– En tredel av barna på skolebussen er døde

3 hours ago 1



Nå vil Nicholas Kristof lære av Norge.

Publisert 30.06.2026 14:02 Sist oppdatert 56 minutter siden

– Vi pleier å måle fattigdom etter inntekt eller formue, men jeg tror det er en annen type fattigdom som tar enda flere liv. Det er tapet av håp. Håp for deg selv og håp for barna dine, sier Nicholas Kristof.

Den Pulitzer-vinnende New York Times-kommentatoren er i Norge i forbindelse med Oslo Freedom Forum og treffer TV 2 i et møterom i bygget til Transformator Scene like ved Akerselva.

Kristof snakker om USA.

Kollapset

Han vokste opp på en gård på landsbygda i Oregon og bor der fremdeles, 67 år inn i sitt innholdsrike liv.

 Lindsey Wasson / AP / NTB
KJENT SYN: En klassisk, amerikansk skolebuss på veien i Grants Pass i Oregon 18. mai 2023. Foto: Lindsey Wasson / AP / NTB

– På mitt hjemsted er nå en tredel av barna jeg pleide å ta skolebussen med døde av enten narkotika, alkohol eller selvmord, forteller Kristof.

– En tredel, gjentar han oppgitt.

De siste ti årene har det vært 8500 overdosedødsfall i Oregon. 

– Det stedet jeg bor, ligner på andre arbeiderklassestrøk i USA. Det var et område med generelt lav utdanning, hvor folk var avhengige av jobber innenfor skogbruk og jordbruk eller på fabrikk.

 Jan Helge Rambjør / TV 2
HAR SETT MYE: Nick Kristof i The New York Times er en av de mest innflytelsesrike journalistene de siste tiårene, gjennom sin dekning av kriger, folkemord, fattigdom, autoritære regimer og humanitære katastrofer. Foto: Jan Helge Rambjør / TV 2

Nå er mange av disse arbeidsplassene borte.

– Da de forsvant, kom narkotikaen, og da raknet det, mener Kristof.

Oregons narkotikaproblem er ikke unikt for USA. 18 delstater har høyere dødsrate per 100.000 innbyggere enn Oregons 27,8.

Vil lære av Norge

Gjennomsnittet for USA er 23,1 dødsfall på grunn av overdose per 100.000 innbyggere. Til sammenligning ligger Norge på 6,1.

 Patrick T. Fallon / AFP / NTB
PORTLAND, OREGON: En person ligger på gata. Foto: Patrick T. Fallon / AFP / NTB

Kristof er nysgjerrig på hvorfor det er så stor forskjell mellom USA og Norge.

– Dette skjedde i en rekke land, utviklede land over hele verden, og Norge burde også ha vært en kandidat, når du tenker på disse fiskesamfunnene, fabrikksamfunnene, spesielt nord i landet, mener Kristoff.

Derfor benytter han oppholdet i Oslo til å treffe norske politikere, for å diskutere blant annet dette.

Kristoff lurer på om flere av dem han tok skolebussen med i oppveksten ville vært i live dersom de vokste opp i Norge i stedet for i USA.

– Hvis de for eksempel hadde vokst opp på landsbygda i Nord-Norge, med en økonomi som kollapset der, så tror jeg likevel de hadde vært i live i dag. Jeg tror langt færre ville ha begått kriminalitet også, sier Kristof.

– Det er en av grunnene til at jeg tror vi har noe å lære av Norge.

Read Entire Article