Tre ganger ble ansatte på Melkøya syke av gass uten at Equinor gransket hva som lå bak. Etter en fjerde hendelse starter selskapet nå en intern gransking.
- Martin S. Folkvord
- Markus Tobiassen
- Einar Otto Stangvik
- Erlend Ofte Arntsen
- Jørgen Braastad (foto)
- og 2 tilvis færre
Granskingen settes i gang etter at VG har stilt en rekke spørsmål til Equinor om ansatte som har hatt symptomer som pusteproblemer, neseblod, hukommelsestap og oppkast med gult skum.
Til sammen har det vært fire hendelser der over 20 ansatte har blitt syke.
Equinor har ikke svar på hva slags gass de ansatte har blitt utsatt for, hvor mye gass det var eller hvordan det skjedde, kom det frem i en VG-avsløring søndag.
– Vi vet faktisk ikke hva de er eksponert for, sier Rasmus Finnerup Wille.
Han er Equinors sjef for anlegget på Melkøya.
– Men vi har satt ned en gruppe som skal finne ut av det, sier han.
– Kan nok fort ta noen måneder
Granskingen skal blant annet finne svar på om alle de fire hendelsene der ansatte har hatt symptomer på gassforgiftning har en sammenheng eller om det kan være ulike ting som ligger bak.
Anleggssjefen vil ikke love noe om når granskingen kommer til å være ferdig.
– Finner de svaret om en uke, så går det raskt. Men det kan nok fort ta noen måneder, sier Wille.
Wille forteller at gruppen kommer til å bestå av bare Equinor-ansatte som ikke jobber på Melkøya til vanlig.
– Poenget er at de skal komme inn med friske øyne sammenlignet med oss som jobber her til vanlig.
Mangler gass-logger fra målere
Alle de ansatte som har vært i det gassutsatte området, er utstyrt med en personlig gassmåler.
Da VG først spurte Equinor om det var mulig å få se loggene fra disse målerne, svarte selskapet at det ikke er mulig å lese av logg på dem.
VG påpekte så for Equinor at det er mulig å lese av logg, ifølge manualen til produsenten av målerne. Da svarte talsperson Ellen Maria Skjelsbæk:
– [Måleren] har en datalogg, men vi har ikke brukt denne.
Mens målerne ga utslag på den siste av de fire hendelsene, har ikke Equinor registrert at den gjorde det på de forrige hendelsene. Skjelsbæk skriver i e-posten at det derfor «uansett ikke [ville] ha vært registrert noe i loggen».
Trodde de hadde svaret – men tror ikke det lenger
Opprinnelig konkluderte Equinor med at gassen kom fra fire enorme, blå tanker, fylt med kjemikalier.
Så, ni måneder etter den første hendelsen, gjorde selskapet en analyse av hvordan gass vil spre seg fra ventilene på toppen av de blå tankene.
Analysens konklusjon er at de farlige gassene ikke vil nå bakken før de er blitt så tynnet ut at de forsvinner oppover i luften.
De blå tankene har åpnet ventilene hver gang gasslukten og sykdomssymptomene har dukket opp. Men Equinor lurer på om dette kan være et tilfeldig sammentreff.
– Spredningsanalysen tilsier at det ikke er tankene?
– Ja, det gjør den faktisk, sier Wille.