E6-tunnel stengt etter bussbrann – finner ikke sjåføren

2 days ago 11



Politiet har avsluttet på stedet og kommer til å opprette sak på brannen, opplyser operasjonsleder Kai Henrik Eriksen.

E6 ble stengt omtrent klokken 00.20 etter at bussen begynte å brenne 100 meter inne i tunnelen.

Klokken 07.40 har politiet enda ikke klart å få kontakt med sjåføren.

– Registrerringskilt er helt utbrent, så vi har ikke klart å finne ut hvem eieren av bussen er, sier operasjonsleder Kai Sundes til NRK.

Politiet har tidligere uttalt til Avisa Nordland at det ikke skal være snakk om personskader og at bussen skal ha vært tom.

Brannvesenet skal ha undersøkt både bussen og tunnelen, uten å finne personer.

E6 vil være stengt i flere timer

Bilister må belage seg på at E6 forblir stengt utover ettermiddagen. Også alternative ruter vil føre til mange timer ekstra bak rattet.

– Det er omkjøring via Sverige og det er klart at det blir langt, sier Sture Larssen ved vegtrafikksentralen

Forbipasserende forsøkte å slukke brannen før brannvesenet ankom stedet like etter kokken 01.

– Bussen skal kjøles ned, politiet skal gjøre undersøkelser, bilberger er bestilt og så skal entreprenør ta en tilstandsrapport over tunnelen. Det er en del ting som må gjøres, så det blir nok flere timer, sa Eriksen ved 2.30-tiden til NTB.

Statens vegvesen kan ikke si noe om når tunnelen åpner, men geologer og entreprenører skal være på plass mellom klokken 08 og 09. Da skal de undersøke om det er trygt å få berge bussen.

Lang kjørevei for brannvesenet

Brannmannskap ble sendt fra begge sider av tunnelen. Raudhammartunellen ligger nemlig midt mellom Brinnhavet og Sørfold.

Da brannvesenet kom til stedet hadde bussen brent i lang tid.

– Nærmeste stasjon er vel tre kvarter unna, i optimal kjøretid, sier Tom Roger Olsen, vaktkommandør ved 110-sentralen.

Olsen forteller at bussen var helt oppbrent da de slukket den rundt klokken 3 i natt.

Publisert 27.03.2026, kl. 06.10 Oppdatert 27.03.2026, kl. 07.54

Read Entire Article