på Harvard. Foto: Truls Aagedal

– I alt jeg leste, ble det sagt at nøkkelen er å skape seg en rutine. Så jeg gjorde det. Jeg forsøkte å lese, skrive, tegne, bruke hodet og gjøre fysiske øvelser hver eneste dag.

Mens Leopoldo satt fengslet, ledet Lilian an i nye protester mot regjeringen.

Hun reiste også verden rundt, for å be andre land om å presse Maduro til å løslate ektemannen.

Tintori snakket med USAs visepresident Joe Biden, Spanias statsminister Mariano Rajoy og pave Frans, skriver The Atlantic.

Politiske fanger i Venezuela:

903 personer ble i april 2025 ansett som politiske fanger i Venezuela, ifølge Inter-American Commission on Human Rights (IACHR).

Rundt valget i juli 2024 ble det anslått at rundt 2000 personer ble holdt fengslet av politiske årsaker. Etter valget ble mange av dem løslatt, ifølge NGO Foro Penal og BBC.

Flukten

Etter hvert ble Lopez overført til husarrest. Det var der han befant seg da protestene i Venezuela tiltok igjen i 2019.

– Et høytstående medlem av militæret til regimet tok kontakt og sa at de ville bidra i motstandskampen. Jeg svarte «Vel, du kontrollerer huset mitt. Det er bevoktet av 50 personer», forteller Lopez.

 Truls Aagedal / TV 2
KRITISERT: Lopez er selv blitt kritisert, også her i Norge. Foto: Truls Aagedal / TV 2

De neste tre ukene holdt han møter med forskjellige personer, fra både militæret og politiet.

– Så organiserte vi en demonstrasjon, en fredelig protest med folket, med militæret og med politiet, og fangevokterne mine åpnet dørene. Så fangevokterne hjalp meg med å rømme, sier Lopez.

Tintori smiler.

– Jeg hadde aldri sett for meg at fangevokterne skulle frigjøre Leo. Det er vakkert, fordi det er sannheten, sier Tintori til TV 2.

Fakta om Venezuela:

President: Nicolas Maduro
Innbyggere: 28,5 millioner
BNP: 110 milliarder dollar
Arbeidsledighet: 5,5 prosent

Verdt å merke seg:
* 19,6 millioner har behov for humanitær hjelp
* Inflasjonen spås å ligge rundt 220 prosent i slutten av 2025
* 70 prosent har ikke regelmessig tilgang til vann
* Drapsraten er blant verdens høyeste, med 26,2 per 100.000
* Mer enn 7,7 millioner venezuelanere bor i andre land

Kilder: EU, Americas Quarterly, Det internasjonale pengefondet

Lopez ble lovet hjelp med å komme seg ut av landet, men flukten gikk ikke helt etter planen, så han ble nødt til å søke dekning hos den spanske ambassaden.

Lilian og ungene kom seg raskt over Atlanterhavet og etablerte seg i Spania, mens Leopoldo ble værende på ambassaden i 17 måneder. 

Paret har tre barn: Manuela Rafaela (født i 2009), Leopoldo Santiago (født i 2013) og Federica Antonieta (født i 2018).

 – / AFP / NTB
SAMMEN IGJEN: Her ser vi Leopoldo hilse på Lilian og deres tre barn etter at han endelig kom seg til Madrid. Bildet ble tatt 25. oktober 2020. Foto: – / AFP / NTB

Ifølge FN bor 8,5 millioner venezuelanere utenlands i dag.

– Det er mange millioner historier, påpeker Lopez.

Kritisert i Norge

Lopez og Tintori er i Norge på grunn av Oslo Freedom Forum, den årlige menneskerettskonferansen som arrangeres av fetteren hans, Thor Halvorssen, og Human Rights Foundation.

Da han var i Norge av samme anledning i 2010, ble det kritisert av enkelte.

Lopez ble beskyldt for å være involvert i kuppforsøket mot Chavez i 2002, noe Lopez selv avviser og kritikerne ikke klarer å bevise.

– Mange her trodde at vi var ekstremister, fordi vi sa at Nicolás Maduro og Hugo Chávez ødela landet vårt.

Autokratier er ikke ideologiske, påpeker han.

– Dette handler ikke om høyre eller venstre. Det er dette så mange land i Europa misforstår. Det finnes ingen gode diktatorer. Det finnes ingen gode autokratier. Det er en stor utfordring å vise verden hva som skjer i land som Venezuela, mener Lopez.

Fakta om Leopoldo Lopez

Født: 29. april 1971 i Caracas, Venezuela
Bosted: Madrid, Spania
Utdannelse: Økonom og sosiolog
Yrke: Politiker i eksil

Borgermester i Chacao fra 2000 til 2008

Grunnla partiet Voluntad Popular i 2009

Satt fengslet fra 2014 til 2020, erklært samvittighetsfange av Amnesty International

Grunnla aktivist-organisasjonen World Liberty Congress sammen med Garry Kasparov og Masih Alinejad i 2023

Priser: Tildelt Sakharov-prisen fra EU-parlamentet og Harvards Alumni Achievement Award

Read Entire Article