En god bok om kvinnelig seksualitet

20 hours ago 5



Lege Nina Brochmann er en grei formidler av seksualhistoriens tragedier, men er enda bedre til å tenke rundt aktuelle problemstillinger.

Lege Nina Brochmann argumenterer godt for at kvinners seksualitet og seksuelle nytelse er et emne som har en lang vei å gå. Foto: Astrid Waller/Aschehoug

Publisert: 16.04.2026 20:12

Når man leser medisinhistorie, kan det ofte virke som om legevitenskapen har gjort større skade enn gavn for menneskeheten. Leger har tappet blod og lobotomert skaller i praksiser som ligner mer på okkulte ritualer enn omtenksom pleie. I Nina Brochmanns nye sakprosabok «Avkledd» er det tydelig at legestanden iallfall har rammet kvinner hardt, med et etterslep som stadig henger ved i dag.

Brochmann er lege. I 2017 skrev hun den bestselgende sakprosaboken «Gleden med skjeden» sammen med Ellen Støkken Dahl. De to har også gitt ut bøkene «Gutteboka» og «Jenteboka», håndbøker i seksualopplysning til barn.

Les hele saken med abonnement

Read Entire Article