Emad ble evakuert fra Gaza – måtte etterlate kone og fem barn

6 days ago 20



Familiefaren Emad Handouqahs første natt i trygghet ble søvnløs, sier han. Tankene på dem han har reist fra kvernet hele natten.

– Jeg spiste fisk i går, og jeg gråt, for familien min har ikke mat.

Han ankom Amman, Jordans hovedstad, onsdag. Fetter Rami Al-Khatib har kjørt ham rundt hele dagen. De har kjøpt klær, tingene hans ble konfiskert på grensen mellom Israel og Gazastripen.

Fram til nå har han bare hatt de slitte olabuksene han går og står i.

en person i en bil med en pose i hånden

Emad har kjøpt klær i Amman etter at tingene hans ble konfiskert under utreisen fra Gaza i går.

Foto: NRK

Nå sitter vi på kontoret til fetteren Rami Al-Khatib i sentrum av Jordans hovedstad, drikker te og spiser småkaker. Utenfor er stemningen feriepreget. Etter en måned med faste er det igjen liv i Ammans gater på dagtid.

Fetteren forteller en vits, og Emad smiler. Men smilet når ikke øynene hans. Det slitne blikket avslører at han ikke er ordentlig til stede i Amman.

I hodet og hjertet er han fortsatt i krigen, med kona og de fem barna han måtte reise fra da han ble en av 14 norske borgere som ble evakuert onsdag.

Selv er han norsk statsborger. Han har tidligere søkt om familiegjenforening, men fikk den gangen avslag.

At kona, barna og barnebarna ikke har opphold i Norge, gjorde at han ikke kunne ta dem med seg.

– Jeg ville ikke reise. Selv på grensen holdt jeg på å snu. Men kona og datteren min overtalte meg, og en kvinne fra ambassaden, forklarer han.

en mann og et barn som jobber på en datamaskin

Samtalen med kona Reem varer i et drøyt minutt. I bakgrunnen er Emads fetter Rami.

Foto: Julia Kirsebom Thommessen / NRK

Mistet alt

Krigen på Gaza har rast siden oktober 2023, og krevd over 50.000 menneskeliv. Sakte, men sikkert har den fratatt Emad og familien alt de har.

Toppleiligheten med sjøutsikt i Gaza by. Lokalet til bilforretningen hans. Et normalt liv.

28 ganger anslår Emad at de har flyktet fra bomberegn og kuler. Nå gjemmer familien hans seg i kjelleren av en utbombet bygning, mens han sitter her, på kontoret i Amman, og ønsker at han hadde dem hos seg.

Ehads hjem i Gaza etter 1,5 år med krig
Ehads bombede leilighet i Gaza

Emads leilighet i Gaza er ødelagt av krigen.

Foto: Emad Handouqah

Han kaster seg over telefonen hver gang den vibrerer. I rundt ett minutt om gangen har kona Reem god nok dekning til at de kan snakke sammen.

Når han ikke har kontakt med dem, ser han på bilder av dem og på livet de levde før 2023.

– Dette er lille, sier han og viser fram et bilde av yngstedatteren, som sitter på kjøkkenbenken og smiler inn i kameraet.

Krigen har aldret den 57 år gamle mannen. Øynene har sunket inn i rynker som ikke var der tidligere. Fetteren Rami viser bilder av Emad før krigen, en mann med mørkere hår og rundere mage.

– Han hadde ikke grått hår da. Da vi så bilde av ham med grått hår, gråt vi, sier fetteren.

en person som maler et bilde

Rami får opp Google Earth på storskjerm, så Emad kan vise hvor huset hans i Gaza ligger.

Foto: Julia Kirsebom Thommessen / NRK

Håper å få familien ut

Onsdag var første gang på et år at norske borgere har blitt evakuert fra Gaza.

UD har tidligere anslått at rundt 20 norske borgere er igjen i krigen, og rundt 300 er blitt evakuert ut gjennom nabolandene Jordan og Egypt.

Operasjonen ble beskrevet som kompleks av utenriksminister Espen Barth Eide.

– Jeg er svært glad for at vi nå har fått ut enda flere norske borgere fra Gaza, sa han onsdag.

en mann med skjegg

Emad er fortvilet over at familien hans fortsatt befinner seg i krigssonen på Gaza.

Foto: NRK

Men glede og lettelse går hånd i hånd med fortvilelse for norskpalestinere NRK har snakket med.

Flere av de evakuerte, som Emad, sier til NRK at de måtte etterlate nære familiemedlemmer i krigssonen. Andre NRK har snakket med er fortvilte etter at deres slektninger ikke ble evakuert ut i denne omgang.

en mann som står i en trapp

Fetter Rami har funnet fram en koffert fram en koffert Emad kan bruke når han reiser til Oslo fredag.

Foto: NRK

Emad håper nå at han fra Norge kan søke om familiegjenforening på nytt, og få kona og barna ut av krigen.

Han ber norske myndigheter bringe familien hans i sikkerhet.

– Jeg vil aldri tilbake dit. Jeg må få dem ut.

Publisert 04.04.2025, kl. 09.24

Read Entire Article